Google, bir iki gündür büyük bir beklenti ve heyacan yaratan yeni Sosyal Medya hamlesi Google Buzz’u Googleplex’te yaptığı bir toplantı ile tanıttı.


Bir GMail eklenti olan Google Buzz, Sosyal Medya kullanıcılarının yeni paylaşım aracı olarak; hem diğer birçok Google servisi/ürünü ile, hem de Sosyal Medya’nın popüler araçları ile entegrasyona sahip.İşte maddeler halinde Google Buzz:
– Eski GMail geliştiricisi ve FriendFeed’in kurucusu Paul Buchheit’ın da belirttiği üzere, FrienFeed’e oldukça benzeyen bir yapıya sahip.

– FrienFeed’in, GMail’in sol sütununa eklenen bir linke tılandığında, GMail içerisinde açılabildiğini tahayyül edin.

– e-posta gönderdiğiniz veya sohbet ettiğiniz GMail kişilerinizi otomotik olarak Google Buzz ile takip edebilmektesiniz.

– Blogger, Google Maps, Google Reader, YouTube, Twitter ve Flickr gibi Sosyal Medya’nın en popüler araçları ile entegrasyona sahip.

– Google Buzz ile durum güncellemesi yapılabilmekte.- FrienFeed’teki gibi içerik paylaşımları (fotoğraf,metin vb.) yapabilirsiniz.

– Arkadaşlarınızın paylaşımlarına yorum yazabilir ve beğenebilirsiniz(like).

– Şu an için tüm GMail kullanıcıları için aktif durumda bulunmasa da, Google çok yakında tüm kullanıcılar için aktif hale getirecek.

– Google Buzz’ın mobil cihazlar (şimdilik sadece Android ve iPhone cihazları için.) için geliştirmiş olduğu uygulamalarına, mobil cihazınızın tarayıcısından, http://buzz.google.com adresi ile ulaşabilirsiniz.- Paylaşımlarınız genel(public) veya özel(private) olarak ayarlayabilirsiniz..

– Google Buzz paylaşımları GMail gelen kutusundan da (inbox) yönetilebilmekte.- Arkadaşlarınızın yeni gönderilerini ve yaptıkları yorumları, yenileme (refresh) yapmadan, gerçek zamanlı (Real-Time) olarak görebilmektesiniz.- Google Buzz’ın API’si burada.- Google Profilinize entegre olabilmekte.

– Google Maps 4.0 for Android desteği var.- Mobil entegrasyonu sayesinde konum paylaşımı yapabilirsiniz.

– Twitter’daki gibi @replies ile gönderi yapılabilmekte.Son olarak: Google’ın Google Buzz için hazırlamış olduğu videoları buradan ve buradan (mobil) izleyebilirsiniz.Bonus+++++:
+GMail’i Sıkılmadan Bekleyin+Otomotik Çeviri GMail’de+Gmail Labs’tan yeni öneriler…+Google’ın Son Bombası: Google Wave+Google Wave Davetiyesi Nasıl Edinilir?Kaynak:Google Blog, mashable-1, mashable-2,mashable-3, mashable-4, mashable-5,techcrunch-1, techcrunch-2,Paylaş: Sosyal Medya paylaşım sayfası burada!algoz Takip Noktaları:Blog FriendFeed Twitter Facebook E-posta RSS Mobil iPhone