Birbirinden güzel “”fotoğraf””larınız varsa ve bunları birilerine göstermek istiyorsanız o halde fotoğraf galerileri tam size göre. İşte “”ajax”” ve “”javascript”” ile hazırlanmış 15 fotoğraf galerisi:
# Galleriajquery ile yazılmış bir fotoğraf galerisi. javascript ile çalışıyor. <ul> etiketiyle listelediğiniz fotoğrafları otomatik olarak galeriye dönüştürebiliyor.

galleria
galleria

# lightwindowlightbox efektini kullanarak galeri oluşturabiliyor.

lightwindow
lightwindow

# (E)2 photo gallerymootools kütüphanesi kullanıyor. Önce fotoğraflarınızı bir klasöre upload ediyorsunuz ve galerinin bu klasördeki fotoğraflar ile oluşturulmasını belirtiyorsunuz. Böylece galeriniz otomatik olarak hazırlanıyor.

(e)2 photo gallery
(e)2 photo gallery

# spry galleryAdobe’un spry isimli javascript kütüphanesi ile hazırlanmış sade bir fotoğraf galerisi

spry
spry

# imagoYaklaşık 8 KB olmasına rağmen AJAX tekniği kullanan ve güzel özellikleri olan bir galeri. Flickr desteği ve galeri bilgilerini XML dosyasından alabilme özelliğine sahip.

imago
imago

# slideviewerfotoğraflarınızı slayt şeklinde sergileyebileceğiniz ve bir jquery eklentisi olan bir galeri. özellikle efektleri çok hoş.

slideviewer
slideviewer

# minishowcasephp, javascript ve ajax üçlüsü ile yazılmış, karmaşık olmayan ve birkaç dakikada hazırlanabilen bir galeri. galerideki fotoğraflara tıkladığınızda fotoğraflar “lightbox” efekti ile açılıyor.

minishowcase
minishowcase

# ajax image gallery powered by slideflowAdından da anlaşılabileceği üzere AJAX tekniği ile hazırlanmış basit bir galeri. Fotoğraflara slayt gösterisi şeklinde bakabiliyorsunuz.

ajax image gallery powered by slideflow
ajax image gallery powered by slideflow

# lightweight image galleryÖyle çok karmaşık bir galeri istemiyorum” diyorsanız bu galeri sizi tatmin edebilir. Oldukça sade ve hazırlanışı kolay bir galeri çünkü.

lightweight image gallery
lightweight image gallery

# photofolderİçerisinde jpg formatında fotoğrafların bulunduğu bir klasörü otomatik olarak tarıyor ve fotoğrafları sizin yerinize boyutlandırıyor. Yani galeriyi otomatik olarak hazırlayabiliyor. PHP 5 gerektiriyor.

photofolder
photofolder

# jas galleryjas kelimesi aslında “javascript slides” kelimelerinden oluşturulmuş. Fotoğraflara slayt ve fading efektleri uygulayabiliyor. Ayrıca fotoğrafları etiketleyebiliyorsunuz. Böylece kullanıcılar, görmek istedikleri fotoğraflara daha hızlı ulaşabiliyorlar.

jas gallery
jas gallery

# mooflowApple’ın şuradaki sayfasına girdiğinizde, sayfanın üst tarafında yatay bir kaydırma çubuğu göreceksiniz. Bu çubuğu kaydırarak Apple ürünlerine hızlıca gözatabiliyorsunuz. Benzer bir uygulamayı bu galeri ile oluşturabiliyorsunuz.

mooflow
mooflow

# ximggalleryBu galerinin en önemli özelliği, tek bir dosyadan oluşmasıymış. javascript ile yazılmış. web sayfalarınızın içerisine gömebiliyorsunuz.

ximggallery
ximggallery

# highslide jsgerçekten güzel bir uygulama. fotoğraflar “lightbox” benzeri bir pencerede açılıyor. klavye desteği sayesinde, fotoğraflar arasında klavyenizin yön tuşlarını kullanarak gezinebiliyorsunuz.

highslide js
highslide js

# couloirjavascript ile yazılmasına rağmen flash ile oluşturulmuş bir galeri izlenimi veriyor. fotoğraflara tıkladığınızda bir fotoğraf çekme sesi duyuyorsunuz. Kaynak kodları 600 KB civarında.

couloir
couloir

—–Ve fotoğraf galerisi oluşturan diğer uygulamalar:* jondesign’s smoothgallery* jqgalviewiii* frogjs javascript gallery* pyxy-gallery* css photo shufflerbildirinin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz.