bildirgec.org

social hakkında tüm yazılar

Facebook’tan Görüntülü Sohbet

angelsdemos | 01 December 2010 09:29

Facebook‘un kullanıcılarına sunduğu anlık sohbet uygulaması, Facebook’un popüleritesinin artması ile birlikte oldukça rağbet görüyor. Peki ama bu kadar popülerleşen bir sohbet uygulaması yakında görüntülü ve sesli chat uygulaması da sunabilir mi?

Facebook’ta uygulama geliştiricisi olan Tal Ater, bu sorunun yanıtının “evet” olduğunu düşünüyor. Yakında Facebook üzerinden görüntülü ve sesli sohbet şansına sahip olacağız. Ater’in, Facebook’un altyapısındaki kodları incelerken rastladığı VideoChat nesnesi ise bunun en önemli kanıtı.

Bu proje hakkında henüz Facebook’tan resmi bir açıklama gelmemesine rağmen diğer uzmanlara göre de Facebook’tan görüntülü ve sesli sohbet oldukça olası ve uzak bir zaman diliminde görülmüyor. VideoChat nesnesi Skype ve Skype ID ile iliştirilmiş durumda. Bu nesne sayesinde Internet Explorer ile ActiveX sayesinde görüntülü ve sesli sohbet imkanı doğabilir. Veya Skype SDK üzerinden tüm tarayıcılarda bu uygulama çalıştırılabilir.

Sosyal Medya İkon Setleri

angelsdemos | 30 November 2010 09:24

Web sitelerimizi renklendiren ve tam olarak tasarımı oturtan ikonlar artık web tasarımdaki vazgeçilmezlerden biridir. Sosyal medyanın günümüzde popülerleşmesiyle ise sosyal medyaya özel ikon setleri hazırlanmaya başlandı. Aşağıdaki ikonların tümünü web sitenizde ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Farklı tarzlarda 350 tane sosyal medya ikonu:

Sketchy Social Media Icons

Isometrica (Volume 1): A Free Social Media Icon Set

Picasso: A Free Social Media Icon Set

Facebook Messages Ortaya Çıktı

angelsdemos | 22 November 2010 15:08

Dünyanın en büyük sosyal ağı haline gelen Facebook, geçen günlerde yaptığı konferansta yeni özelliğini olan Facebook Messages‘i tanıttı. Bu yeni özellik Facebook tarzı farklı bir e-mail sistemi. Artık kullanıcılar @facebook.com uzantılı mail adreslerine sahip olabilecekler.

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg‘in tanıttığı sistem e-posta servislerinden biraz daha farklı. Zuckerberg’a göre yeni geliştirdikleri bu sistem, e-posta kalıplarından tamamen farklı bir sistem. Facebook Messages‘in 3 temel özelliği bulunmakta: mesajlaşma sistemi, mesajlaşma geçmişi, sosyal gelen kutusu.


Zuckerberg yeni sistemi tanıtırken

Facebook Messages sayesinde farklı kişiler ile mesajlaşabilecek ve isterseniz bu sistemi mail servisi olarakta kullanabileceksiniz. Yaptığınız tüm konuşmalara geriye dönüp bakabilmeniz için kayıt edilecek. Serviste 2 bölüm olacak. Bölümlerin birinde genelde konuştuğunuz kişilerden gelen mesajlar bulunacak diğer bölümde ise diğer mesajlar bulunacak.

Blekko

angelsdemos | 04 November 2010 09:37

Google, dünyadaki en çok kullanılan ve en popüler arama motoru olarak kendi piyasasında tekelliğini koruyor. Onunla aynı pazarda olabilmek için Microsoft, Yahoo gibi şirketler oldukça büyük yatırımlar yaparak arama motorlarını geliştirmeye çalıştılar. Pek başarılı olamasalar da her geçen gün farklı kişilerden farklı projeler gelmeye devam ediyor. Bunlardan biri de Blekko .

Google’ın arama sonuçlarının web çöplüğü olduğunu düşünen Blekko’nun yapımcısı Rich Skrenta, Google sonuçlarının link ve etiket çöplüğü olduğu görüşünde. Bu yüzden slashtag adını verdikleri bir özellik kullanıyorlar. Blekko bu sayede kullanıcılarına özel arama sonucu veriyor.

Blekko’daki sonuçlar aynı site üzerinden olmuyor, her zaman aranan farklı içerik ile size sunuluyor. Henüz 3 milyar web sitesi üzerinde tam olarak arama yapabilse de Blekko, bazen Google’dan daha tutarlı sonuçları kullanıcılarına sunabiliyor.

Google Me Geliyor

angelsdemos | 29 September 2010 19:45

Sosyal ağlar hayatımızın vazgeçilmezleri haline geldi.Facebook, Twitter, FriendFeed, Buzz gibi farklı sosyal platformlar sayesinde birçok kişi ile aynı anda farklı mekanlarda bile olsak iletişim kurabiliyoruz.

