bildirgec.org

picasa hakkında tüm yazılar

Twitter bağımlılarına özel çalar saat

ceyhanan | 10 February 2011 10:14

Insignia™ Infocast
Insignia™ Infocast

Sabah kalktığınızda ilk iş bilgisayarın başına geçip yeni gelen tweetleri okumak ya da facebook güncellemelerine bakmaksa tam size göre bir ürün karşınızda.

Insignia™ firmasının Infocast adıyla piyasa sunduğu üründe 320×240 çözünürlüğe sahip 3.5 inç renkli dokunmatik ekran bulunmakta. Bunun yanında USB 2.0 arabirimi üzerinden gönderebileceğiniz MP3 ve AAC dosyalarınıza destek sunuyor.

Pratik İmaj Görüntüleme Programları

ceyhun aksan | 19 November 2010 14:12

Bilgisayarımda fotoğraflar, arşivlediğim grafik çalımalar vs. derken klasörlerce depoladığım imajları görüntülemem ve düzenlemem hem oldukça zaman hem de düzensizlik yaratmaya başladı. Bu amaçla kullanılan bir çok program var ve sanırım hepimizin aşina olduğu Picasa bunun başlıca örneklerinden biri. Lakin şu da var ki; Picasa‘nın ek olarak sunduğu araçlar oldukça canımı sıktığı için (bloga gönderme, webde depolama gbi) daha arşive ve görüntülemeye yönelik araçları aramaya başladım. Karşıma bilinen ve bilinmeyen bir çok araç çıktı. İhtiyacınız olabilir düşüncesi ile bunları derlediğim bir bildiriyi paylaşmak istedim.

En iyi 5 Resim Düzenleme Uygulaması

angelsdemos | 14 June 2010 09:40

Çevrimiçi fotoğraf ve grafik düzenleme araçları heryerde ulaşabileceğiniz küçük yardımcılarınızıdır. Genel olarak ihtiyacınız olan tek şey bir internet tarayıcısı ve adobe flash player‘dır. Bu araçları herhangi bir yerden küçük işlerinizi halletmek için kullanabilir veya bilgiyarınıza bu tarz uygulamalar kurmak istemiyorsanız kullanabilirsiniz. Fotoğraf düzenleme, depolama ve grafik tasarım,çizim ve boyama aracı olarak kullanabileceğiniz bu harika uygulamalara heryerden çevrimiçi ve ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. İşte çevrimiçi popüler imaj editörleri;

Picnik

Picnik, çevrimiçi olarak erişebileceğiniz çok yönlü bir fotoğraf manipülasyon aracıdır. Herhangi bir ücret veya üyelik talep etmeyen bu uygulama ile otomatik onarım, döndürme, kesme, boyut değiştirme, kırmızı göz silme, ışık denetimi gibi birçok farklı işlem uygulayabilirsiniz. Bilgisayarınızı hiçbir şey yüklemenize gerek kalmadan kullanabileceğiniz bu çevrimiçi uygulamayı bilgisayarınızda resim yükleyerek, internetteki herhangi bir resmin linkini vererek, eş zamanlı webcam’dan fotoğraf çekerek, yahoo ile resimler arası arama sonuçları ile ve bazı sosyal medya (flicr, facebook, myspace, photobuckets, webshots..) platformlarındaki üyelikleriniz ile kullanabilirsiniz.

Verimliliğinizi Artıracak Chrome Eklentileri

angelsdemos | 08 April 2010 09:38

Google Chrome, Firefox gibi popüler ikinci kişiselleştirilebilen tarayıcı. Eklentileri (uzantı) sayesinde istediğiniz birçok özelliği tarayıcınıza kazandırabilir veya birçok işlemi daha kısa sürede yapabiliyorsunuz. Aşağıdaki Google Chrome uzantıları sayesinde normalde vakit alacak işlemleri kısa sürede yapabilirsiniz. İşte Google Chrome’un zaman kazandıran uzantıları;

Pixlr Grabber

Pixlr Grabber ile herhangi bir sayfanın ekran görüntüsünü anında alabilirsiniz. Ayrıca ekran görüntüsünü Pixlr Grabber‘ın photoshop‘u andıran çevrimiçi fotoğraf düzenleme aracı Pixlr ile düzenleyebilir, imm.io sayesinde paylaşabilir veya bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Copy Without Formatting

Bu Google Chrome eklentisi sayesinde, herhangi bir web sayfasının içeriğini kopyalayabilirsiniz. Yazıları biçimleri kaybolmadan kolayca kopyalayarak saklayabilirsiniz.

Google Picnik

mcosar | 04 March 2010 14:18

Google merkezi Amerika’nın Seattle kentinde bulunan Picnik‘i satın aldı.

Google ücretsiz ve online olarak fotoğraflarınızı düzenleyebildiğiniz ve yıllık 25 $ ödeyerek premium üyelik alan Picnik’i satın alarak ailesini genişletti.

2005 yılında kurulan Picnik’in 20 çalışanı bulunmaktadır ve online fotoğraf düzenlemesi yapılabilen ilk web sitelerinden biridir. Picnik kullanarak fotoğraflarınızı kırpabilir ve efektler ekleyebilirsiniz.

33 adet “Lightbox” ve “Slideshow”

sametparpar | 03 November 2009 14:40

İnternet sayfası tasarımcıları çoğu zaman kendi işlerini kendileri görmek zorunda kalıyorlar. Ancak günümüzda vakit çok önemli keşfedilmiş yerleri tekrar keşfetmeye hiç gerek yok. Bu gönderide “slideshow” ihtiyacınızı karşılayacak kodları/eklentileri bulacaksınız. Eklentiler farklı dillerde yazıldığı için kendi sisteminizie uygun bir çözümü bulabileceğinizi umuyorum.

Buyurun;

Polaroid Gallery v.1.01

Bu ücretsiz açık kaynak kodlu yazım için Christopher Einarsrud’e teşekkür ediyoruz.

GMail’de Google Dokümanlarını Önizleyin!

algoz | 19 October 2009 23:45

Hazırladığı özelliklerle GMail’in, kullanıcıları için; bir açılış sayfası veya bir işbirliği platformu olmasını sağlayan GMail Labs son olarak; gönderilen herhangi bir e-postaya link olarak eklenmiş, Google Docs ile oluşturulmuş olan belgelerin (documents), e-tabloların (spreadsheets) ve sunumların (presentations) önizlemesinin GMail’de yapılabilmesini sağlayacak olan Posta Google Dokümanlar önizleme görünümleri özelliği duyurdu.

GMail Labs benzer özellikleri Youtube, Picasa, Yelp ve Flickr içeriklerinin önizlemelerinin, GMail’den çıkmadan yapılabilmesi için de geliştirmişti.

Picasa 3.5 ile gelen yeni özellikler

burc | 23 September 2009 18:43

picasa
picasa

Çoğumuzun etkin olarak kullandığı picasanın yeni versiyonunu (3.5)piyasaya çıktı. Elbette yeni özellikleriyle… Bunlardan en öne çıkanı ise facebook‘tan tanıdığımız “resim üzerinde kişi etiketleme“. Artık picasaile oluşturduğunuz ve yayınladığınız fotoğraflara isim etiketleri ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca belli kişilerin geçtiği fotoğrafları bulmak gibi özellikler de eklenmiş bulunuyor. Bildiğiniz gibi fotoğraflarınızı google earth ile entegre edebiliyordunuz, artık google maps ile de entegre edebiliyorsunuz. Son olarak yetkililer “mac için picasa” sürümünün betasını çıkardıklarını açıkladılar.

Son sürümü indirmek için tıklayın.