bildirgec.org

memleket hakkında tüm yazılar

ŞAKA GİBİ ÜLKEYİZ VESSELAM…

antiemperyal | 27 April 2011 10:21

C.Eren ÇELİK

Nasıl bir ülkede yaşıyoruz anlamak mümkün değil…

Bu ülkede yaşayan vatandaşların AKP’ye oy verenlerinden %27’si Ergenekon soruşturmasının hakkaniyetle yürütülmediğine inanıyor, ama aynı %27 AKP dışında partiye oy vermeyceğini ifade ediyor.

Bu ülkede yaşayan vatandaşların %59’u Türkiye’nin geleceğinin Avrupa’da olduğunu düşünüyor ama AB kriterlerinden olan idamın geri getirilmesini savunanların oranı %65.

Bu ülkenin vatandaşları,siyasileri,aydını sağda solda önüne gelen her yerde demokrasi nutukları atarken mangalda kül bırakmıyor ama demokrasinin temel unsurlarından birisi olan “temsil edilme hakkaniyeti” nin tam olarak sağlanması için barajın indirilmesini yalnızca %17’lik bir kesim savunurken “Bu günkü hali iyidir, böyle evam etsin” diyenlerin oranı %47’yi buluyor.

“Hasan Söylemez” Diye Bi Adam Var!

kuyudaki ses | 27 February 2011 22:20

HASAN SÖYLEMEZ
HASAN SÖYLEMEZ

Hasan Söylemez” diye bir adam var; fotoğrafçı ve gazeteci kendileri ama her şeyden önce çok enteresan biri. Cebindeki son parasını sokaktaki çocuklara dağıtıp, banka kartlarını kırıp atan, bisikletiyle çıktığı yolda tüm Türkiye’yi dolaşan, misafir olduğu evlerde karnını doyuran, kimi zaman sokakta kimi zaman dağ başında yatan, bu gezdiği yerlerde çektiği fotoğraflarla açtığı sergilerin gelirini, köy okullarını kapılarını yaptırmak için ya da kansere umut vakfına yardım etmek için falan kullanan biri bu adam. Doğaya en zararsız taşıma aracının bisiklet olduğunu düşündüğü için İstanbul’dan çıktığı yolda Türkiye sınırlarını bitirmek üzere olan Söylemez, kar kış kıyamet yağmur çamur dinlemeden en ücra köylere giderek, fotoğraflar çekip yol hikayeleri yazıyor.

Bende başlıyorum gıdıklamaya ama şimdi değil bir ara gıdıklarım:)

admin | 18 November 2009 11:28

Türkiyemizdeki birçok değer gibi şifalı termal kaplıcalarımızın da daha yeni yeni değeri anlaşılmaya başlandı.Yüzlerce çeşit hastalığa iyi gelen bu şifalı sularımızın işletmesini yine yabancılara kaptırmak üzereyiz.Tıpkı diğer yeraltı zenginliklerimiz gibi.Mesela dünyanın en büyük altın madenlerinden biri Bergama’da bulunuyor ve yabancı bir firma çıkarıyor.
Şimdi hastalıklar artmaya başladı.Avrupa ve amerika nufusu giderek yaşlanmaya başladı ya en faydalı termal kaynaklar nerde Türkiyede.Tamam artık bu dünya yüzünde bir eşi daha olmayan termal sularımızı da onlar işletmeye hazırlanıyor.Yakında kendi memleketimizde bizler yabancı muamelesi görmeye başlarsak hiç şaşırmayın.Ama neden böyle oluyor diye kendimize sormamız lazım.Çünkü bizler Türk sermayeli gariban yatırımcılara destek olmuyor ve onları neredeyse yerin dibine geçiriyoruz.Hükümetler de öyle yapıyor.Turizm teşvik kanunu çıkarıyor.Bak bakalım hangi yerli firma bundan yararlanabilir.İstenen şartlar hangi yerli kuruluşta var.Ne anladık turizm teşvikten.Sanki cümleten elbirliği edip memleketi yabancılara teslim etmek için seferber olmuşuz.İnanılır gibi deği.Dünyanın hiçbir ülkesinde rastlanmayacak bir davranış bozukluğu içine girmişiz hepimiz.Herkes birbirinin sırtından geçinme yollarını arıyor.Ne olacak bu halimiz.
Bakacağım bakalım yazılarım değer verilip okunursa memlekette neler olduğunu daha doğrusu yukardakilerin gene ne haltlar karıştırdığını kimsenin kızmayacağı bir dille anlatacağım.Öyle ya Allahın bildiğini kuldan saklamaya ne hacet

