bildirgec.org

actionscript hakkında tüm yazılar

ActionScript 3 ( AS3 ) ile Facebook ta Paylaş Düğmesi

etabek | 30 June 2011 14:57

Merhabalar,

Hepimizin de bildiği gibi günümüzde her site facebook ile rakip olmak yerine facebook a eşlik ediyor. Yazdığımız yazıların yada yaptığımız işlerin daha hızlı duyulması için internet aleminde olmazsa olmaz şeylerden biri facebook da paylaş seçeneği!

İşte bu yazımızda Flash üzeride ActionScript 3 kullanarak içeriklerinizi nasıl paylaşacağınızı anlatacağız.

Facebook paylaşım seçeneği için sharer.php sayfasını kullanıyor. Bu adresin sistematiğine örnek verecek olursak;

1
http://www.facebook.com/sharer.php?u=<paylaşım adresi>&t=<başlık>

Yani sharer.php den sonra vereceğiniz argümanlarda u paylaşım adresinizin linkini ve t ise paylaşımınızın başlığını tanımlıyor. Bizim flash içinde yapacağımız ise sharer.php adresine bu iki değişkeni göndermek! Hepsi bu!

Haydi başlayalım 🙂

Logomuzu havai fişekle tanıtalım! (Flash AS3 + Flint)

kerimsarigul | 16 May 2011 10:43

BİLDIRGEC Havai Fişek Örneği
BİLDIRGEC Havai Fişek Örneği

Bugün Flash AS3 + Flint kütüphanesini kullanarak havai fişek efekti ile logomuzu gökyüzüne yansıtacağız. Biz burada yazı (BILDIRGEC) kullandık. Ancak siz .png formatında transparan özelliğe sahip herhangi bir resmi kullanabilirsiniz. Anlatımlarda Adobe Flash CS5 kullandım, programı İngilizce kullananlar vardır diye menü yollarını hem Türkçe hem İngilizce açıklamaya çalıştım. Ayrıca bazı ayarları resimlerle de göstererek işlemlerinizi kolaylaştırmaya çalıştım. İnşallah sonuç başarılı olacak…
Derse başlamadan önce sonucu görmek için Bildirgec Havai Fişek Gösterisitıklayınız…

Yüksek Kalitede 3D Flash Oyun Keyfi: “Molehill”

thrashman | 06 March 2011 18:32

Adobe firmasının geliştirdiği Molehill API si ile yakında Metro2033 kalitesine yakın yapımları tarayıcılarımızda oynamak hayal olmaktan çıkacak.

Bildiğiniz gibi Adobe Flash altyapısı; CPU ağırlıklı çalışan bir teknolojiye sahip. Bu nedenle şu ana kadar geliştirilen tüm 3d projeler performans açısından sınırlı kalıyordu. Fakat Adobe firması dünya üzerindeki flash tabanlı geliştirilen 3D motorlarını görmezden gelmeyip, geliştirmiş oldukları ve tahminen 2011 yılında flash player 11 sürümünde yer alacak API`leri üzerinde çalışıyorlar. API kod adı olarak Molehill olarak geçiyor.

Flash’ta Oyun Yapımı(Eleştiri)

SuBirikintisi | 08 September 2010 19:48

google’da flash oyun yapımı diye bir arama yapın, türkçe kaynak olarak karşımıza çıkanlar sadece basit flash oyunu nasıl yapılır tarzı yazılar ve yabancı sitelerdeki kaynakları(klasik flash kit,kirupabenzeri siteler) işaret eden onlardan yararlanmamız gerektiğini söyleyen yazılar. flash’ta oyun tasarlayan biri olarak, ilk başladığım zamanlarda türkçe üst düzey bir oyunun nasıl yapılabileceğine dair türkçe bir kaynak bulamamıştım. bu arada yanlış anlaşılmasın üst düzey örnekten kastım bir oyun sitesinde yayınlanabilecek seviyedeki bir oyundur.

internetteki tükçe oyun örnekleri genellikle, sayı tahmin oyunları, shoot’em up tarzı oyunlar, drag and drop oyunları gibi basit actionscript kodlarıyla gerçekleştirilebilecek oyunlar. örneğin bir shoot’em up oyununda ekrandan gecen kuşların fare ile
üzerine tıklanıp tıklanmadığını kontrol etmemiz ve 1-2 çizim, animasyon koymamız oyunu hazır hale getirir. işin en komik yanı ise şu, bir kişi nasıl basit bir flash oyun yapılır diye yazmış. aynı yazı benim gördüğüm kadarıyla 3-4 tane siteye aynen kopyalanmış. benim görmediğim daha kaç sitede vardır kim bilir.

Tasarımın İçinde Olan Herkes İçin Yer İmi Seti

earslan | 21 June 2010 16:37

Şahsen yıllardır ayıklayıp biriktirdiğim, binlerce yer imi arasından seçip ayıkladıklarımı; siz değerli bildirgec.org kullanıcılarına sunuyorum. Artık paylaşmalıyım dedim ve buraya yazdım.
Görüleceği üzere çoğunluğu bildirgec.org mimlerinin oluşturduğu derleme, umarım faydalı olur.
Unutmadan belirteyim, içerikler tasarım ağırlıklıdır..

