bildirgec.org

eburhan

11 yıl önce üye olmuş, 221 yazı yazmış. 4 yorum yazmış.

Michael Jackson Virüsü

eburhan | 02 July 2009 10:57

Vietnam kaynaklı itcenter sitesinde yer alan habere göre, Michael Jackson‘ın ölümünden yararlanmak isteyen birileri bir virüs hazırlamış.

Kişilere gönderilen bir e-postaya tıklanıldığında, bu e-posta içerisinden bir web sitesi çağırılıyor ve bu web sitesinde MJ‘yi öldüren adamın kimliğini ve resmini görmek için bir dosya indirmeniz isteniyor. Dosya indirildikten sonra sabit diskinizde yer alan kişisel bilgileriniz (banka hesaplar, parolalar…) çalınıyor.

4 kilobayt altındaki 11 jQuery eklentisi

eburhan | 26 April 2009 13:01

tüy gibi jquery eklentileri
tüy gibi hafif jquery eklentileri

Web sayfanızda bir sürü jQuery eklentisi kullanmak istiyorsunuz ama bir yandan da sayfanın yüklenme hızını kendinize dert ediniyorsunuz. O halde aşağıdaki eklentilere mutlaka göz atmak isteyeceksiniz…

1. idTabs (2.1 kb): Basit ve esnek bir şekilde sekmeli arayüzler oluşturmanızı sağlar.

idTabs

2. jCarousel Lite (2.1 kb): çok seçenekli bir karosel (carousel) uygulaması

jCarousel Lite

Internet Explorer 8 Final

eburhan | 21 March 2009 10:24

internet-explorer-8

Internet Explorer 8, 20 Mart 2009 günü bütün dünyayla aynı anda Türkiye’de de hizmete sunuldu. Bu yeni sürüm, biz kullanıcıların güvenlik ihtiyaçlarına odaklanırken, yüksek performansı ve kolay kullanımıyla dikkatleri çekiyor. İşte 8. sürümle gelen en dikkat çekici özellikler:

  • Hızlandırıcılar: Bir web sayfasındaki herhangi bir kelimeye veya resme sağ tıklarsanız ekranda mavi bir simge beliriyor. Bu simgeye tıklayarak ilgili kelime/resim ile ilgili paylaşım seçeneklerine hızlıca erişebiliyorsunuz.

Opera 9.6 Beta

eburhan | 12 September 2008 17:15

Opera, geçtiğimiz gün (10 eylül) 9.6 sürümüne ait ilk betasını duyurdu. Bu yeni sürümde, özel olarak eklemiş olduğunuz arama motorlarını ve sörf geçmişinde arama yapmak için yazdığınız ifadeleri Opera Link servisinde yedekleyebiliyorsunuz. Bir diğer güzel özellik ise, abone olmadan önce herhangi bir rss/atom kaynağının önizlenebilmesi. Açıkcası FeedDemon yazılımında çok sevdiğim bu özelliği Opera’da görmek hoş oldu. Diğer eklenen özelliklere buradan, indirme linkine ise şuradan ulaşabilirsiniz.

6 popüler Css Reset tekniği

eburhan | 03 August 2008 11:25

css konusuyla ilgiliyseniz muhtemelen css reset (sıfırlama) tekniğini duymuşsunuzdur. Daha önce css sıfırlama dosyası yazısında da bahsettiğim bu teknik, web sitenizin cross browser uyumluluğu açısından çok yararlı bir tekniktir.

Fakat internette bu konuda araştırma yapınca farklı css reset teknikleriyle karşılaşabiliyorsunuz. İşte tam bu sayfada bunların en popülerleri bir araya toplanmış ve kısa kısa açıklaması yapılmış. incelemenizi tevsiye ederim.

Web sitenizi farklı platformlarda canlı olarak test edin

eburhan | 17 April 2008 09:17

Tasarlamış olduğunuz bir web sitesinin farklı işletim sistemlerinde ve web tarayıcılarında nasıl göründüğüne canlı olarak bakmak ister misiniz? O zaman Cross Browser Testing servisi tam size göre.

Bu servis ile kendi belirlediğiniz bir işletim sistemine uzak masaüstü erişimi kurmuş oluyorsunuz. Bağlandığınız işletim sisteminde ise hazır olarak Firefox, Internet Explorer, Safari… gibi popüler web tarayıcıları bulunuyor. Bunlardan herhangi birisini çalıştırarak da web sitenizi test etmeye başlıyorsunuz.

PDF dosyalarını Word dosyalarına dönüştürmek

eburhan | 01 April 2008 16:11

PDF dosyalarını Word dosyalarına dönüştürme işlemi sıklıkla başvurulan bir işlemdir. Bu işlem için çeşitli programlar ve web servisleri bulunuyor. Peki ama bunlardan hangisi daha iyi? İşte şuradaki inceleme yazısında bu sorunun cevabını bulabilirsiniz. Bu yazıda oldukça detaylı bir şekilde incelenen programlar ve web servisleri şöyle: