9 Haziran 1981, Kudüs, İsrail doğumlu Natalie (Hershlag) Portman, sinemayla ilgilenen annesi ve cerrah babasının tek çocuğuydu. Ailenin yeni üyesi, iki yetişkini, Kudüs’ten ayrılıp, sınırsız imkanların olduğu Amerika’ya yöneltti ve 1983 yılında Washington’a taşındılar. Amerika, özellikle de çok yönlü eyalet olan Washington, Natalie‘nin büyümesi için ideal bir yerdi ama aile, kısa bir süre sonra New York, Syosset’e taşındı. Yüz hatları ve doğuştan gelen yeteneği sayesinde modellik teklifi alan Natalie, esasında ‘aktris’ olmak istiyordu. Bir kaç yerde modellik yapan Portman, ’94 yılında “Developing” adlı kısa metraj yapımda yer aldı. Aradan çok zaman geçmeden, aynı yıl “Léon“da yer alarak tüm gözleri üzerine çevirdi. Luc Besson‘un yazıp, yönettiği yapımda Natalie, Jean Reno ve Gary Oldman ile birlikte rol aldı. 1995 yılında Al Pacino, Robert De Niro, Jon Voight, Val Kilmer ve Dennis Haysbert gibi isimlerle birlikte “Heat” adlı aksiyon yapımında ‘Lauren Gustafson‘ karakteriyle yer aldı. 1 yıl sonra “Blow“un yönetmeni Ted Demme‘nin elinden çıkan “Beautiful Girls” adlı filmde ‘Marty‘ karakterine can verdi. Oyunculuk kariyerine öncelik veren Natalie, okuluna da kesintisiz devam etmekteydi. Aynı yıl Woody Allen‘ın başarılı yapımı “Everyone Says I Love You“da Edward Norton ve Drew Barrymore ile birlikte rol aldı. Filmde ‘Laura Dandridge‘ karakterini canlandıran Natalie, Tim Burton‘un “Mars Attacks!” adlı fantastik komedisinde de rol aldı.Oyunculuğa bir süre ara veren Natalie, okuluna ağırlık verdi ve Syosset Lisesi‘nden ’99 yılında başarı belgesiyle mezun oldu. Üniversiteyi de Harvard‘da, psikoloji bölümünde okumaya başladı.1999 yılında Natalie, kariyerinin en önemli adımlarından birini attı; “Star Wars: Episode I – The Phantom Menace“. George Lucas yarattığı serinin ilk filminde yer alan Natalie, ‘Kraliçe Padmé Amidala‘yı canlandırdı ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılan ödül törenlerine toplam 5 dalda aday oldu.Aynı yıl ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ dalında Altın Küre’ye aday olmasını sağlayan “Anywhere But Here“de rol aldı. Hong Konglu yönetmen Wayne Wang‘ın yönetmenliğini üstlendiği yapımda Susan Sarandon ile birlikte oynayan Portman, ‘Ann August‘ karakterini canlandırdı.2000 yılına gelindiğinde “Where the Heart Is” adlı komedi filminde rol alan Portman, 2002 yılına kadar okuluna ağırlık verdi.2002 yılında Star Wars Serisi‘nin ikinci filmi geldi; “Star Wars: Episode II – Attack of the Clones“. Samuel L. Jackson, Christopher Lee, Hayden Christensen ve Ewan McGregor ile birlikte rol alan Portman, filmde ‘Senatör Padmé Amidala‘yı canlandırdı.2003 yılında Harvard’dan mezun olan Natalie, Nicole Kidman, Jude Law, Philip Seymour Hoffman ile “Cold Mountain” adlı yapımda yer aldı. 1 dalda Oscar kazanan film, 6 farklı dalda da Oscar adayı oldu.

2004 yılında Zach Braff‘ın yazıp, yönettiği “Garden State“de ve “Run Lola Run“, “Paris, je t’aime“, “The International” gibi başarılı yapımların yönetmeni Tom Tykwer‘in 10 dakikalık kısa filmi “True“de yer aldı.Aynı yıl Patrick Marber‘in yazıp, Mike Nichols‘un yönetmenliğini üstlendiği “Closer” adlı yapımda Jude Law, Julia Roberts ve Clive Owen ile başrolleri paylaştı. Bu filmle Natalie, ‘En İyi Yardımcı Kadın oyuncu’ dalında Oscar adayı oldu.2005 yılında Nick Louvel‘in ilk yönetmenlik denemesi “Domino One“da ‘Dominique Bellamy‘ karakterini canlandırdı. Aynı yıl “Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith” vizyona girdi ve hemen ardından İsrailli yönetmen Amos Gitai‘nin yönetmenliğini üstlendiği “Free Zone” adlı yapımda ‘Rebecca‘ karakterini canlandırdı. Aynı yıl, James McTeigue‘nin yönetmenliğini üstlendiği, The Wachowski Brothers (Andy Wachowski ve Larry Wachowski)’nin senaryosunu yazdığı, sinema camiasında büyük yankı uyandıran “V For Vendetta” vizyona girdi.2006 yılına gelindiğinde “Paris, je t’aime” adlı çok yönlü film vizyona girdi. Bu Film, 21 yönetmenin kamerasından, Paris hikayelerini kapsıyordu. Natalie, filmde, Tom Tykwer‘in “Faubourg Saint-Denis” adlı bölümünde, ‘Francine‘ karakterini canlandırdı.Aynı yıl, ünlü ressam Francisco Goya‘nın, hayatının önemli bir kısmını ve yaşadığı ülkenin durumunu anlatan yapım “Goya’s Ghosts“da ‘Inés‘ karakterini canlandırdı.2007 yılında “The Simspons“un 18. sezon, 12. bölümünde ‘Darcy‘ karakterine sesini verdi.Aynı yıl Jude Law ve ünlü jazz müzisyeni Norah Jones ile “My Blueberry Nights“ta ‘Leslie‘ karakterini canlandırdı. Kar Wai Wong‘un yönetmenliğini üstlendiği yapım, Jones’in ilk oyunculuk deneyimiydi.Aynı yıl, Teksaslı yönetmen Wes Anderson‘un yazıp, yönettiği “Hotel Chevalier” adlı kısa metraj filmde yer aldı. Filmde, Jason Schwartzman‘ın canlandırdığı ‘Jack Whitman‘ karakterinin ‘kızarkadaşı’nı canlandırdı.Yılın devam eden günlerinde, yine Wes Anderson‘un yönetmenliğini üstlendiği “The Darjeeling Limited” adlı komedi / macrea filminde Bill Murray, Owen Wilson, Anjelica Huston ve Adrien Brody ile rol aldı.

Yine aynı yıl “Mr. Magorium’s Wonder Emporium” adlı fantastik filmde ‘Molly Mahoney‘ karakterini canlandırdı.2008 yılında, başarılı bir dönem filmine imza atan Justin Chadwick, “The Other Boleyn Girl“de Natalie’ye ‘Anne Boleyn‘ rolünü verirken, Scarlett Johansson‘a ‘Mary Boleyn‘ ve Eric Bana’ya ‘Henry Tudor‘ rolünü takdim etti. Film, Philippa Gregory‘nin romanından uyarlandı.2009 yılına gelindiğinde Natalie, Ayelet Waldman‘ın romanından uyarlanan “Love & Other Impossible Pursuits” adlı yapımda ‘Emilia Greenleaf‘ karakterine can verdi.Natalie’nin 2009 projeleri arasında, kendisi de dahil olmak üzere, 11 yönetmenden oluşan “New York, I Love You” da yer alıyor. Yönetmenler arasında Fatih Akın da bulunmakta.Natalie’nin bir diğer 2009 projesi ise İrlandalı yönetmen Jim Sheridan‘ın yönetmenliğini üstlendiği savaş filmi “Brothers“. Tobey Maguire, Jake Gyllenhaal, Mare Winningham gibi isimlerin de yer aldığı projede Natalie, ‘Grace Cahill‘ karakterini canlandıracak.2011’de vizyona girmesi beklenen bir başka film de David Gordon Green‘un yöneteceği “Your Highness“.