bildirgec.org

jquery hakkında tüm yazılar

jQuery’de performans için optimizasyon

mnc | 23 August 2012 13:57

Optimize jQuery yazmak ve ipuçları JS malumunuz evrim geçirdi, temelde değişen fazla bir şey olmasa da bir dünya satır kod yazılıyor artık. Peki bir kaç ipucu nasıl olur ?

1) jQuery yükle, güncel olsun.
Kendi site dizininizden jQuery çağırmak mantıklı gelebilir, ancak, artık library boyutu 32kb civarını buldu, üstelik buna pluginleriniz eklenecek. Son versiyon olup olmadığı da belli değil.
Sürekli güncelleyecek misiniz ? bunu kullanarak otomatik olarak sayfanıza son sürümü eklemiş olur hem de, kullanıcılar önceden başka sitelerde buradan jQuery çağırmış olduğu için önceden önbelleğe alınarak size yüklemede zaman kazandırır.
Ayrıca, minified önemli bir kelime sizin için. minified versiyon, jquery nin kodlarının sıkıştırılarak küçültülmüş versiyonudur. Her zaman bu sürümü kullanın, diğer türlü 32 kb yerine 300kb civarı data çağırmış olacaksınız. İkinci bir not ise, lokalde çalışıyorsanız, jquery nizi lokalden çağırın, işinizi bitirdikten sonra üstteki kullanıma geçebilirsiniz.

10 harika jquery uygulaması

lazaronnie | 10 June 2011 13:35

jQuery

jquery + çıktığından beri web siteleri renklendi, hareketlendi. ancak kimi zaman güzel ve işe yarar eklentiler bulmak kolay olmuyor. ücretsiz olmaları da ayrıca önemli. işte acil ihtiyaç duyulduğunda işimize yarayacak bir kaç güzel juery eklentisi.

———————————–
jquery’nin ui (user interface) projesikapsamında geliştirmeye tabi bulunan bu uygulama bir işletim sistemininki kadar görsel bir takvim uygulamasını ziyaretçilerinize sunmanızı sağlıyor. insanları yazarak değil de görsel yöntemlerle tarih vermeye ikna etmiş oluyorsunuz.

jQuery 1.6 ve getirdiği yenilikler

fatihacet | 10 May 2011 01:34

Her ne kadar jQuery library’sini pek sevmesem de, ne kadar yavaş olsa da, DOM Manipulating, AJAX gibi işlemler için kullanmak zorunda kalıyorum, kalıyoruz. Aslında sloganları olan write less, do more -az yaz, daha fazlasını yap- felsefesini gerçekledikleri doğru, fakat bu kadar yavaş çalışmasa çok daha iyi olacak. Bu konuyu ilerleyen zamanlar da burada yazmak istiyorum ama şimdi bunları bir kenara bırakıp 1.6 sürümünde gelen yeniliklerden bahsedeyim.

Öncelikle jQuery 1.6 3 Mayıs 2011 tarihinde çıkarıldı. Download linkleri…
jQuery 1.6 -jQuery CDN-
jQuery 1.6 Minified -jQuery CDN-
jQuery 1.6 Minified -Microsoft CDN-
jQuery 1.6 Minified -Google CDN-

Web siteniz için inanılmaz bir eklenti.

ferfote | 18 March 2011 18:27

Wow Slider olarak adlandırılan bu program sayesinde,iki satır dahi kod yazmadan, animasyon ve biçimlendirme gibi birçok özelliği ayarladıktan sonra fotoğraflarınızı slayt olarak web sitenize doğrudan ekleyebilirsiniz.Bu programı diğerlerinden farklı kılan, bu işi gerçekten kaliteli bir görsellikle icra etmesi.

-Wow Slider-
-Wow Slider-

youtube ile web tasarım ve programlama öğrenmek

biodiscover | 14 March 2011 17:14

Youtube’da hemen hemen her konuya yönelik o kadar çok video var ki, say say bitmez desek yeridir. bu yazımızda sizlere youtube ile web tasarımı ve programlamayı öğrenebileceğiniz video kaynaklarını paylaşacağım.

1. thenewboston

Birçok web tasarımı ve programlama dilleriyle ilgili öğretici videoları bulunduran kullanıcımızın bu yönüyle Yotube’da çok etkin olduğunu görüyoruz. CSS, Java, PHP, 3Ds Max, Photoshop, Python ve dahasını Youtube’daki sayfasında bulabilirsiniz. (ve dahasını da.)

jQuery ile Açılır-Kapanır Panel Yapalım

tearsun | 02 March 2011 14:47

İyi Günler Arkadaşlar. Bu yazımda Jquery İle Açılır-Kapanır Yani Kayan Panel Yapmayı Anlatacağım
Şimdi Arkadaşlar Öncelikle Mantığını Anlatmak istiyorm.
Sayfamızda bir tane div var. Buton’a Tıklandığında Div imiz Kayarak Açılır Hale Gelecek ve Tekrar Butona Tıklandığında Kapanıcak.
Öncelikle Div imizin Display özelliğini none yaparak Div imizi Gizliyoruz.