bildirgec.org

mutfak hakkında tüm yazılar

Mobil Mutfak

siyasal | 28 December 2011 10:00

Dragan Trenchevski tarafından tasarlanan Electrolux Mobile Kitchen, dizüstü bilgisiyar görünümüne sahip ve yemek pişirmek için gerekli alet edevatın biraraya getirildiği bir mobil mutfak.
Sahip olduğu indüksiyonlu ocak, kesim tahtası ve rendenin yanı sıra yemek tariflerinden besin değerlerine kadar birçok bilgiye de online ulaşabilmenize imkan tanıyor.
Tasarımın en eğlenceli taraflarından biri de görüntülü konuşma yapılmasına olanak sağlıyor oluşu.
Dokunmatik ekranı da unutmayalım tabii. “Mutfakta biri mi var?” tabirinin hakkını verecek gibi görünüyor, siz nedersiniz?

Farklı mobilya tasarımları arayanlar için

Vformumya | 15 March 2011 14:43

Evlilik hazırlıkları yapmaktayım,internetten mobilya bakınıyordum karşıma birden fazla web sitesi çıktı,farklı desenler ve tasarımlar bekliyorum. Bu sebeple aradığım tarzda mobilya çeşidi bulmak zor oldu. Fakat uzun uğraşlar sonucu milano mobilya‘yı buldum. İtalyan tarzı tasarımları ile ilgimi çekmeyi başardı,özellikle bu oturma odası,çok farklı konseptleri olan bu mağazayı araştırdım buldum istanbul‘da mağazası var,fiyatlar biraz pahalı ama farklılık arayanlar için ideal.

Müzik Sustu

mavilikler | 06 March 2011 03:34

Bazen görünmez oluyorum sanki. En çok da mutfakta öyle hissediyorum.

Salondan çocukların sesleri geliyor. Eşimin onların bağırışlarından bile daha gürültülü sessizliği…

Ben tabakları raflara dizerken, çıkan her tıngırtıda birbirimizden bir parça daha uzağa savruluyoruz sanki.

Yakın olduğumuz o zamanlarda sesler bu kadar büyümezdi. Bitmeyen bir müzik çalar dururdu içimizde. Tabakları dizmek ya da televizyonun başında uyuklamak aşktan bu kadar uzak düşürmezdi bizi. Cılız bir alevi sürekli körükler gibi durmadan bir hayali canlı tutmaya çalışmazdık.

Nouvelle Cuisine

denizkar | 28 February 2011 15:44

Nouvelle cuisine (Fransızca: “yeni mutfak”) Fransız mutfağında yemek sunumu ve hazırlanışı ile ilgili bir akımdır.

Mandalinalı deniz tarağı
Mandalinalı deniz tarağı

Klasik Fransız mutfağının tersine nouvelle cuisine, sunuma çok önem verilen hafif yemeklerden oluşur. Terim olarak nouvelle cuisine Fransız mutfak tarihinde birçok kez kullanılmıştır. 1740’larda Vincent La Chapelle, François Marin ve Menon’un işleri nouvelle cuisine olarak tanımlanmıştır. 1880 ve 1890’larda Georges Auguste Escoffier’in yemekleri de böyle tanımlanmıştır. Modern kullanımı ise Andre Gayot, Henri Gault ve Christian Millau tarafından çoğu bir zamanlar Fernand Point’in öğrencileri olan Paul Bocuse, Alain Chapel, Jean ve Pierre Troisgros, Michel Guerard, Roger Verge ve Raymond Oliver’in işlerini tanımlamak için kullanılmıştır. Paul Bocuse bu terimin ilk olarak Gault tarafından Bocuse ve ekibinin 1969 yılında Concorde’un ilk uçuşu için hazırladıkları yemekleri tarif etmek için kullanıdığını iddia etmektedir.

Jacques Lameloise'in bir sunumu
Jacques Lameloise’nin bir sunumu

Gault ve Millau’nun hakkında yazdıkları bu akım Escoffier tarafından “ortodoks” olarak konumlandırılan klasik Fransız mutfağına karşı bir reaksiyondur.

ÇORBA TIKIRTISI

super hero | 16 February 2011 11:27

Pek çorba içmem ben. Yok, öyle, “Onu sevmem, bunu sevmem.” diyen tiplerden değilimdir. Hatta maşallah, iştahlıyımdır. Önüme konursa ses etmem. Hele bir de, bizim evin iç ve dış işlerinden doğrudan sorumlu maliye bakanı ve aynı zamanda doğal başbakanı “Bugün yemekte çorba var.” derse, hayatta itiraz etmem.

