bildirgec.org

yetenek hakkında tüm yazılar

Basit yazar Zarifce…

zarifce | 09 September 2011 12:24

Yazarlık, doğuştan gelen bir yetenek olacak ki bana doğuşumla bu yeti verilmemiş bu yüzden de kendimi basit yazar kategorisine koyarak iyice hafiflemiş olan hafif.org yazarlarına uzunca bir aradan sonra merhaba demek istiyorum.
Siteye şöyle bir göz attım. Yeni rumuzların yanında birkaç eski rumuzlu arkadaşları da gördüm. Daha yazıları bile okumadan birkaç kelime karalamak geldi içimden. Hafif.org açılınca, sanki evimden ayrılmış birkaç aylığına başka diyarlara gitmiş ve tekrar dönmüşüm gibi geldi.
Neyse. Yazın kavurucu sıcaklarından bunalan insanların sığındığı deniz kenarlarından daha güzel ve serinletici olan yerlerden geliyorum. Öyle entel-dantel işleri değil bizimkisi, bilmem Avrupa ülkelerini tek bildiğim; varsa yoksa Türkiye’dir. Tokat Niksar’dan başladı yolculuğum oradan Ünye geç biraz daha ileri de Fatsa dön oradan Samsun, ne muhteşem yerler hele birde yayla bulupta çıktınsa değme keyfine. Haa denize sığındığımı zannetmeyin benim işim yeşilliklerle kaplı alanda. Tabi ki denizi hor gördüğümden değil. Bu yaz değişiklik yapayım istedim ve ayağımı denize sokmadım. İyi de etmişim.Vücudumda elektrik adına birşey kalmadı.Evet dönelim geziye, Sinop. Vay bee saklı cennet, cezaevinden tutun sık ormanlıklara varıncaya kadar gördüm. Oradan Bolu, çık Abanta hele Yedi Göller. Yeterli. İşte hayat bu be. Gitmeyenlere tavsiye ederim.
Belki yazım biraz basit oldu ama anlatmak istediğimi anladınız heralde.Teşekkürler.

PARA KAZAN-1

ili77 | 16 January 2011 21:01

tişört tasarla para kazan Amaç para kazanmak ve biz her yolu deneyeceğiz. Bugünkü yazımızda tişört tasarımında internet dünyasında başarıyı yakalamış ve başarısını gelirini kullanıcıları ile paylaşan bir siteden bahsedeceğim.

Masaj ve Görme Engeli

wowo | 21 April 2010 15:16

Eski yazılarımdan “engelsiz dershane“de Tr’de görme engelliler için yapılan uygulamalardan birinden bahsetmiştim. Şimdi ki yazımda ise; Çin’de yaygın olan bir konudan bahsetmek istiyorum..

Çin’de yaşayan her engelli birey gibi görme engellilerinde ücretsiz olarak yararlanabildiği kurslar var. İsteyen her görme engelli verilen eğitimlere katıldığında, dokunma duyularının gelişmişliğinden yararlanılarak masör veya masöz oluyor ve çalışmaya başlıyor. yaptıkları işte en iyi olduklarını bilmek onları çok onore ediyor ve özgüvenliler.
bazı hastalıkları masajla tedavi bile ediyorlar !

[B]RAINMAN: Kim Peek

vivian darkbloom | 28 December 2009 10:59

Bir kitabı bir saat içinde okuyup tamamını ezberliyor. Sol gözü, sol; sağ gözü, sağ sayfayı okuyor ve böylece ortalama sekiz saniyede iki sayfayı birden okumayı bitiriyor. Hafızasında yaklaşık 12000 (on iki bin) adet kitap var. Herhangi bir tarihin hangi güne denk geldiğini biliyor. Tüm bunlara rağmen IQ’su normalin oldukça altında.

Kim Peek (1951-2009)
Kim Peek (1951-2009)

Yağmur Adam filminin ilham kaynağı olan Kim Peek’i maalesef 19 Aralık 2009 tarihinde kaybettik. 1951 doğumlu Kim Peek fotografik ya da eidetik hafızası çok güçlü bir savant olduğu teşhisiyle yaşadı. Savantların bazı alanlarda normal bir insanın sahip olmadığı üstün yeteneklere sahipken, sosyal olarak belirgin diğer yetersizlikleri ve nörolojik anormallikleri olur. Dünyada 50-100 arası sayıda savant mevcut. Savant sendromu, görsel, işitsel ve benzeri bir alanda güçlü hafızası olan otistiklerde görülüyor. En belirgin ortak özellikleri çok kısıtlı bir alanda sınırsız denebilecek derinlikte bir hafızaya sahip olmaları ve beyinlerinin sol tarafının hasarlı olması. Ancak her savantın otistik her otistiğin de savant olmadığı konusunda da belirlenmiş kesin yargılar var.

yetenek avcıları iş başında

uykusuzkedi | 10 September 2009 19:31

İlginç tasarımlar bulabileceğiniz hintkumasi.com da hayatını yeteneğiyle kazananlar ve onları avlayan yetenek avcıları buluşuyor.

İnternette gezinirken karşıma çıktı bu site, daha önceden rastlamadığım bir fikir üzerine kurulmuş.

Reklam yazarları, sanat yönetmenlerinden tutun da
endüstri mühendisleri, grafikerler, web tasarımcılarına kadar geniş meslek dallarından olan insanlar bu siteye üye olup, hünerlerini sergiliyor.

