Oralı değilim, orada oturmuyorum, ama garip bir şekilde dönem dönem sevdiğim insanların bulunduğu yer Adana. On yıldır babaannemin, üç yıldır da annemin gidip yerleştiği, sonra iki sevdiğim arkadaşımında ev alıp oturmaya başladığı, bana çok uzak, artık gidemediğim, gitmek istediğim yer Adana.

Bir kaç kere gittim Adana’ya o zamanlar aklıma hiç gelmemişti, sevdiklerimi tek tek benden uzaklaştıracağı, gitmez olaydım demek ki o gidişimizde cezbetti herkesi, aldı yanına kebaplar ,şalgamlar diyarı Adana. Evet belki Adana’lı olmayanların pek sevmediği bir içecek olabilir şalgam suyu. Ancak soğuk algınlığından, vücut direncini arttırmaya kadar pek çok faydası var şalgam suyunun.(grip için şalgam)Kültürel olarakta pek çok uygarlıktan izler taşıyan Adana geçmişte Hititler,Romalılar,Ramazanoğulları ve Selçuklular gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.Kozan Kalesi, Yılankale, Kızıl Tabya ,Tepebağ Höyüğü ,Saat Kulesi,Amfi Tiyatro Adana tarihi eserlerinden bir kaçıdır.(bilgi)Ülkemizdeki gerek mutfagı, gerek tarihi yerleriyle revaçta olan Adana’nın diğer bir özelliği de pek çok ünlünün Adana’dan çıkmış olmasıdır.Yılmaz Güney,Şener Şen,Ferdi Tayfur,Murat Göğebakan,Feridun Düzağaç,Haluk Levent,Fatih Terim bunlardan birkaçıdır.(Adana’lı ünlüler)Bunları yazmışken akıllara zarar , uyku kaçıran Adanalı dizisinden bahsetmezsek haksızlık etmiş oluruz. Bütün Adana’lıların Urfalı gibi konuşup, İbrahim Tatlıses modunda olduğunu, düşündüren bu dizi bana Oktay Kaynarca’yla yollarımı ayırmama, at hırsızı rolünde Mehmet Akif Alakurt’un ise hakim yaka göynekli Boran Aga halinden sonra bir nebze gözüme iyi görünmesine sebeb olmuştur. Bu arada Yemekteyiz Adana bölümlerinin taktirini size bırakıyorum.Onlar adına tüm Adana’lılardan af diliyorum.(Sen… Aşkın tuvalisin Ey Adana!)

Tüm bunlar bir kenara öncelikle habire bana bal, pekmez, takı, isveç şurubu gibi abudik gubudik şeylerle kargo şirketlerini boşa meşgul edip, bir damla şalgam suyu yollamayarak beni ele güne muhtaç eden anamı kınayarak, Adana mutfagına hızlı bir giriş yapmak istiyorum.Ağız sulandıran, güzelim Adana Kebabına değinmeme gerek yok, o herkesçe bilinen, namı yedi düvele yayılmış bir destandır. Amma velakin şunu da belirteyim, Adana mutfagı sırf kebaptan ibaret değildir bu böyle biline.Yüzük çorbası, Toga, Tirşik, Topalak, Mırmırik, Püsürük, Dul Avrat Çorbası,Hırçıkli Köfte,Kömeç Lapası,Cığırtlak Kebabı, Muammara gibi yemekteyiz programının Adana etabında sofralarda göremediğimiz pek çok değişik ve lezzetli yemekleri vardır Adana’nın.(Adana mutfak)Bici bici diye bir de tatlı vardır oralarda, karsanbaç ta denir.(tarif) Eh ne derler Adana’lıyık Allah’hın adamıyık…Tatmadığı zevkin sarhoşu olmaz Adanalı! .Beyaz satenli Toroslar yastığında yatan Seyhan gözlüSever fiyakalı aşk meşk yaşamayıYaylanın yaylı yatağından yana yakıla iner Yüreğir’eAşka, vurulmaya uçan albenili sarışın kızaYakası açılmadık püfür püfür yerinden öper yalım yürekliTapınak fahişesini bile gözüne kestirir delikan Adanalı.Ali Akdemir