Evvela, Kendinizi Tanıyın/ Dilediğiniz Gibi Olun / Herkes Doğuştan Başarılıdır / Aşil Sendromu / Ne Hissettiğiniz Kendinize Bağlı / Atılganlık Hakkınızı Kullanın/Düşün ve Zengin Ol gibi kitaplar kesinlikle gereksizdir. Hepsinin bahsettiği şey; kendinize güvenmeniz ve bir hedef koyup o hedef doğrultusunda plan yapmanız ve bu planlara uymanız.Ayrıca kadın programı sunan insanların ve onlarının eşlerinin kitaplarını alacağınıza gidip ilkokul türkçe 2. sınıf kitabı öyküleri okumanız, akıl sağlığınız için faydalı olacaktır.

Kitap seçerken en önemli hususlardan biri sayfa yapısıdır, sayfalar tamamen bembeyaz; kuşe kağıt olmamalıdır, fevkalade gözü yorar. En uygunu gazete kağıdı renginde olan kağıttır. Kitabı elinize aldığınızda orta sayfası açılır ve dikkatlice bükülmeye başlar, eğer büküldüğünde yırtılıp parçalanmaya başlıyorsa kesinlikle tercih edilmemelidir.

Kitapçıya gidip bana bir kitap önerin demekte olmaz, kendiniz raflarda dolaşacaksınız ve ilginizi çeken bir kitabın orta sayfalarına ve de son sayfalarına göz atacaksınız. Önsöz ve arka kapak yazısı genelde ticari mantıkla yazılmıştır.İyi bir kitabın fiyat ve sayfa sayısı oranı önemlidir; 350 ve daha az sahifeli olup 20 ytl olan kitaplar adam soyma amaçlıdır, çok sayfalı ve de ucuz kitaplar tercih edilmelidir.

Bol fotoğraf içeren kitaplar eğer uygun fiyatlı ise tercihte öncelik arz etmelidir.40-50 sayfalık kitaplar çok faideli bilgiler içermiyorsa satın alınmamalı, bulunduğu yerde okunup bitirilmelidir.Orijinal metni ve tercümesi birlikte olan kitapları kesinlikle kaçırmamalıyız ayrıca ecnebi şairlerin kitabını alırken de bu hususa dikkat etmeliyiz.Yazıların büyüklüğü ve satırlar arası mesafe çok muhimdir; çünki küçük puntolu yazılar ve sıkışık satırlı yazılar insan gözünü fevkalade yormaktadır.Kitap işlevsel olmalıdır, o yüzden okunup bir kenara bırakılıp süs eşyası olarak kullanılacağına gerektiğinde soba tutuşturulma işleminde, perde takarken takviye olarak, çocuklara şeker, çekirdek v.s. verirken külah olarak rahatça kullanılabilmelidir.Bu yüzeysel değerlendirme üzerine sizde dikkat ettiğiniz hususları yazabilirsiniz.Yazar, baskı sayısı, basım tarihi, konusu, yayınevi; ileri düzey kitap okuyucular için dikkat edilmesi gereken hususlardır. Buna ileride değinmeye çalışacağız.