bildirgec.org

kitap hakkında tüm yazılar

Şimdi Ölmek Zamanı; Wilbur Smith

queennothing | 14 October 2012 14:19

Kitapçıya gittiğinizde, ‘Bestseller’ bölümünde Stephen King, Agatha Christie, Dan Brown gibi isimlerin yanında bir başkasını daha görürsünüz; Wilbur Addison Smith.
9 Ocak 1933 tarihinde Zambiya, Güney Afrika’da dünyaya gelen Wilbur Smith, hayata ölümcül bir hastalıkla başladı. 1,5 yaşındayken beyin humması (ansefalit) teşhisi konulan Smith‘in iyileşmesi, ailesi için sürpriz oldu ama esas sürpriz, akıl sağlığının da yerinde olmasıydı; zira beyin humması, kişinin zekasında geriliğe yol açabiliyordu.
3 yaşına gelen Wilbur, 10 futbol sahası büyüklüğündeki ağaçlıklı bölgeyi oyun alanı bellediyse de her daim çekindiği babasının küçük Smith üzerindeki baskısı, oyun alanını dar ediyordu.

Yeni eğlenceler için daha fazlası GetGlue

zvitamini | 01 August 2012 11:45

getglue.com
getglue.com

sosyal medyada her geçen gün yepyeni bir uygulama ile karşılaşmaktayız. en yenilerden bir tanesi de getglue. bu uygulama mantık olarak foursquare gibi çalışsa da birçok değişik seçenekle çok yakın zamanda ülkemizde de hak ettiği noktaya ulaşacak gibi görülmekte. foursquare’da konumuzu belirterek, arkadaşlarımızın da nerede ne yaptıklarını görebiliyorduk, getglue’da ise; yalnızca yer bildirimi yapmakla kalmıyor, bununla birlikte, o an izlediğiniz bir filmi, okuduğunuz bir kitabı, dinlediğiniz bir şarkıyı, oynadığınız bir oyunu da anında bildirim olarak belirtebiliyorsunuz. ayrıca uygulama kullanım sıklığı ile indirim de kazandırıyor. güzel ve sade bir ara yüzle karşınıza çıkan getglue, sosyal medyada paylaşım adına attığı bu büyük adımla sizlerin de çok yakında adım atacağı büyük bir oluşum olacaktır.

Cehaletle Mücadele Derneği

crnk | 16 January 2012 12:15

Şu hayatta cahillikten kötü şey yok. Ve maalesef eğitim görenler de bu kategorinin içinde. İnsan düşünebilen bir varlıktır. Ve insan cehaleti yenebilecek kadar çok imkana sahip bir varlıktır. Elinde bu kadar imkan varken insanların hala bilime, akla, rasyonelliğe bu kadar direnmelerinin nedeni nedir acaba?

Hepimizin bir hayat koşuşturması bi’şeyleri var, tamam. Kimse her konuda müthiş bilgi sahibi olmak zorunda da değil, buna da tamam. Ama her insan biraz düşünebilir. Ve düşünmesi için ne dine, ne eğitime ne de başka bir şeye ihtiyacı vardır. Yani düşünmek dediğimiz olay insanın mantık kurabilmesi, en doğrusu hangisiyse onu yapabilmesi, rasyonel olabilmesidir. Ve düşünen insanın hiç bir zaman tabuları yoktur. Çünkü her geçen gün, gördükleriyle, duyduklarıyla yeni bir doğrunun olabileceğini bilir. Tek bir doğru yoktur. O yüzden saplantılar saçmadır, mantık dışıdır.

İnsan düşündükçe merak eder, bilmedikleri hakkında okur, araştırır. Ama okudukları üzerine de düşünür. Yani öyle olmalıdır. Böylelikle cehaleti aşar, her gün kendini yeniler.

Çünkü insan kıyafetleriyle, saçıyla, makyajıyla değil, kafasının içindekileri yenileyerek, düşünerek kendisini yeniler.

Book Rest Lamp

sCoRPionTR | 01 June 2011 11:16

Geceleri yatakta kitap okumayı sevenlerdenseniz Book Rest Lamp tam size göre!

Geceleri baş ucunuza koyacağınız bu lamba ile yatakta kitap okumak daha zevkli bir hale geliyor. Buzlu camdan üretilen ürün kitaplarınızı ışık gözünüzü almadan rahat bir şekilde okumanıza olanak sağlıyor.

Arthur C. Clarke Ödülü sahibini buldu!

queennothing | 11 May 2011 12:12

2008 senesinde kaybettiğimiz usta yazar Arthur C. Clarke ( 2001: A Space Odyssey, The Fountains of Paradise, Imperial Earth), bilim kurgu edebiyatı severler tarafından saygıyla anılmakta. Yazar adına tam 26 senedir verilen onur ödülü, bu sene de sahibini buldu. 35 yaşındaki kısa öykü yazarı Lauren Beukes‘in Zoo City adlı eserine verilen ödül sonrasında Beukes, twitter adresinde hislerini şu şekilde ifade etti.

Kağıt Baskıyı Yok eden Dijital Dünya

AKTURK19 | 04 April 2011 18:42

İnternet,netbooklar,akıllı telefonlar,tabletler derken 10 yıl önce konuşulmaya başlanan kağıt baskının yok olacağı dünya düzeninin eşiğine geldik. Kağıt gazetelerin, kağıt dergilerin, kağıt kitapların kaç yıl ömrü kaldı?

On hatta on beş yıl kadar önce, internet fenomeninin dünyayı yeni yeni sarmaya başladığı dönemde futuristler bir tahminde bulunmuştu. İnternet sayesinde , günlük gazetelerin, dergilerin hatta kitapların bile internet üzerinden dijital olarak okunabileceği bir dünya kaçınılmaz bir son olarak bir gün gerçek olacaktı ve önlerindeki kullanışlı ekrandan tüm haberlere, yorumlara, videolara, fotoğraflara ulaşmak dururken, kimse sabahları kağıt gazete okumak istemeyecekti. Ve bu kaçınılmaz son, tarihin başlangıcından beri on binlerce senedirpapirüslere, bezlere, kağıt parçalarına yazarak iletişen insanoğlunun iletişim tarihinde kağıt tarihini kapatıp. yeni bir çağ açacaktı.