Google oldukça büyük bir şirket olsada sosyal ağ konusundaki atılımları sonuçsuz kaldı.Önce Facebook benzeri uygulaması Orkut, büyük bir hayal kırıklığı uğratarak oldukça zayıf kaldı.Daha sonra Buzz büyük bir etki yaratsada Google’ın beklediği ilgiyi görmedi.

Facebook’a Yeni Güvenlik Özelliği

angelsdemos | 07 September 2010 12:19

Dünyanın en kalabalık ve en gelişmiş sosyal ağı Facebook, kullanıcılarının güven sorunundaki endişeleri üzerine yeni bir özelliği kullanıma açmak üzere. Bu yeni özellik sayesinde hesabınızın şifresinin çalınıp çalınmadığını veya başkaları tarafından kullanılıp kullanılmadığı endişesinde kalmanız gerekmeyecek.

Hesap güvenliği” bölümü altında olacak bu yeni özellik sayesinde hesabınızın hangi zaman aralığında, yerini, saatini, hangi tarayıcı ve hangi cihaz ile ulaşıldığını öğrenebileceksiniz. İsterseniz o cihaz üzerinden ulaşımı da engelleyebilecek ve oturumu kapatabileceksiniz.

Kendi Sosyal Ağınızı Oluşturabileceğiniz Açık Kaynaklı 10 Site

bayraak | 27 August 2010 14:59

Baştan kendi sosyal ağınızı oluşturmak hiç de kolay bir iş değildir. Oluşturmaya kalksanız bile daha bunun kurması, pazarlaması, yönetilmesi gibi çok uzun bir yol vardır önünüzde ve de yorucudur. Fakat bunun bir kolay yolu var üstelik açık kaynaklı ve ücretsiz.
Açık kaynak olması da üzerinde istediğiniz değişikliği yapabilme imkanı sunuyor. Kısa sürede ve sadece birkaç aracı kullanarak sosyal ağ sahibi olabilirsiniz.

1. BuddyPress

BuddyPress
BuddyPress

BuddyPress bu konuda en ünlü sitelerden biridir. Wordpess altyapısını kullanır. Üzerinde tam olarak hakim olabileceğiniz sosyal ağ oluşturabilirsiniz. Birçok eklentisiyle de işinizi kolaylaştırır.

2. KickApps

KickApps
KickApps

KickApss işletmeler, şirketler, küçük / büyük markaların kendilerini tanıtmaları kullanıcılarının birbiriyle iletişimde olabilmeleri için genellikle kullanılan bir sitedir.

3. Insoshi

Yeni Siteler İçin Ufak Seo İpuçları

admin | 02 August 2010 14:02

Yeni bir site açtıysanız ve ne yapacağınız konusunda bir fikriniz yoksa o zaman yazımızı okumaya başlayın.

Eğer sitenizi yeni açtıysanız ilk yapmanız gereken onu sürekli özgün içeriklerle güncel tutmanız gerek. Özellikle son yıllarda google’nin özgün içerik konusuna normalinden daha fazla özen göstermesi bu maddeyi en önemli madde yapıyor. Tabi ziyaretçinizin de kaliteli ve özgün içeriği görünce sitenize bağlı kalmasıda unutulmamalıdır. Ancak yinede özgün ve güncel içerik zamanınız yoksa kopyaladığınız içeriklerin aralarına 1-2 cümlelik kendi yorumunuzu katabilirsiniz.

popüler S.E.O yasaları – 3

lazaronnie | 09 July 2010 10:07


toplamda 3 bölüm sürmesini planladığım seo dökümanına kaldığımız yerden devam ediyoruz. önceki 2 bölüme ulaşmak için;

bölüm 1
bölüm 2

 1. sayfa içi seo
  • sayfa başlığı (<title></title>)
   sayfalarınıza başlıklar yazıyor olmanız, muhtemelen arama motorları için son derece önemli bir avantaj diyebiliriz. sayfa başlıkları, sitenizin kalitesini belirlemede büyük bir rol oynar.

   ancak başlık seçerken de dikkat edilesi hususlar var. mesela başlığınızı fazla uzatmayın, kısa kesin. dökümanda geçen anahtar kelimeleri içermesini sağlayın. rekabet amaçlamayın, agresif olmayın, makul cümleleriniz olsun. bu bir ölçüde kalitenizi arttıracaktır.

   marka isminiz başlıklarda geçsin. marka isminizin şık durduğundan eminseniz, muhtemelen önce marka ismini yazmayı tercih edersiniz. çekinmeyin, yazın! başlıklar önemli dedik ama başlığın ilk kelimeleri de başlıbaşına önem arz eder. bu nedenle cilalı ve müşteri gözünde değerli bir marka yaratabildiyseniz, şimdi bunu kullanma zamanı geldi demektir. çekinmeden önce markanızı yazın. bu tıklanma oranınızı arttırır.

   elbette markanızın tanınmadığından eminseniz başlıkların son kısmına marka isminizi iliştirmeniz daha yararlı olacaktır. sonuçta başlıklar marka algısını yükseltecek alanlar değil, içeriğinizi tanıtan yerlerdir. marka yaratmak için değişik yöntemlere yönelin. mesela reklam gibi…