bildirgec.org

mobil hakkında tüm yazılar

Yeni İphone iddiası imore’dan

zvitamini | 31 July 2012 10:42

İphone
İphone

Yüzyılın en çok kullanılan ve sevilen mobil iletişim ve etkileşim aracı iphone 5 hakkında ortaya atılan son iddianın sahibi İmore; yaklaşık 2 ay sonra iphone’nun yeni telefonunun kullanıcılarla buluşacağını belirtti. iphone’nun genel satış ortalamasına baktığımızda son zamanlarda bir düşüş yaşadığından da söz edebiliriz. Tüm bunların farkında olan iphone üreticileri de müşterinin yeni bir şeyler beklediğinin farkında ve bu beklenti imore’un iddialarına göre gerçekleşecek olursa, iphone tekrar eski satış rakamlarına Ekim ayının sonlarında kavuşacak gibi görülmekte.

Mobil cihazların haberler üzerindeki etkisi nedir?

bayilik | 02 April 2012 09:58

Mobil cihazların haberler üzerindeki etkisi nedir? ABD’de Pew İnternet Research’e yaptırılan ve direktörlüğünü Kristen PurcelFin üstlendiği araştırma, mobil teknolojilerin yaygın kullanımının haber mecralarının okunmasına ivme sağladığını ortaya koyuyor.

Şimdi hemen son dönemde nasıl çoğaldıklarını henüz kimsenin çözemediği “sosyal medya uzmanları” gibi “Bu sosyal medyanın başarısıdır” kolaycılığına kaçmayın. Çünkü mobil teknolojilerin etkilerinin çok çapraşık olduğunu lütfen dikkate alalım. Nitekim haber kaynağına (Facebook, Twitter gibi) bir durumun ya da okunulan bir makalenin linkinin yazılması eğilim halini alsa da yapılan araştırmalar sosyal ağın haber takibinde kullanımının oldukça düşük kaldığına işaret ediyor. 3 binden fazla yetişkinin iştirak ettiği araştırmada, okurların bir yayın ağına giderken bunun itibarına dikkat ettiklerini belirtmeleri dikkati çekiyor.

Facebook ya da Twitter’da kullanıcılar arasında yapılan “beğenme” ya da “tavsiye”nin okunma oranlarında önemli bir etkisinin olmaması araştırmanın en dikkati çeken bir diğer yönü. Yani üzgünüm sosyal medyacılar, bu yazıdan size ekmek yok!

UITableView ile Değiştirilebilir Hücre Yapısı

maledictum | 18 May 2011 18:08

Selamlar,

Öncelikle kodaman.org ‘a göndereceğim ilk yazı oluyor kendileri. iPhone ve iPad üzerine yazılım yapanların karşılaştığı sorunlardan biri de TableView ‘de Cell ( Hücre ) yapısını değiştirmek. Bunu IB( interface builder ) ile değiştirmeniz de mümkün olabilir fakat kod ile yapmanız esnekliği ve memory leaks olmadan rahat bir şekilde uygulamanızı çıkarmanızı sağlayacaktır.

Kodlarımız aşağıda ki gibidir ;

customtableview.h

1
2
3
4
5
6
7
@interface icerik : UIViewController <UITableViewDelegate,UITableViewDataSource> {
IBOutlet UITableView *tblSimpleTable;
}
@end

mobil işletim sistemlerinde yarış kızışacak

denizkar | 16 February 2011 20:16

Nokia’nın resmi olarak Microsoft ile anlaştığını açıklaması şu an en çok kullanılan fakat hızla popülerite kaybeden mobil işletim sistemlerinden biri olan Symbian’ın sonu olacak gibi görülüyor.

nokia ve microsft ortaklığı geliyor

Yeni nesil telefonlarında Windows Phone 7’ye yer vermeyi planlayan Nokia CEO’su Stephen Elop, “neden Android’i kullanmadınız?” sorusuna ise “Google güçlensin istemedik.” yanıtını vererek mobil işletim sistemleri arasındaki yarışın kızışacağına dair sinyalleri verdi. Peki nedir bu mobil işletim sistemleri?