Şimdiden teşekkürler..

http://djdesignerlab.com/2010/04/25/25-fresh-and-useful-jquery-plugins/

http://www.nobledesktop.com/download/shortcut_guides/indesign_cs4_shortcuts_pc.pdf

http://acrisdesign.com/2009/09/70-dazzling-light-effect-photoshop-tutorials/

http://arsiv.pilli.com/yazi/karikatur-karakterleri-yaratma-dersleri

Flash Geliştiriciler için 10 Harika Flash Framework

marfan46 | 07 June 2010 09:55

Framework, saatlerce zaman harcayıp yapabileceğiniz işleri birkaç dakikada yapmanızı sağlar. Mesela bu yazıda yer alan frameworkler’den biriyle tek satır kod yazmadan birkaç dakika içinde oldukça işlevsel flash web siteler yapabilirsiniz. Özellikle flash geliştiriciler ve web geliştiricilerin işine yarayacak 10 harika açık kaynak kodlu flash framework aşağıda sizleri bekliyor.

1. GAIA

Gaia açık kaynak kodlu bir framework AS3 ve AS2 için. Gaia ile tek satır kod yazmadan 10 dakikanızı ayırarak oldukça işlevsel Flash siteler hazırlayabilirsiniz.
DownloadSiteye Git

2. Gugga Flash Framework

Gugga, görev motoru sayesinde AS3 işlerinizi oldukça kolaylaştırıyor. Görev motoru oldukça güçlü ve zamandan kazanmanıza olanak sağlıyor. Ayrıca Adobe Flex ve Flash cs3 entegreli.
DownloadSiteye Git

Adobe Flash Professional CS5 Çıktı…

thrashman | 30 April 2010 18:25

Adobe Flash Professional CS5 özellikle program arabirimi ve tanımlamalar için yenilikler sunuyor. Bu sürümde daha kullanıcı dostu bir arabirim, flash programcıları için daha fazla kolaylık sağlayan bir actions paneli hedef alınmış.

Adobe firmasının Macromedia yı satın almasıyla flash teknolojisinin gelişim payı hızla büyümeye devam etti. Programlama dili olan actionscript 2.0 ın 3.0 a taşınması geliştiriceleri memnun etti. OOP programlama anlayışı daha geniş daha zengin uygulamalara vesile oldu.

5 Yıldızlı HTML5 ustası

lityumiyon | 21 April 2010 11:38

“Mr.doob” ismini duyan var mı aranızda? “Doob” sokak dilinde sigara gibi içilen uyuşturucu tarzı şeyler için kullanılır, ben biraz daha hafifletip duman demek istiyorum, hatta dooman =)

Gerçek adı “Ricardo Cabello Miguel” ve Londro’da yaşıyor. Web’in sunduğu imkanların üzerinde işler başaran, tüm bu oyuncaklarla oynamayı seven gerçek bir tasarımcı ve geliştirici.

Daha önce çok beğendiğim işler olmuştu tabiki ama bu adamın yaptıklarına hayran kalmamak için kör olmak lazım sanırım =)

Daha fazla anlatacak birşey yok, dahası elbette var ama mutlaka görmelisiniz, ne demiş şair; anlatamam görmen lazım =P

Ücretsiz Silverlight Kontrolleri

trampfd | 17 March 2010 13:00

Silverlight‘ın 4. versiyonunun çıktığı şu günlerde silverlight kullanan siteler yavaş yavaş artıyor, silverlight‘ın flash ile rekabetinde geri kaldığı konuların başında da şimdilik kaynak yetersizliği gösterilebilir.
Silverlight uygulamalarınızda kullanabileceğiniz ücretsiz yeni/eski ve kullanışlı kontrolleri topladık.
siz de eklemek istediklerinizi yorum olarak gönderirseniz güzel bir kaynak oluşmuş olur.

GOA WinForms
GOA WinForms

GOA WinForms, Microsoft .NET kütüphanesinin standart System.Windows.Form sınıfının flash ve silverlight implementasyonudur. Barındırdığı hazır araçlar sayesinde Kısa sürede zengin web uygulamaları geliştirebilirsiniz.
web sitesidemoindir

AgDataGrid Suite Ücretsiz Silverlight Grid Kontrolü
AgDataGrid Suite Ücretsiz Silverlight Grid Kontrolü

AgDataGrid, sitelerde veri göstermek için sıklıkla kullanılan grid (ızgara) sisteminin güzel bir silverlight alternatifidir, veri gruplama, sıralama, düzenleme gibi vs. işlemleri basitçe yapabilen zengin bir çözümdür.

Huzurlarınızda as3Writer

erolDemirer | 16 March 2010 12:52

Bir süredir üzerinde çalıştığın as3 Writer isimli program artık indirilmeye hazır. Program ActionScript’e yeni başlayanlar ve kod yazma konusunda zorluk çeken arkadaşlara yönelik. Tabi kod yazmayı sevmeyen arkadaşları da ihmal etmemek gerek. Programı çalıştırdıktan sonra yapacağımız seçimlere göre yazılması gereken kodları otomatik olarak oluşturuyor. Hatta oluşturduğumuz kod bloğu ile ilgili bir örneği de program içerisinde görme imkanı mevcut. Yani seçimlere göre kod bloğunu oluşturmakla kalmıyor, test etme olanağı da sunuyor.