Teraneler 7 – Memleketimden Metrobüs Manzaraları

Yuzeysel Fikirler | 11 November 2009 09:38

Benim için her geçen gün daha güzel yazıyorsun demişler. – hatta bu sefer diyenleri siz de görebilirsiniz eski teranelerde – Teveccühleridir. Onların güzel görüşleridir, nitekim güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen de hayatından lezzet alır demişler. Ancak övgü ve yergi kabul edemiyorum. Kendi çapsız yüzeysel fikirlerimi yöneltecek yeni ufuklar arıyor ve sizin önerilerinizi bekliyorum. -ne de güzel götü kalkık yazar adabını takınıyorum üzerime süperim- Hİçbir edebi kaygım olmadığından iyinin ve kötünün uzağındayım ve teknik eleştirilerinize de açım diyebilirim. Bu sebeplerden dolayı en kötü teraneyi sizinle paylaşacağım. Okurken resmen ne sanat için, ne toplum için yapıldığını farkedeceksiniz. Çünkü bu yeni bir ekol: ‘yapmak için yapmak’!

Kısa keselim. Deşifrasyondan nefret ederim. Ben bu yazıyı klavyemin tuşlarına alırken on kasım günüydü. Bu sefer o her zaman bindiğim otobüse binmedim. Malum pastırma yazı, pastırılmış duygularım beni o sıkış tıkış metrobüse binmeye ikna etti.

adanadayız

nazokiraze | 19 February 2009 17:24

Oralı değilim, orada oturmuyorum, ama garip bir şekilde dönem dönem sevdiğim insanların bulunduğu yer Adana. On yıldır babaannemin, üç yıldır da annemin gidip yerleştiği, sonra iki sevdiğim arkadaşımında ev alıp oturmaya başladığı, bana çok uzak, artık gidemediğim, gitmek istediğim yer Adana.

Bir kaç kere gittim Adana’ya o zamanlar aklıma hiç gelmemişti, sevdiklerimi tek tek benden uzaklaştıracağı, gitmez olaydım demek ki o gidişimizde cezbetti herkesi, aldı yanına kebaplar ,şalgamlar diyarı Adana. Evet belki Adana’lı olmayanların pek sevmediği bir içecek olabilir şalgam suyu. Ancak soğuk algınlığından, vücut direncini arttırmaya kadar pek çok faydası var şalgam suyunun.(grip için şalgam)

köyde müze var! bir başka diyar kemaliye

ex choice | 18 September 2008 23:50

kemaliye(eğin)
kemaliye(eğin)

erzincan‘ın kemaliye ilçesinin bazı köylerinde müze var.evet yanlış duymadınız birçok ilçede bile yokken köylerde müze var.ocak köyünde çok geniş kapsamlı bir müze mevcutken çit köyünde de yeni açılan enver gökçe

enver gökçe(şair)
enver gökçe(şair)