J2ME ve Geleceği

admin | 02 February 2011 15:16

J2ME nedir?

J2me(java 2 micro edition) cep telefonları, pda’ler, printerlar gibi gömülü sistemler için üretilmiş bir java teknolojisidir. J2ME de kullanılan temel kütüphaneler topluluğu olan cldc (connected limited device configuration ) 512 kb tan ufak hafızası ve sınırlı ağ bağlantısı olan cihazlar için tasarlanmış şu an için tercih edilen konfigürasyondur.
midp(mobile information device profile ) cldc için kullanılan en yaygın profildir ve ikisi birlikte j2me nin ana yapısını oluşturup hedeflenen cihazlar için uygulama ortamı sunarlar. cldc nin versiyonları arasında cldc 1.0 ve cldc 1.1 bulunmaktadır. midp versiyonları arasında ise midp 1.0, midp 2.0, midp 3.0 bulunmaktadır. şuan için en çok kullanılan versiyonları cldc 1.1 ve midp 2.0 dır. bunların üstüne üreticiler ihtiyaçları olan opsiyonel paketleri eklerler (advanced multimedia api gibi).

Mobil Uyumlu Yüksek Kaliteli 22 WordPress Teması

LeBron | 10 January 2011 16:18

Wordpress; birbirinden güzel bloglar, web siteleri ve güçlü çevrimiçi uygulamalar yapabilmenizi sağlayan ödüllü bir içerik yönetim sistemidir. Günümüzde mobil cihazların yaygınlaşması ile mobil uyumlu sitelerin önemi çok arttı. Bu yazıda kullanıcı dostu mobil wordpress temalarına ulaşabileceksiniz.

Temalar hakkında detaylı bilgi almak, verim alabilmek ve arama motoru optimizasyonu ayarlarını en iyi şekilde yapabilmek için temaların özellikler linkine tıklayabilirsiniz.

Ücretsiz Kullanıcı Dostu Mobil Wordpress Temaları
1. jquery mobile

özelliklertestindir

2. carrington mobile

J2ME ve Geleceği

admin | 27 December 2010 16:45

J2ME nedir?

J2me (java 2 micro edition) cep telefonları, pda’ler, printerlar gibi gömülü sistemler için üretilmiş bir java teknolojisidir. J2ME’de kullanılan temel kütüphaneler topluluğu olan cldc (connected limited device configuration ) 512 kb’tan ufak hafızası ve sınırlı ağ bağlantısı olan cihazlar için tasarlanmış şu an için tercih edilen konfigürasyondur.
midp (mobile information device profile ) cldc için kullanılan en yaygın profildir ve ikisi birlikte j2me’nin ana yapısını oluşturup hedeflenen cihazlar için uygulama ortamı sunarlar. cldc’nin versiyonları arasında cldc 1.0 ve cldc 1.1 bulunmaktadır. midp versiyonları arasında ise midp 1.0, midp 2.0, midp 3.0 bulunmaktadır. şu an için en çok kullanılan versiyonları cldc 1.1 ve midp 2.0’dır. bunların üstüne üreticiler ihtiyaçları olan opsiyonel paketleri eklerler (advanced multimedia api gibi).

J2ME nin Avantajları

1. birçok çihaz tarafından desteklenmesi; blackberry, nokia, samsung ve sony ericsson gibi birçok telefon üreticisi tarafından bugün desteklenmektedir.

2. öğrenme zamanının kısa olması; java diline hakim bir uygulama geliştirici j2me dilini çok zorlanmadan öğrenebilir.

apple, “mac app store”u açıyor!!!

