bildirgec.org

bb hakkında tüm yazılar

Google Chrome 5

angelsdemos | 28 May 2010 09:40

Google‘ın oldukça popülerleşen internet tarayıcısı Google Chrome‘un yeni sürümü yayınlandı. Google Chrome 5, diğer sürümlere göre oldukça hızlı. Geliştirilmiş Javascript motoru yeni tasarlanan birkaç bölümü ve yeni özellikleriyle Google Chrome 5 oldukça iyi bir tarayıcı.

Google Chrome 5, önceki Chrome sürümüne göre göre yüzde 30-35 daha hızlı. En hızlı tarayıcı ünvanını taşıyan Google Chrome ilk sürümlerine göre artık 2-3 kat daha hızlı. Fakat ne yazık ki Google Chrome üzerinde bütünleşmiş olarak yayınlanması beklenen Flash yeni sürüme yetiştirilemedi.

Masaüstü Temalı Web Site Tasarımları

angelsdemos | 14 May 2010 09:43

Klasik ve farklı tarzdaki web tasarımlarının aksine daha gerçekçi web tasarımlarıda oldukça ilgi çekicidir. Birçok tasarımcı gibi eğer siz de klasik tasarımlardan sıkıldıysanız aşağıdaki gerçekçi masaüstü temalı tasarımlar yapabilirsiniz. Aşağıdaki örnekleri inceleyerek siz de benzer çalışmalarda bulunabilirsiniz. İşte Muhteşem Masaüstü Temalı Web Site Tasarımları;

Armcom

Martyn Palmer

Icreon Design Studio

Flip! ile Muhteşem Slaytlar

angelsdemos | 12 May 2010 09:45

Birçok interaktif web projesinde kullanabileceğiniz Flip! ile farklı görsel efektler ile kullanıcılarınızı etkileyebilirsiniz. Bu jQuery uygulaması içerisinde bulunan 5 farklı efekti birçok web projesinde kullanabilirsiniz.

MIT/GPL lisanslı bu uygulama, Adobe tarafından yapılan flash eklentisine gerek kalmadan benzer efektleri web sitenizde yayınlamanıza olanak verir. Sıradışı geçiş efektleri ile farklı menüler, slaytlar yapabilir veya çeşitli uygulamalar yaparak kullanıcılarınızın dikkatini çekebilirsiniz.

Google Chrome Anasayfanızı Özelleştirin

angelsdemos | 11 May 2010 09:41

Google‘ın popüler internet tarayıcısı Google Chrome için geliştirilen Speed Dial uygulaması sayesinde Chrome üzerinden alışılmışın dışında bir hız ile herhangi bir sosyal ağ platformunda veya arama motorlarından arama yapabilirsiniz. Basit kurulumlu ve kolay kullanımlı bu uygulama özelleştirilebilmesi sayesinde oldukça kullanışlı.

Speed Dial, klasik Google Chrome anasayfasını değiştirerek sizin için daha uygun hale getirir. CTRL+T kısayolu ile de ulaşılabilen bu uygulama anasayfanızda farklı arama kutuları oluşturmanızı sağlayarak her şeyin elinizin altında olmasını sağlar.

Sadece bununla kalmayarak klasik Google Chrome anasayfasını istediğiniz gibi düzenlemenize olanak verir. Klasik Google Chrome anasayfasında bulunan 8 kutuyu 1-81 arasında düzenleyebilir, arka plan rengini ayarlayabilir, herhangi bir web sayfasının önizlemesi yerine logosunu kullanabilirsiniz.

Muhteşem Photoshop Dersleri

angelsdemos | 10 May 2010 09:43

Artık olmazsa olmaz bir araç haline gelen photoshop ile grafik tasarımında oldukça önemli bir yere sahip.Photoshop dersleri sayesinde farklı teknikler öğrenebilir ve bu sayede daha iyi çalışmalarda bulunabilirsiniz. İşte Muhteşem Photoshop Dersleri;

How to Design the Apple iPad in Photoshop
(Photoshop ile Nasıl Apple iPad tasarımı yapılır)

Create Realistic Looking Rainbow
(Gerçekçi görünümde Gökkuşağı Yapımı)

Making Subscribe Badges in Photoshop
(Photoshop ile abone rozeti yapımı)