müzesi bu halkaları tamamlıyor.
ünlü şair enver gökçe çit köyünden.ve yöre halkı müzeye onun ismini verdi.bende bu olayları yakından takip ediyorum çinkü bende bir çitliyim.yeşillikler içinde olan memleketimizin yeşil bir köşesidir kemaliye…
doğa şenlikleri ile sporcuları çağırır kendine…
doğal güzellikerli her yıl turistleri çekmeyi başarır yerli ve yabancı turistler gelmektedir kemaliye’ye diğer bir adıyla yani eski adıyla eğin’e…
dünyada ilk mani yolunun bulunduğu bir ilçedir.köyünde helikopter alanı olan.tarihi mağaralara sahip.karanlık kanyonu olan.fırat’ın kenarındaki eşsiz bir ilçe.gelenleri kendine hayran bırakan bir yer burası kemaliye.ünlü şair ahmet kutsi tecer’in yer yer dolaşıp kendine bir mekan aradığı sırada gelip vurulduğu hayran kaldığı yer kemaliyedir.kemaliye’nin apçağa köyüne hayran kalır.kemaliye manzaralı köy için’orda bir köy var uzakta o köy bizim köyümüzdür gitmesek de kalmasak da o köy bizim köyümüzdür’ der ünlü şair bilinen o dizeleriyle.çocuklara şarkı olmuş o sıcak şiiri ile çağırır insanları kemaliye’ye.
yöre halkı özellikle yazları doldurur eğini her köyü dolup taşar.kendine özgü sesiyle çağırır kemaliye insanını.erzincan il sınırları içinde olmasına karşın malatya’ya ve elazığ’a daha yakındır.kültür olarak elazığ harput kultürünün kokusu vardır.gerek folklöründen gerekse klarnetinden ya da keklik merakından bellidir bu el-aziz havası.yörenin meşhur oldu şeyler bunlarla sınırlı değil hangisini yazayım diyorum ilk önce ama aklıma geleni söylüyorum.

eğin'de spor yapmanın keyfi
eğin’de spor yapmanın keyfi

mesela yemekleri ve türküleri.türküler deyip de geçmemek lazım eğin türkülerinin kendine has o tarzı memletini özletir dinleyenlere.
vali recep yazıcı oğlu’nu bilmeyen yoktur diğer adıyla ‘süper vali’ bu ismi gerçekten haediyordur.köprü dizisi çekilmişti onun hayatını anlatıyordu.şimdi ne alakası var diyeceksiniz.işte o köprü kemaliye’de.kemaliyenin köprüsü.vali recep yazıcıoğlunun sıklıkla geldiği,kafasını dinlediği bir yerdi kamaliye.spora verdiği önemi kemaliye’de de gösterdi ve kemaliye dağcılıkta bisiklette karanlık kanyondaki su sporlarıyla birçok alanda kendini göstermeyi başardı.kemaliye’yi anlatan yazılarım burada son bulmayacak.kemaliye’yi ve daha birçok yöremizi unutulmaya yüz tutmasın diye anlatmaya değer görüyorum.eğinli…

hemşericilik üzerine

viarectaa | 01 September 2008 14:23

Hemşericilik Türkiye de çok yaygındır bilirsiniz.Yanınızdaki adamla 5dk sohbet etseniz memleket nere gibi söZleri duymak mümkündür.Nedense aynı şehirden olmak önemli bizim için iş ararken bile fabrika bekçisi bile kendi hemşerilerini almak için iş varsa da yok der size.Adamın yeteneklerinden , neler yapacabileği ilgilendirmez de nereli olduğuyla illa hemşeri olması bizi çok ama çok ilgilendirir.Bence bırakın bu hemşericilik olaylarını kişinin yetenekleri vaya başka özellikleri ön plana çıksın.

ilham alınacak 10 şehir

AntiHumanIST | 04 June 2008 15:03

tasarım ve sunumda insanlara güzel bir şeyler sunmanız için ya yaratıcı olmanız ya da elinizdeki şeyin ilham verici olması gerekir. işte aşağıda adı geçen 10 şehir ilham verici birer kaynak. seyahat anlayışınızı değiştirebilecek, hayatınıza farklı bir perspektif kazandıracak, gözlerinize rengarenk bir dünya sunacak, hayatınıza ışık katacak kısacası ilham alınacak 10 şehir, 20 fotoğraf. listeye sığmayan ancak tek başına listeye bedel şehrimiz İstanbul’a ithafen …

1.Fairbanks, Alaska:

2.Split, Hırvatistan: