resim ve fotoğraf galerileri konusunda hem javascript hem css hem flash teknolojilerini sıklıkla kullananlarımız vardır. bu yüzden favori seçeneğim olan flash galerileri konusunda ek bir kaynak olarak bu bildiriyi yazmak istedim.

daha önce yazdığım javascript resim galerisi, flash resim galerisi ve hollanda kökenli şu sitede bulduğum html ve flash örneklerini hala çok beğenmekle beraber flash teknolojisini kullanan +20 flash galerisini daha uzun uzun inceleyeceğinizden eminim.

%100 ücretsiz olan flashgaleri örneği daha önce bildirgec’te incelenmiş ve büyük beğeni almıştı. 11kb’lık boyutu da dikkat çekici.

tonyyoo’nun sayfasında da güzel bir flash galeri örneği var, demosunu izleyebilir direkt olarak indirebilirsiniz.

dezinerfolio sitesindeki flash galeri çalışmasında Flickr, Picasa desteği bulunmak, galeriyi izleyenlere printscreen tuşunu kullanıp kullanmamasına karar vermek, arkaplan müziği (mp3) ekleyebilmek gibi önemli özelliklerin bulunması yanında ücretsiz olması da ayrı bir güzellik.

yine hollandadan bir site. paulvanroekel in sitesinde cidden güzel örnekler var. picasa desteği olan bu örnekbenim çok hoşuma gitti ancak ana sayfasında önemli “framework”leri kullanarak yapılmış yüklemeye izin veren çalışmalar bulunmakta. bu örnek aslında kendi içinde birçok örnek barındırıyor. çok detaya girmek istemiyorum ancak incelemeye değer bir site.

kart biçimli flash galerisi için ilgili sayfasına gidebilir galeri dosyasını çekebilirsiniz.

harici bir xml dosyasını kullanarak dinamik resim yükleme gibi bir işlem yapacaksanız, klasikleşmiş polaroid flash galerisi işinize yarayacaktır. yanılmıyorsam daha önceki flash galeri örnekleri içerisinde en çok beğenilen tarz polaroid idi…

basit sade ve işlevsel bir galerim olsun istiyorsanız photo viewer tam size göre. 3 seçenekli arka plan rengi var. (sitede ek olarak ipod şeklinde mp3 player da bulunuyor.)

flcarousel sitesinde 2 tür örnek var, flip ve carousel. ancak sitenizi ilk ziyaret edenler ilk etapta kullanmakta zorluk çekebilirler. klavye ayarları bulunmakta.

flash-gallery sitesinde 4 çalışma var. mega pack haricinde diğerlerinin ücretsiz versiyonları bulunmakta. stack-photo versiyonu polaroid örneğine benziyor. incelenmeye değer bir site.

simpler viewer da gayet hoş ve tanıdık bir stile sahip. indirebilir, uygulama detaylarına ilgili sayfasından bakabilirsiniz. 17 kb gibi bir boyutu var.

tiltviewer da gerçekten beğendiğim özgün bir uygulama. basit bir mantığı var ve hızlı bir uygulama. nasıl çalıştığına bakabilir, bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

autoviewer ücretsiz bir flash galerisi. sitenizi ziyaret edenler açısından bakıldığında kullanımı en kolay olan galerilerden birisi olduğunu düşünüyorum. uygulama sayfasıgayet hızlı çalışıyor.postcardviewer adından anlaşılacağı üzere posta kartları şeklinde saçılmış bir ekran görüntüsü vermekte. eğlenceli…flashimagegallery de yine basit bir flash galeri ancak pop-up da açtırma özelliği bulunuyor. çoklu galeri ve tekli galeri versiyonları var. indirme sayfasında güncellemelerden haberdar olabilmeniz için e-posta adresinizi de istiyorlar ama vermeden de indirebilirsiniz.ücretsiz, esnek bir diğer flash galerisi de flashgallerygenerator 2 tür çalışma versiyonu bulunuyor, birinde mp3 ekleme şansınız bulunmakta. ayrıca fotoğraflarınızı watermarkdenilen kendi damganızı basma olanağı da sunuyor.agilegallery picasa ile entegre olarak çalışıyor ve xml kullanıyor. flash desteği yanında ajax desteği de mevcut.ideaography ile çoklu flash galerileri oluşturmak için önce incelemek ve beğeninize göre indirmekgerekiyor bence.flash-gallery sayfasında 3 değişik versiyonda galeri bulunuyor. indirme sayfasında eğer belli bir ücret öderseniz galeri üzerindeki linklerini kaldıracaklarını söylüyorlar, tercih sizin.