Bu yazı bir natural born killers hayranı olan sörsi bebeğime nam-ı diğer Mallory Knox’a ithaf edilmiştir.Her ne kadar Charles Starkweather ve Caril Ann Fugate seri katilden ziyade türkçe tam karşılığı olmamakla birlikte zincirleme katil gibi bir isimle açıklanabilecek olan ingilizce spree killer denilen kavramla tanımlanabilecek olsalar da çift olmaları bakımından onları da bu seride inceleyeceğim.

( caril ann fugate )Caril Ann Fugate 1943 yılı 31 Temmuz’unda Nebraska’da Velda ve William Fugate’nin ikinci kızları olarak dünyaya geldi. 1951’de Velda kocasından boşandı çünkü William röntgencilik suçundan yakalanmıştı ve bir alkolikti. Caril birleşik Devletler’de birinci derece cinayet suçuyla yargılanan en genç kadın ünvanını aldığında Charles Starkweather’ın kızarkadaşı idi ve 14 yaşına yeni girmişti. Hayatı ufacık bir tatil dışında Lincoln’de geçmişti. 155cm boyunda idi ve 13 yaşında iken bile en az 18’inde gösteriyordu.

( velda ve marion bartlett )Charles Starkweather 1938 yılı 24 Kasım’ında Nebraska’da doğdu. Annesi Helen garson babası Guy ise marangozdu. 8 kardeşin üçüncüsü olan Charles konuşma güçlüğü çeken, çarpık bacaklı, kırmızı saçlı bir çocuktu. 15 yaşında gözlerinin aşırı derecede miyop olduğu ortaya çıkana dek başarısız ve saldırgan bir öğrenci olarak çoktan hayattaki olası şansını yitirmişti.

( charles starkweather )Okul hayatında aradığını bulamayan Charles iyi bir dövüşçü olmuştu. Bu dövüşler esnasında kendisini Caril ile tanıştıracak ve yakın arkadaşı olacak Bob von Bush ile tanıştı. Bob Caril’in ablası Barbara ile çıkıyordu. Caril ve Charles iyi anlaştılar. Caril küfür eden, kıvrık paçalı kotlar giyen asi bir kızdı. Charles ise hayata karşı isyan dolu James Dean hayranı tutkulu bir genç.

( guy ve helen starkweather )Starkweather araba yarışlarına katılıyor, avcılık yapmayı seviyordu. Bu avlar esnasında Caril’e bıçak kullanmayı öğretti. Caril bu asi çılgın genci, onun kendilerine aldığı hediyeleri seviyordu. Charles’ın aldığı radyo sayesinde evde de müzik dinleyebiliyordu. Charles ise Caril için bir suç işlemek istiyordu. Caril suçun kendisi için işlendiğini bilsin istiyordu. Böylece hızla bir ölüm ağı örülmeye başlandı.

( caril ann fugate )1 Aralık 1957’de 170cm boyunda 90 kg ağırlığında 21 yaşındaki Robert Colvert 5 aylık hamile eşi Charlotte’yi evde bırakarak benzin istasyonundaki işine geldi. İşe yeni girdiğinden henüz kasanın şifresini bilmiyordu ve bu onun ölümüne neden olacaktı. Charles uzun süredir alışveriş yaptığı bu istasyonu haftalardır izliyordu ve soygun sırasında sinirlenip Robert Colvert’ı öldürdü. Soygundan 108 dolar kazandı ve adam öldürüp kolayca bu işten sıyrılabileceği gerçeğini öğrendi.