Şimdi, doğruya doğru, şöyle nefis bir domates çorbası olsa, dumanı tütse, üzerine biraz da kaşar rendelense… buna kim itiraz eder? Ama biri soracak olsa, “İster misin?” dese, “İstemem.” derim.

Nedir peki işin aslı?

Hani bazı insanlar vardır, “Ağzı kalay kaplı mübarek.” derler. Suyu daha yeni kaynamış çayı bir dilişte içerler; önlerine kaynar kaynar konan çorbayı afiyetle içerler… İşte ben o insanlardan değilim. Sıcak sıcak içemem hiçbir şeyi; yaz olsun, kış olsun.

Mutfakta birşeyler var

nazokiraze | 10 February 2011 10:24

Orama burama sıçramak için pusuya yatmış, sinsi,ateşli, gözünü kötülük bürümüş ,kızartma zamanlarımın düşmanı kızgın yağ kadar ne yapsam ne etsem birbirine çılgıncasına yapışan çubuk makarnadan da korkarım ben. İkisine de temkinli yaklaşır, ikisinde de aynı tedirginliği yaşarım, ama ikisinden de vazgeçmem. Ne fritöz kullanırım, ne fiyonk makarna pişiririm, böyle de inatçıyım işte.

Rengi solmuş kayınvalidemden kalan çanaklara nasıl beğeni duyuyorsam çizilmiş teflon tavalara o kadar tahammül etmem, çatlak fincanlar, kullanılmış dondurma kutuları kadar değerlerini yitirmiş ,kapının önüne koyulası şeylerdir,bir dünya para verilip alınmış olsalar dahi hiç bir halta yaramamaktalar artık.

Kulak memesi kıvamından daha çekici gelen julyen kesilmiş sebzelerle muhabbetimiz daha fazladır, ölçülerle işim yok, göz kararını kafama göre uygularım yani kısaca herşeyi Nazo kıvamına gelene kadar karıştırır öyle hazırlarım, arada elime yüzüme bulaşsa da kabul görür,sevilir.

Stresten Korun

meflug | 06 January 2011 12:24

Şu hareketli hayatlarımızın içinde ara sıra dinlenmeye, stres atmaya hepimizin vücudunun ihtiyacı var. Acaba hepimiz yeteri kadar dinlenebiliyor, sağlıklı uyuyor muyuz? Strese karşı ne kadar savaşıyoruz?

Stresin vücudumuza olan yan etkilerinden devamlı bahsediliyor. Bir süre önce katıldığım bir eğitimde stresin etkilerini anlatılırken bir anti-stres çayı tarifi vermişlerdi.

Scavolini ile enerji dolu mutfaklar

meflug | 12 November 2010 11:08

40 yılı aşkın süredir mutfak piyasasında kendisinden söz ettiren italyan asıllı “scavolini” markası Türkiye’de Depa A.Ş. tarafından temsil ediliyor. Modern, klasik ve country tarzlarında mutfaklar bulabileceğiniz markanın renk yelpazesi de çok geniş. Özellikle son dönemlerde yeniden görmeye başladığımız pop sanatından da etkilenerek,

Bir Muz Doğramak Hiç Bu Kadar Eğlenceli Olmamıştı = )

kagit kalem silgi | 19 October 2010 13:18

Ailenize ya da kendinize bir muz doğramak hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı = )
Bir defasında 5 adet düzgün ve aynı incelikte dilimler oluşturan bu dilimleyici, gerçekten de basit ama son derece işlevsel bir tasarım harikası..

Hassas dilimleme özelliği ile, ellerinizi koruyarak meyveyi kolayca ve hızlı bir şekilde dilimlemenizi sağlıyor..

yapmanız gereken tek şey, kolu sıkmak..

Yazının devamında ilgili siteyi ve diğer açıklamaları da bulabilirsiniz..

Üçü bir arada çok işlevli fırın

sCoRPionTR | 18 September 2010 14:07

Sharp 3 in 1 fırınını tanıttı. Steamwave olarak adlandırılan fırın ihtiyacınız olan tüm özellikleri içeriyor. Buharlı fırın, ızgara ve mikrodalga fırın olarak kullanılabilen ürün hem sağlıklı hem de hızlı bir şekilde yiyeceklerinizi pişirmenizi sağlıyor.