Lorilleux | 17 December 2010 10:00

Görünüşe göre Apple, yine yeni bir dönemin kapısını aralıyor. 10 Temmuz 2008’de açtığı “Application Store” ile mobil cihazlar için yeni bir dönemi başlatan Apple, App Store’u, mac os x işletim sistemi ile çalışan bilgisayarlarına adapte ederek “Mac App Store” adı altında bilgisayarlar için bir online uygulama mağazası açıyor.

Steve Jobs, App Store’un inanılmaz başarısını görmüş olacak ki, neden bilgisayarlarımız bu uygulamadan mahrum kalsın demiş ve Mac App Store‘u açmış. Apple tarafından, 6 Ocak 2011 tarihinde olacağı duyuruldu.

Mac App Store‘a ilk etapta 90 ülkeden erişilebilecek.
Mac App Store‘da; denemelik sürümler, demolar ya da betalar olmayacak. Çalışırlığı onaylanmış tam sürüm uygulamalar olacak. Fiyatlandırma politikası ise App Store ile tamamen aynı olacak. Bazı uygulamalar bedava bazıları ise uygulama geliştiricisinin belirlediği fiyatla satılacak. İlk etapta, bu yaz tanıtımı yapılan Game Center “Mac App Store“da bulunmayacak.

mobil uygulamalar indirebileceğiniz 5 site

sncp07 | 27 November 2010 18:57

günümüzde akıllı telefonların sayısı artıkça mobil uygulama indirebileceğimiz sitelerin sayısıda artmaktadır. hızla gelişen bu dünyanın 5 tane amiral gemisi :

 1. app store
  iphone kullanıcıları için geliştirilen bu sitede binlerce ücretli ve ücretsiz uygulama bulunmaktadır. ücretli uygulamları bir çoğu 1$ dan satılmaktadır. fakat app store’dan uygulama indirmek için bilgisayarınıza i-tunes yüklü olması gerekiyor. siteyi burdan inceleyebilirsiniz.
 2. ovi store
  ovi store nokia telefonlar için geliştirilmiş uygulamaların bulunduğu bir sitedir. gittiçe gelişen bu site yavaş yavaş app store’a rakip olmaya başlamıştır. siteye burdan ulaşabilirsiniz. ayrıca ben sadece indirmek değil aynı zamanda yazmak da istiyorum diyorsanız 50€ karşılığında hesap satın alıp yazdığınız uygulamaları yayınlayabilirsiniz. hesap almak için burdan
 3. uygulama dükkanı
  uygulama dükkanı turkcell sahip olduğu bir sitedir. buraya sadece turkcell abonesi olanlar üye olabiliyor. sürekli geliştirilen site henüz herkes tarafından bilinmesede zengin içeriğiyle dikkat çekiyor. siteye burdan ulaşabilirsiniz.
 4. app world
  blackberry kullanıcıları için geliştirilen bu site diğerlerinden daha karmaşık gibi görünsede aslında işlev olarak aynı. incelemek için burdan siteye ulaşabilirsiniz.
 5. Android Market
  andoid market şu sıralar google’ın en çok önem verdiği işlerin başında geliyor. geleceğin mobil dünyaya kayması ile beraber google bu pastadan büyük bir dilim almak istiyor. sitenin kullanımı diğerlerine nazaran daha kolay. incelemek için siteye burdan ulaşabilirsiniz.

7 adet Mobil Web Sitesi Test Aracı

dextarus | 22 November 2010 23:57

Günümüzde artık bir çok kişinin akıllı telefonu var ve site sahipleri sitelerini bu akıllı telefonlara uygun versiyonlarını tasarlıyorlar. Yazımda bahsedeceğim 7 araç sayesinde web tasarımınızın akıllı telefonlarda nasıl bir performans göstereceğini bulabilirsiniz.

iBBDemo2
iBBDemo2 bir Adobe Air programı ve size sitenizin iPhone ve iPadde nasıl gözükebilceğini gösteriyor. iOS ailesinin mobil sistemlerinde Web programlarının nasıl çalışacağını test etmek için güzel bir araç.