( robert colvert )Caril olanlardan memnun olmadı ve tartıştılar. Bu büyük bir tartışma idi ve Caril’in annesinin Caril’in karnının büyüdüğünü düşündüğü günlere rastlıyordu. Bu iki olay yüzünden ikili birbirine küstü. Birkaç gün sonra 21 Ocak 1958’de Charles hiç bir şey olmamış gibi eve gitti. O gün Caril’in üvey babası Marion Bartlett ile ava gitmek için önceden sözleşmişlerdi. Davanın sonunda bile o günkü olanlar tam aydınlanamadı ancak sonuç olarak Caril’in annesi Velda, üvey babası Marion ve küçük kız kardeşi Betty Jean ( henüz 2,5 yaşında idi ) Charles ve Caril tarafından öldürüldü. Velda’nın cesedi avludaki tuvalete, Betty Jean’inki tuvaletin üzerindeki boş bir kutunun içine ve Marion’unki de bahçedeki kümese saklandı. Caril ve Charles kapıya evdeki herkes grip oldu diye bir not asıp bir hafta boyunca evde tv izleyerek, cips yiyerek vakit geçirdiler. Bu arada kapıya gelenler ya notu görüp dönüyorlar ya da Caril kapıya çıkıp annemler hasta diyordu. Sonunda Caril’in anne annesi polisi arayacağım tehdidiyle son bir kez kapıdan döndü ve polisi aradı. Ancak Caril ve Charles o arada çoktan kaçmaya başlamışlardı.

( betty jean bartlett )Yatacak yer ve yiyecek için eski bir aile dostu olan August Meyer’e gittiler. Çiftlikten çıktıklarında August ve köpeği öldürülmüştü. Hızla kaçmaya çalışırken arabaları çamura saplandı. O sırada 17 yaşındaki Robert Jensen ve nişanlısı 16 yaşındaki Carol King yolda kalmış olan bu iki genci en yakın benzinciye bırakmak üzere arabalarına aldılar.

( robert jensen- carol king )Jensen futbol takımında oynuyordu. Carol ise amigo kızlardandı. İkisi de zengindiler. Charles hemen orada ikiliden nefret etti. Onları lise binasına götürdü ve Caril’e arabada beklemesini söyledi. Carol’a tecavüz etti. Jensen’ı vurdu. Kıskançlıktan çıldıran Caril olanları duyunca Carol’u defalarca bıçakladı. Ceset bulunduğunda cinsel organı parça parça olmuştu.

( jensen’ın ailesi robert ve carol’ın resimlerine bakıyor )Bundan sonra suçlu olay yerine geri döner hipotezini doğrularcasına Caril’in evine cesetlerin bulunup bulunmadığını görmek için geri döndüler. Her yer polisle doluydu hızla kaçmaya başladılar. Jensen ve Carol’dan aldıkları 1950 model Ford’u değiştirmeleri gerekiyordu.Charles daha önce çöp toplamak için şık semtlerde çalışmıştı. Hem araba çalmak hem de kahrolası zenginlerden intikam almak için böyle bir semte ilerlediler. Seçtikleri ev C. Lauer Ward’a aitti. Milyoner kısa bir seyahatte idi. Hizmetçi Lillian Fencl Charles’ı çöp toplayıcılıktan tanıyordu ve tereddüt etmeden kapıyı açtı.

( Lilian Fencl )O gün boyunca Lillian Fencl ve evin hanımı Clara Ward hırpalandı. Charles yakaladıktan sonra onları öldürdüğünü hatırlamadığını söyleyecekti. Caril ise her çığlıkta bir kez daha bıçak kullanan Charles’ın en sonunda seslerini kesmek için ağızlarına yastık bastırdığını söyleyecekti.

( laura ward )Akşam her şeyden habersiz eve gelen Bay Ward da şiddet salgınından nasibini aldı. Charles ve Caril kendi arabalarının arandığını bildiği için Bayan Ward’ın 1956 model mavi Packard’ını aldılar.