Üyeler yaptıkları işlerden bir kuple gönderip ne kadar bulunmaz bir “hint kumaşı” olduğunu başta yetenek avcıları olmak üzere herkese gösteriyor 🙂www.hintkumasi.com

ÖZGÜVEN

teacher07 | 06 January 2009 09:23

Gerek toplum yaşamında, gerek çalışma dünyasında başarının temeli, kişinin kendine güvenidir. Üstün yetenek, kişi bunu kullanacak güvenden yoksunsa yeterli olmaz. Ancak, herkes kendine olan güveni artırabilir. Herkesin övgüye değer nitelikleri vardır. En utangaç, en çekingen kişiler kendi kendine güvenir duruma nasıl gelirler acaba?

Kendine güvenir biri olma isteği çağımızın olaylarındandır. Teknolojik toplum içinde, kendine güvenme konusu kaygılar yaratmaktadır. Kişi, kendini insan olarak kabul ettirmek gereksinimi duymaktadır. Toplum, küçük, dağınık tarım toplumu olduğu çağlarda, bireyler yerlerini bilmenin güveni içindeydiler. “Üstün” ve “Aşağı” ların kimler olduğunu biliyorlardı. Sanayi merkezleri, modern şehirlere dönüşmeye başladığında, söz konusu rahatlık kayboldu. İlk bakışta çok kolay görünen, insanın ne isterse olabilme durumu çekiciydi. Ancak bu o kadar kolay değildir. Kişinin bir takım yetenekleri olmalı, bunları ortaya koyabilmek için kendine inanması gerekmektedir.

YÜZMEYİ VASİYET EDEN DEDE

keremx | 31 December 2008 15:18

YÜZMEYİ VASİYET EDEN DEDE

Bu hikâye tanıdığım bir bürokrata ait. Kendisi iyi bir yüzücü. Bir yurtdışı seyahatinde etrafındakilerin dikkatini çekmiş bu yeteneği. Kendisini tebrik edenlere işin sırrını şöyle anlatmış:

“ İyi bir yüzücüyüm. Çünkü bir ata vasiyeti bu. Bunu bana babam vasiyet etti. O’na da dedem. Toplamış bütün çocuklarını. Yüzmeyi öğreneceksiniz ve bütün çocuklarınıza öğreteceksiniz, demiş.

Dedem yüzmeye bu kadar önem vermesinin sebebini de açıklamış:

Tuhaf Japon İcatları-3

hoodly | 16 December 2008 04:34

Bu konuyla alakalı yazdığım birinci ve ikinci yazıda japonların yaratıcılıkları sonucunda buldukları tuhaf ama bazıları gerçekten işe yarar cinsten olan icatlarından bahsetmiştim. Uzak Doğunun bu çalışkan ve üretken insanları bu tip ilginç icatlar üretmekteki yeteneklerini sürdürmeye devam ediyorlar.

Japonya‘yı icatların(buluşların) ana vatanı olarak nitelendirmişler. Peki neden dersiniz? Japonya’da 1.000.000 kişiye yılda 1.200’den fazla patent düşüyormuş ve en yakını İsviçre ise yılda ancak 500 patentle 2. sırada yer alıyor. Buyrun bakalım bu adamlar neler icat etmişler.


Pileus:The Internet Umbrella/Pileus: İnternet Şemsiyesi

Bir şemsiye düşünün ki internete bağlanabilsin, kamerası, GPSi, 3 boyutlu harita gösterimi ve dijital pusulası olsun. Ekranı şemsiyenin alt kısmında ve büyükçe. Kablosuz ağ bulduğunuz her noktada fotoğraf çekip paylaşmanızı bile mümkün kılmış pileus.

köpekler insan yüzündeki duyguları algılayabiliyorlarmış

biradamiste | 31 October 2008 16:31

kaynak : http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Australian_Shepherd_puppy_red_merle.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Australian_Shepherd_puppy_red_merle.jpg

İnsanların sadık dostları olarak bilinen köpeklerin neden insanlarla yakın ilişki kurabildikleri belki de insan yüzündeki duyguları anlayabilme yeteneklerinden kaynaklanıyordur.
Araştırmalara göre insan yüzüne bakan köpekler gözlerini sol tarafa yani yüzümüzün sağ tarafına çeviriyorlarmış. Bunun nedeni olarak ise insanın yüzünün sağ tarafının duyguları daha iyi belli etmesi olduğu düşünülüyormuş.
Lincoln üniversitesinde yapılan araştırmalara göre bu “bakışın sola kayması” sadece insan yüzlerinde oluyormuş, şöyle ki: Dr Kun Guo liderliğindeki ekip 17 köpeğe insan yüzleri, diğer köpek yüzleri ve cansız nesneleri göstermişler; ama sadece insan yüzü resimlerinde “sola kayış” görülmüş.

Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/earth/main.jhtml?xml=/earth/2008/10/29/scidogs129.xml

M.Ü. Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Giriş Sınavı

espere | 08 July 2008 10:33

Müzik Öğretmenliği Programı
2008-2009 Öğretim Yılı
“Giriş Sınavı” ile İlgili Bilgiler
BAŞVURU ŞARTLARI :
1- Başvurular 18 Ağustos tarihinden 22 Ağustos 2008
tarihine kadar, dilekçe ve ekleriyle adayın kendisi
veya yakını tarafından yapılabileceği gibi en geç …
Ağustos 2008 tarihinde Fakültede olacak şekilde
posta ile de gönderilebilir. Ancak posta ile
başvuranların sınavdan bir gün önce sınava giriş
belgesi almaları zorunludur

Yazının devamına buradan ulaşabilirsiniz.