bildirgec.org

algoz

11 yıl önce üye olmuş, 533 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Google Video ile Youtube Arasına Tünel Açıldı!

algoz | 25 April 2011 17:05

Google yaptığı açıklama ile Google Video servisini kapatacağını ve 29 Nisan’dan sonra bu servisi aracılığı ile video gösterimi yapmayacağını duyurmuştu.

Google ayrıca, Google Video kullanıcılarının bu serviste bulunan videolarını 13 Mayıs’a kadar download etmemeleri halinde videoların silineceğini de duyurmuştu.

Apple iPad 2’yi Tanıttı!

algoz | 03 March 2011 16:38

Günümüz teknoloji dünyasının dominant şirketlerinden olan Apple, teknoloji dünyasında yeni bir sayfa açan iPad’in yeni versiyonu olan iPad 2’yi San Francisco’da tanıttı.

Skype Android’e İniş Yaptı!

algoz | 06 October 2010 17:38

Dijital dünyanın gözde iletişim uygylaması Skype, Android Platformuna sahip telefonlar için geliştirdiği Skype for Android uygulamasını kullanıma sundu.

Android 2.1+ platformuna sahip cihazların yükleyebileceği Skype for Android uygulaması ile kullanıcılar, Skype uygulamasına sahip diğer arkadaşları ile görüşebilecek ve anlık iletilerini/mesajlarını gönderebilecekler. Üstelik ücretsiz olarak.

Google TV’ye Adım Adım!

algoz | 05 October 2010 15:04

Google tarafından bu senenin Mayıs ayında duyurusu yapılan ve bu duyuru ile son dönem Web/Teknoloji dünyasının en çok ses getiren ve merak uyandıran projelerinden biri haline gelen Google TV, Google tarafından açılan kendi resmi web sitesi ve blogu ile yeni bir aşamaya gelmiş bulunuyor.

www.google.com/tv adresinden ulaşılabilen Google TV’nin resmi web sitesinde ve blogunda, Google TV ile ilgili çeşitli bilgiler yer almakta.
İşte o bilgilerden bir demet:

Web Tabanlı Ücretsiz JavaScript IDE: Cloud9 IDE

algoz | 04 October 2010 09:26

Ajax.org desteği ile hazırlanmış, web tabanlı ve açık kaynak kodlu bir JavaScript geliştirme ortamı (IDE) olan Cloud9 IDE, diğer birçok JavaScript IDE’lerde bulabileceğiniz özelliği kullanıcılarına cömertçe sunmakta.

JavaScript geliştiricilerinin çalışmalarındaki hata ayıklamalarını (debugger) Googe Chrome yardımı ile yapabilmelerine olanak tanıyan Cloud9 IDE, projeleriniz için yapacağız testlerinizi web’te (cloud) kolayca yapabilmenizi de sağlamakta.

Cloud9 IDE, henüz ileri düzey JavaScript geliştiricileri için yeterli olmasa da, yeni başlayan veya yeteneklerini daha da geliştirmek isteyenler için oldukça yararlı olabilir.

goo.gl Umuma Açıldı!

algoz | 03 October 2010 12:00

Twitter etkisi ile başlayan ve bulduğu farklı kullanım alanları ile Web’in kullanışlı servislerinden biri haline gelen URL kısaltma servislerinden biri olan goo.gl, Google tarafından tüm web ahalisinin kullanımına açıldı.


Google tarafından 2009’un Aralık ayında duyurulan goo.gl, şimdiye kadar Google’ın Araç Çubuğu (Toolbar) ile Besleme Hizmeti (FeedBurner) servislerine entegre edilmiş olarak çalışma hayatını sürdürmekteydi. Google’ın yaptığı buradaki duyuru ile tüm web kullanıcılarının emrine amade edilmiş olduğu anlaşılan goo.gl, kullanıcılarına sade bir arayüz ile hizmet vermekte.

WordPress’in iPhone/iPad Uygulaması Yenilendi!

algoz | 30 September 2010 18:00

Web aleminin en çok kullanılan Hazır Blog Sistemi (CMS) WordPress, iPhone ve iPad cihazları için geliştirmiş olduğu WordPress for iOS app uygulamasının yeni versiyonunu (v2.6) kullanıma sundu.

Apple’ın bu yeni nesil akıllı cihazlarına sahip olan bloggerler tarafından oldukça ilgi ile karşılanacak olan WordPress for iOS app v2.6 uygulamasındaki bazı yenilikler:

– Günümüz blog içeriklerinin vazgeçilmezi haline gelen videolarınızı, farklı bir uygulamaya ihtiyaç duymadan, bu yeni versiyon uygulama ile kayıt edebilir, yükleyebilir, ekleyebilir ve oynatabilirsiniz.

– Diğer bir yeni özellikte, otomatik kayıt (Autosave) özelliği. Bu yeni özellik ile, gönderi hazırlama sırasında vuku bulacak aksiliklere ödeyeceğiniz bedel bir hayli azalmiş olacak.

PHP Görsel Galeri Scripti: Pagemap ImageWall

algoz | 10 August 2010 09:32

Sunucuda oluşturacağınız bir dizine yükleyeceğiniz görsellerinizin küçültülmüş (thumbnail) halleri ile tek sayfalık bir “Görsel Duvar” oluştrmanızı sağlayan Pagemap ImageWall, PHP ile hazırlanmış ücretsiz bir script.

Çeşitli görsel galerilerde gördüğümüz, sayfalama, sekme veya slide gösterimi gibi özellikleri kullanmadan tek sayfalık bir “Görsel Duvar” oluşturabilirsiniz. Ziyaretçileriniz, tek bir bakışla “görsel duvarınızda” bulunan tüm görsellerinize göz atabilir veya her birine tıklayarak, orjinal boyutları ile daha yakından inceleyebilir.

Nevi şahsına münhasır web projelerinde kullanılabilecek olan Pagemap ImageWall scriptine buradan ulaşabilirsiniz.