( c. lauer ward )Bu arada polis o ana kadar öldürülenlerin cesetlerini bulmuş ve büyük bir av başlamıştı. Başlarına 1000 dolar ödül kondu. Tüm televizyon kanallarında görüntüleri yayınlanıyordu. Arama çalışmalarına yardım etmek için 100 gönüllü emniyet ekiplerine katıldı. Ulusal muhafız çağrıldı. Askerler tüm şehri kapattılar. Herkes mavi bir Packard arıyordu. İkili Wyoming eyalet sınırını geçip bir benzincide durduklarında Packard’ın arandığını duyup kendi resimlerini görünce panik oldular. Yeni bir arabaya ihtiyaçları vardı ve Charles gözüne bir Buick kestirdi. Merle Collison Grand Falls’taki iş seyahatinden dönüyordu ve Buick’ini kenara çekmiş içinde uyuyordu. Charles saldırınca uyanıp karşı koymak istedi ve 7 kez yakın mesafeden ateş edilerek öldürüldü. Ceset hala ön koltuktaydı ve araba çalışmadı. O esnada yoldan geçen jeolog Joe Sprinkle bir kaza olduğunu düşünerek yardım için durdu. Ön koltuktaki cesedi görünce Charles’a saldırdı. Tesadüfen yoldan geçen Wyoming şerif yardımcısı William Romer yol kenarında kavga eden iki erkek ve genç bir kız gördü. Caril o an Charles’ı sattı. Şerife doğru koşarak Charles’ın az önce bir cinayet işlediğini söyledi ve şerifin arabasına atlayarak kaçmakta olan Charles’ın peşine düştüler. Wyoming şerifi Earl Hoflin, Douglas polis şefi Robert Ainslie ve çevredeki tüm birimler kovalamacaya katıldı. Charles arabanın arka camına isabet eden bir kurşun sesinden sonra yoğun kanamasının olduğunu fark edip vurulduğunu sandı. Oysa sadece kopmuş bir cam parçası kulağına sıçrayıp kesmişti.Amerikan halkı bu tür durumlarda genellikle benimsediği anlaşılmaz bir tavırla Starkweather ve Fugate için toplanıyor, sevgi çığlıkları atıyor, emniyete güçlük çıkarıyordu.Caril inkara kalkıştı. Ancak tutarsız, saçma hikayeler anlattığı için pek güvenilirliği yoktu. Charles ise yaptıklarının bilincinde olduğunu, soğukkanlılıkla yaptığını söylüyordu. Kamera ve fotoğraflardan ötürü mutluydu.’ Yaptıklarımdan ötürü gerçekten üzgün sayılmam. Çünkü hayatımda ilk defa Caril ve ben eğlendik… ‘’
Starkweather ve Fugate sansasyonel bir cinayet serisine imza atmışlardı. Caril Amerika’da birinci derece cinayetle suçlanan en genç kadındı. Charles pişman değildi ve IQ’su normalin üzerindeydi. Akıl hastalığı savunmada kullanılamıyordu. Üstelik Caril korkup suçu Charles’a attıkça Charles itiraflarda bulunuyordu.

Caril müebbet hapse mahkum oldu. 1976 yılında şartlı tahliye edilene dek Nebraska Kadın Merkezi2nin desteği ile liseyi bitirdi, kişisel gelişim programlarına katıldı, el becerisini geliştirecek kurslara katıldı. Şartlı tahliye davasında yaptıklarından ötürü pişman olduğunu ifade etti. Tıbbi asistan olarak bir işe girdi ve hiç evlenmedi.

Charles 25 Haziran 1959 tarihinde elektrikli sandalyede idam edildi. Nebraska’da elektrikli sandalyede idam edilen son mahkum olarak tarihe geçti. Lincoln Nebraska Wyuka Mezarlığına gömüldü. İdamından önce pişmanlığını dile getirdi, iyi bir hristiyan olmaya çalıştı, ılımlı bir insan oldu. Hatta bazı akademisyenlerle görüşüp bilimsel çalışmalara yardımcı oldu.

‘’ Eğer ben elektrikli sandalyede kızaracaksam o zaman Caril de benim kucağımda oturmalı.‘’

İkili değişik kitap ve filmlere hatta bir albüme konu oldu;Murderous Trail Charles Starkweather… prof. reinheartOutside Valentine…. Liza Ward, 2004We didn’t start the fireBilly Joel, 1989Nebraska…. Bruce Springsteen

( nbk )Natural born killers… Tarantino & Oliver stone yapımı, woody harrelson ve juliette lewis oynadı.

( nbk )Badlands… Martin Sheen oynuyorBorn bad… Jack Sargenthttp://www.trutv.com/library/crime/notorious_murders/mass/starkweather/index_1.htmlhttp://www.karisable.com/skazfulgate.htmhttp://law.jrank.org/pages/3085/Charles-Starkweather-Caril-Fugate-Trials-1958.htmlhttp://www.allserialkillers.com/charles_starkweather_and_caril_fugate.htmhttp://ebooks.ub.uni-muenchen.de/12066/