Muhteşem el çizimi web site tasarımları

angelsdemos | 07 May 2010 09:36

El çizim tasarım örnekleri diğer klasik tasarımların aksine çizgileri vurgular.El yapımı tasarımların her zaman ilgi çekici olmasından dolayı bu tasarımlarda oldukça yaratıcı olarak nitelendiriliyor. Aşağıdaki web tasarım örneklerini inceleyerek siz de benzer çalışmalarda bulunabilirsiniz. İşte Muhteşem el çizimi web site tasarımları;

Suie Paparude

toucouleur.fr

happyingreenville

contrast

Google Places

angelsdemos | 06 May 2010 09:46

Google‘ın oldukça tartışmalı ve popüler servisi Street View, kullanıcılara evlerinde oturarak birçok mekanı 3 boyutlu olarak gösterme imkanı sunuyordu. Fakat kişisel gizliliğin korunmadığı gerekçesi ile birçok tartışmaya sözkonusu olan Street View uygulaması yeni bir adım daha atarak bu tartışmaları alevledi. Artık Google Street View ile sadece sokakları değil, mağazaların içini de görebileceksiniz.

Google Places, adı ile yayına sunulan yeni servis şu anda sadece ABD, Avusturya ve Japonya’daki 30 şehir üzerinde aktif durumda. Amerika’da; Atlanta, Boston, Chicago, Denver gibi şehirler bulunurken Avusturya ve Japonya’da ise Sydney, Canberra, Tokyo, Kyoto gibi şehirler bulunmakta. Şehirlerin listesine bakmak için buraya göz atabilirsiniz.

Scrybe ile trackpad’inize hükmedin

angelsdemos | 05 May 2010 09:41

Dizüstü bilgisayarlar insanları, mekanlarda kısıtlamaktan kurtararak her yerde bilgisayar kullanmalarına ve daha sonradan internet erişimini kazandırdı. Ardından fareye olan bağımlılığı kırarak kendi dokunmatik farelerini yarattılar. Dizüstü bilgisayarlarda bulunan dokunmatik trackpad‘ler oldukça kullanışlı olsa da birçok kullanıcı için hala farenin yerini tutmuyor. Scrybe ile dokunmatik trackpad’inize yeni birçok özellik ekleyerek bunu değiştirebilirsiniz.

Scrybe, trackpad’inize birçok özellik ekleyen farklı bir uygulamadır. Bu uygulama ile Mac‘lerde bulunana çift parmak ile kontrol özelliği gibi birçok özelliği bilgisayarınıza kazandırarak daha kolay kullanımlı hale getirebilirsiniz.

Muhteşem jQuery Efektleri ve Animasyonları

angelsdemos | 04 May 2010 12:21

jQuery oldukça genişleyen bir kütüphane. Artık jQuery ve HTML5 sayesinde web sayfalarımızda flash ve benzeri eklentiler olmaksızın farklı efektler ve animasyonlar yaratabiliyoruz. Aşağıdaki jQuery efektlerini ve animasyonlarını sizde web sayfanızda yayınlayabileceğiniz gibi ücretsiz olarak indirebilir ve inceleyerek benzer çalışmalar yaratabilirsiniz. İşte muhteşem jQuery Efektleri ve Animasyonları

Canopy

Ball Pool

Starfield

jval ile formların kontrolü elinizde

angelsdemos | 03 May 2010 12:14

Web formları, günümüzde web sitelerinin çoğunda bulunakta. Olmazsa olmaz olarak nitelendirilen web formları; üyelik işlemleri, metinler hazırlama, iletişim ve yorum gibi farklı niteliklerde hazırlanabiliyor. Fakat ziyaretçileriniz formlarınıza istediğiniz ölçüde değerler girmiyor olabilirler. Bunu engellemek istiyorsanız jVal tam size göre.

jVal, interaktif ortamda hazırlanmış eş zamanlı form takip aracıdır. Formu dolduran ziyaretçilerinizin formu doğru doldurup doldurmadığını takip ederek ziyaretçileri uyarır. Doldurulması gereken fakat boş bıraklıan kısımlar, geçersiz karakter kullanımı (sayı yerine harf gibi), mantık hataları, geçersiz e-posta adresleri gibi birçok yanlışı bulur.

jQuery ile hazırlanan bu uygulama sayesinde ziyaretçilerinizin formlarda yapacağı bu hataları eş zamanlı olarak uyarabilir ve hata yapmamalarını sağlayabilirsiniz.