bildirgec.org

kebap hakkında tüm yazılar

Bir tas yemek ve insan insana sohbet…

bithikotsis | 23 April 2011 11:03

Hep duymuşuzdur. Dünya kadar malı var ama mutsuz. Kulak misafiri olmuşuzdur, neredeyse herşeye sahip ama tatmin olamamış, huzursuz…Evet, var boyle birileri. Sizin, bizim belki ismen bildiğimiz yahut bilmediğimiz insanlar var bu konumda olan.

KESTANE KEBAP…

colorito | 09 February 2011 18:04

işte böyle yatay kesilmeli
işte böyle yatay kesilmeli

İş çıkışı alış veriş merkezinin koridorlarında koştururken vitrinde kestaneleri gördü. Yok canım… gerçeği değil…resimlerini… Ne kadar da severdi. Hele soğuk kış gecelerinde dışarda arabada yapıp satanların yanından geçerken, insanın tok olsa bile içinden şööyle kokusunu içine çekmesi bile mutlu ederdi. O soğuk gece de dışarda satış yapmanın bedeli de eklenmiş olurdu fiyata…Öğrenciler için orta tabakanın altı için,koklayıp uzaklaşmak daha uygundu…Hem kilo da almaz insan…

Tekrar vitrine döndü. Tanınmış bir firma çıkarttığı bir üründe kestane kebabın en iyisinin yapılabileceğini anlatıyordu. Böyle yok pizza için, yok kızartma için, yok iyi çırpıyor, yok iyi bölüyor diye insanları ikna edip satıyorlar işte…Geçen gün okuduğu bir yazıda reklamların bizi nasıl ikna ettiği anlatılıyordu.

iskender, ne büyüğü ne küçüğü

nazokiraze | 24 March 2009 11:19

Hayatlarının bir döneminde Bursa’ya yolu düşenler muhakkak tatmadan geçmemiştir, iskender kebabını, öyle ya Bursa’ya gidip, gerçek iskenderi yemeden,ulan bu zamana kadar bende iskender mi yemişim beaaaaa demeden olmaz.

Bu yoğurtla,tereyağlı sosu, en güzel eti,pideyi birleştirip insanı kışkırtan yemeği yapıp ona bir de adını veren zat-ı muhterem Mehmetoğlu İskender Efendi ,1867 yılında ilk kez yapmış, şimdi de onun oğulları farklı yerlerde devam ettirmekte.İskender Efendi’nin oğulları tarafından açılan ve şimdi torunu İskender İskenderoğlu tarafından devam ettirilen veya İskender Efendi’nin diğer oğlu tarafından kurulan tesislerden birinde yedikten sonra insan yediği tüm iskenderlere isyan ediyor.Evet Bursa’ya gitmekle de olmuyor, iskenderin bize tanıştıran insanların mekanında yenmeli iskender, gerçi ben en son ne zaman orada gidip yedim hatırlamıyorum ama içindeki etin dağda kekikle beslenen hayvanlardan elde edilmiş olmasından mı, mandırada yapılan yoğurttan dolayı mı bilmem iskender gerçekten iskenderin ana vatanında yenmelidir.Neyse ki İstanbul’da da şubeleri var ama bana oraya gitmek kısmet olmadı.

adanadayız

nazokiraze | 19 February 2009 17:24

Oralı değilim, orada oturmuyorum, ama garip bir şekilde dönem dönem sevdiğim insanların bulunduğu yer Adana. On yıldır babaannemin, üç yıldır da annemin gidip yerleştiği, sonra iki sevdiğim arkadaşımında ev alıp oturmaya başladığı, bana çok uzak, artık gidemediğim, gitmek istediğim yer Adana.

Bir kaç kere gittim Adana’ya o zamanlar aklıma hiç gelmemişti, sevdiklerimi tek tek benden uzaklaştıracağı, gitmez olaydım demek ki o gidişimizde cezbetti herkesi, aldı yanına kebaplar ,şalgamlar diyarı Adana. Evet belki Adana’lı olmayanların pek sevmediği bir içecek olabilir şalgam suyu. Ancak soğuk algınlığından, vücut direncini arttırmaya kadar pek çok faydası var şalgam suyunun.(grip için şalgam)

Şiş Kebaba Yasak Geldi.

mturkmen | 11 December 2007 17:19

Pekin, 2008 Olimpiyatlarına kadar hedefledikleri temiz havaya ulaşmak için bazı önlemler almaya karar verdi. Alınan önlemlerin içinde şiş kebabın yasaklanmasıda var.

Meşhur Bursa Kebapçısı

pelitas | 02 November 2007 20:20

İstanbul’un ayaküstü semtlerinden biri olan Çakmak’a yolum düştü geçenlerde. İsmini semtten alan köprüyü biraz geçince, gözüme görkemli bir tabela takıldı; “MEŞHUR BURSA KEBAPÇISI”. Biraz daha yaklaşınca bu devasa tabelanın bile mekanı tam olarak anlatamadığını gördüm. Burada konaklayıp bir şeyler atıştırılmalı fakat fiyatlar pahalıdır diye düşünmekten alıkoyamadım kendimi. Denemekte fayda vardır dedim ve içeri girdim. Daha kapıya yaklaşmadan güler yüzlü bir bey hoş geldiniz edasıyla karşıladı beni. İçeri girdiğimde birkaç tane daha hoş geldinize nail oldum. Oturmak istediğim masayı seçene kadar görkemli dekora kapılıp gittim. Allah nazardan saklasın; her şey mükemmeldi. Tarif edilemeyecek kadar özenle dekor edilmiş bir mekan. Sıra lezzetleri tatmaya geldiğinde kendimi bir anda saray mutfağının lezzet tadanlarından hissettim. Buranın işletmecisi kim diye sormadan yapamadım. Namık Altun bey. İstanbul’da yarım asıra yakındır bursa kebabıyla uğraşan ve böyle bir salonu İstanbul halkının beğenisine sunan iyi bir beyefendi. Sıra hesaba geldiğinde hiçte düşündüğüm kadar kallavi değildi. Bana, görsel ve lezzetsel bir şölen sunan Meşhur Bursa kebabçısını herkese tavsiye ediyorum.