bildirgec.org

biradamiste

12 yıl önce üye olmuş, 15 yazı yazmış. 5 yorum yazmış.

Google games geliyor !…

biradamiste | 12 July 2010 13:42

Google Games
Google Games

Google Games’in ayak sesleri duyulmaya başladı. Google gizlice ünlü Farmville’nin sahibi sosyal oyunların kralı Zynga’ya 100 milyon dolarla 200 milyon dolar arasında yatırım yapmış. Gizlice dememin sebebi ne Google ne de Zynga şimdilik bu konu hakkında açıklama yapmamış ancak haber birden çok kaynak tarafından doğrulanmış durumda. Zynga’nın Google’ın bu yıl sonunda çıkarmayı planladığı Google Games’in köşe taşlarından biri olacağı tahmin ediliyor. Eğer Zynga’nın ne kadar büyük bir şirket olduğundan şüpheleriniz varsa 2010’un ilk yarısındaki karını duymanız yeter sanırım, tam 350 milyon dolar. 2011’de ise 1 milyar doları hedefliyormuş.

Kaynak: Techcrunch

Backlink satın almak hakkında ne düşünüyorsunuz?

biradamiste | 29 June 2010 23:23

Merhabalar,
Ben bir site yaptım gazete manşetlerini gösteren ve Google’da “gazete manşetleri” aramalarında yükselmek istiyorum. Biraz araştırdım sanırım bunu başarmak için başka sitelerden “backlink” almam gerekiyor. İyi de ben bunu nasıl başaracam bilemedim, blog sahiplerine mesaj attım bir kaç tane…Bazısı linkini parayla yayınlayabilirim diyor. Bu durumda kafamda 3 soru belirdi sizlerden yardım istiyorum:
1. Parayla backlink satın almak etik mi?(burda tartışılmış biraz)
2. Parayla backlink satın almak Google’un kurallarını ihlal etmek sayılıyor mu?
3. Parayla backlink satın alırsak Google bunu farkeder mi?
iyi çalışmalar…

iPhone 4 vs. Nexus One vs. diğer akıllı telefonlar

biradamiste | 25 June 2010 12:41

Bildiğiniz gib iPhone 4 piyasaya çıktı(tabiiki şimdilik ülkemizde değil sadece ABD de). Ekran çözünürlüğü artmış, iki kamerası var ve HD videoları destekliyor… Diğer özelliklerini alttaki tablodan görebilirsiniz. Tabloda ayrıca Google’un Nexus One ‘ı ile de karşılaştırma yapabilirsiniz.(hem özellikleri bakımından hem de fiyatları bakımından)

iphone 4 vs. Nexus one
iphone 4 vs. Nexus one (büyük hali için tıkla)
Kaynak


Bu aletler nasıl bir şey neler yapabiliyor gözlerinizle görmek için videolarına şöyle bir göz atın derim:
iphone 4 videoları
Nexus one videoları
Bonus:
+ Tek gazeteye bağlı kalmadan hızlıca haberlere göz gezdirmek için okuyun
++ 80 günde 3 milyon iPad satıldı

Google Translate azizlikleri

biradamiste | 23 June 2010 17:40

Google Translate
Google Translate

Google’un ünlü çeviri hizmeti Google Translate genelde çok işimize yarıyor ancak bazen absürd denebilecek hatalarla da karşılaşabiliyoruz. Örnek mi?
Google Translate’e Türkçeden İngilizceye çevirmesi için “Şampiyon Beşiktaş” yazılınca “Liverpool Champion” olarak çeviriyor(du ancak bunca yazıdan sonra düzelmiş) Bu sitede diğer büyük takımların denemesi yapılmış. Tabi Google bunlar haberlere çıkınca hatasını düzeltmiş, bu yazıyı yazdığımda sadece “Şampiyon Bursaspor” hala hatalı görünüyor.
Bu hatalar sadece İngilizce’den Türkçeye çeviride görünmüyor. İngilizce’den İtalyancaya çevirirken “call us for free” cümlesi “telefonare gratis con skype.” olarak çevrilmiş. Tabi bu çeviri de şu anda düzelmiş durumda ancak Techcrunch hatalı halinin ekran görüntüsünü yakalamayı başarmış.

Bonus:
+ Az zamanda çok haber okumak için
++ Google Street View araçları e-posta şifrelerini elde etmiş

Apple 80 günde 3 milyon iPad sattı

biradamiste | 23 June 2010 13:46

iPad
iPad

Apple’ın Ocak 2010’da duyurduğu iPad, Apple’ın bir önceki ürünü iphone gibi ortalığı yıktı geçirdi. Son yapılan açıklamaya göre 80 günde 3 milyon satış rakamını gören iPad kendisi için yapılan uygulama sayısıyla da şaşırttı: Tam 11 bin iPad uygulaması kurulmayı bekliyor.
31 Mayıs’ta 2 milyon satış sınırını geçtiği duyurulan iPad henüz Haziran ayı bitmeden 3 milyon noktasını aştı yani 1 aydan kısa bir süre içinde 1 milyon iPad satıldı. Tabi bunda 28 Mayıs’tan itibaren İngiltere, Almanya, Avustralya, Japonya dahil toplamda10 ülkede satılmaya başlamasının etkisi büyük olsa gerek. Henüz Türkiye bu listede yok ancak haziranda 9 ülke daha listeye eklenecek. Belki o zaman biz de iPad’le tanışabiliriz.

Bonus:
+ Az zamanda çok haber

Google street view arabaları e-posta şifrelerini elde etmiş

biradamiste | 22 June 2010 16:35

Google street view aracı
Google street view aracı

Google Maps uygulamasını artık kullanmayan kalmamıştır sanırım. O haritalarda bazı ülkelerin(30 ülke) caddelerinin uydudan görüntüsü yanında yolda giden arabadan çekilmiş gerçek görüntülerini görebiliyoruz. Türkiye de henüz bu özellikten yararlanamıyoruz ama başta amerika olmak üzere avrupa’nın bir çok ülkesinde mevcut. İşte burdaki görüntüler resimdeki Google street view araçlarıyla elde ediliyor.
Geçenlerde bu araçların sokaklarda gezerken şifresiz wi-fi ağlarından “yanlışlıkla” bilgi aldığı haberi geçmişti. Herkes çok önemli bir şey olmadığını düşünmüştü. Ancak BBC’nin haberine göre Fransız data koruma ajansı CNIL bu dataların ne olduğuna yakından bakmış ve e-posta şifreleri ve daha başka hassas veriyi içerdiğini tespit etmiş. Google yetkilileri ise Fransız otoriteleri ve diğer ülke yetkilileriyle birlikte çalıştıklarını bu verilerin “yanlışlıkla” alındığını ve en sonunda “o verileri” yasal yükümlülükleri gereğince sileceklerini açıklamış. Google’un patronu Eric Schmidt bu olaydan bir tek kişinin bile zarar görmediğini belirtmiş.

Bonus:
Az zaman çok haber

Az zaman çok haber

biradamiste | 21 June 2010 13:53

Hepimiz her gün internetten gazete okuyoruz. Ama zamanımız da sınırlı ve değerli. Eğer bir kaynağa da takılıp kalmak istemiyor, birden çok gazeteyi birden takip etmek istiyorsak işimiz biraz zorlaşıyor.

tüm gazete manşetleri
tüm gazete manşetleri

Ancak bu işlemleri kısaltacak bir site var tüm gazete manşetleri tek sayfadan sunulmuş ve 5 dakikada işimizin bitmesi için tasarlanmış. Umarım sizin de işinize yarar…

Gazetelerin fotoğraf manşetleri bir sayfada

biradamiste | 22 December 2009 17:00

Her sabah çoğumuz önce gazetelerin anasayfalarını açıyoruz haberleri öğrenmek için. Bu Alexa ‘nın türkiye için top 100 listesinden de anlaşılabilir. Alexa verilerine göre Hürriyet 6. sırada, Milliyet 7. sırada, Habertürk18. sırada, Sabah19. sırada, Haber728. sırada, İnternetHaber29. sırada, Ntvmsnbc30. sırada… ve listeböyle uzayıp gidiyor. Google trends for websites ta da ilk sıradaki gazetelerin ziyaret oranlarını görebiliriz.

Google trends for websites taki gazete karşılaştırması
Google trends for websites taki gazete karşılaştırması

Bu gazetelerin anasayfalarında ilk bakılan yer de muhtemelen manşet fotoğrafları oluyordur. Hatta bazen sadece gazete anasayfasına manşetleri bakmak için gireriz. İşte böyle bir durumda eğer birden çok gazeteyi takip eden birisi isek zorluk yaşayabiliriz. Tam da bu noktada imdadımıza bir araya toplanmış gazete manşetleri yetişiyor. Sitenin ana sayfasında bir çok gazetenin sadece fotoğraf manşetleri yer alıyor.

tumgazetemansetleri.com'un anasayfası
tumgazetemansetleri.com’un anasayfası

Manşetler 30 dakikada bir yenileniyor böylece sürekli sayfayı yenileme gereği de ortadan kalkıyor. Sitenin tasarımı oldukça basit, igoogle ‘un temalarından birinin aynısı alınmış. Umarım bu site internette daha az zamanda daha çok şey yapabilmemizi sağlar.

yorumlarımın altına imzayı nasıl ekleyebilirim?

biradamiste | 20 May 2009 15:01

merhabalar,
bildirgecte yaptığım her yorumun altına bir şeylerin otomatik yazmasını istiyorum.(yorumdan ayrı olarak bir düz çizginin altında gri renkte) bunu yapan çok kişi var görüyorum. biri bana da anlatırsa sevinirim.