bildirgec.org

natalie portman hakkında tüm yazılar

Mars Attacks! (1996)

queennothing | 19 April 2011 08:50

“Corpse Bride”, “The Nightmare Before Christmas”, “Big Fish” gibi özgün yapımlarla milyonlarca sinemaseverin beğenisini kazanan Amerikan yönetmen Tim Burton‘un yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Mars Attacks!“, 1996 senesinde (ülkemizde 1997) vizyona girdi. Len Brown, Norman Saunders, Bob Powell, Wally Wood ve Woody Gelman’ın kart oyunlarından uyarlanan film, 70 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekildi. Üç Oscar Ödüllü aktör Jack Nicholson‘un ‘Başkan James Dale’ karakteriyle başrolünde yer aldığı filmde Annette Bening, Glenn Close, Sarah Jessica Parker, Natalie Portman, Martin Short, Michael J. Fox, Pam Grier, Danny DeVito, Rod Steiger, Jim Brown ve Pierce Brosnan da rol alıyor.

İki kardeş bir kadın; Brothers (2009)

queennothing | 14 April 2011 13:59

Altı defa Oscar’a aday gösterilen İrlandalı yönetmen Jim Sheridan‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Brothers“, Danimarka yapımı “Brødre“den uyarlandı. 26 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekilen filmde İsrail doğumlu aktris Natalie Portman, Spider-Man olarak tanıdığımız Amerikan aktör Tobey Maguire, Donnie Darko olarak tanıdığımız aktör Jake Gyllenhaal rol alıyor.
Sam, Tommy ve Grace arasında geçen film, iki kardeşin birbirlerine duydukları sevgi ve zıtlığı konu ediniyor. Dilimize ‘Kardeşler’ olarak çevrilen yapım, 2009 senesinde vizyona girdi.

Hapisten yeni çıkan Tommy, aile evine geri döner. Kaptan olan abisi Sam’in görevde olması sebebiyle abisinin karısı ve iki çocuğuna babalık yapmaya çalışan genç adamın hayatı yavaş yavaş değişirken Sam, Afganistan’da esir düşer ve akıl almaz işkencelere maruz kalır.

Hesher (2010)

queennothing | 03 March 2011 22:59

Yapımcı/ senarist Spencer Susser‘in ilk uzun metraj denemesi olan “Hesher“, 2011 senesi içinde vizyona girecek. Senaryosu Brian Charles Frank tarafından yazılan filmde İsrail doğumlu aktris Natalie Portman, Amerikan aktör Joseph Gordon-Levitt, Rainn Wilson, üç defa Oscar’a aday gösterilen 1932 doğumlu aktris Piper Laurie, John Carroll Lynch ve Devin Brochu gibi isimler rol alıyor. 2010, Ocak ayında Amerika’da düzenlenen Sundance Film Festivali’nde gösterilen film, 7 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekildi.

Henüz 13 yaşında olan T.J., annesini kaybetmiş; babası ve büyükannesi ile birlikte yaşamaktadır. Genç çocuğun dramatik yaşamı, Hesher ile tanıştıktan sonra değişecektir. Vahşi bir adam olan Hesher, T.J.’nin hayatında yer edinmiştir ve bu durum, herkes için beklenmedik olaylara sebep olacaktır.

83. Akademi Ödülü Kazananları

AsetilCoa | 28 February 2011 14:08

Oscar‘a 12 dalda aday olan King’s Speech’ En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek oyuncu ödüllerini alarak geceye damgasını vurdu. Gecenin sunucularından Anne Hattaway(28) “En Genç Oscar Sunucusu” unvanını elde etti. Çok fazla süprizler yaşanmayan törende izleyicilerin favorileri ödüllere layık bulundu…

No Strings Attached (2011)

queennothing | 26 January 2011 11:50

İsrail’de dünyaya gelen 1981’li aktris Natalie Portman, “Black Swan”daki başarısından sonra duracağa benzemiyor. Yönetmen Ivan Reitman‘ın çektiği “No Strings Attached” adlı romantik komedi filminde yer alan Portman, başrolü Ashton Kutcher ile paylaşıyor. Ülkemizde vizyona girmeyecek olan 2011 çıkışlı yapımın senaryosu Elizabeth Meriwether ile Michael Samonek’e ait. Portman ve Kutcher’in yanısıra filmde Kevin Kline, Greta Gerwig, Cary Elwes, Olivia Thirlby, Lake Bell, Mindy Kaling ve Taalia Balsam gibi isimler de rol alıyor.
Emma ve Adam, gençliklerinin doruğunda yaşayan bir çifttir. Daha doğrusu çift olmamaya çalışan bir çifttir. Arkadaşlıklarına cinselliği ekleyen ikili, bu türde bir ilişkinin ne kadar süreceğini merak ederek serbest ilişki yaşamaya başlar.

Your Highness (2011)

queennothing | 04 January 2011 12:15

Amerikan senarist/ yapımcı/ yönetmen David Gordon Green‘in yönetmenliğini üstlendiği 2011 çıkışlı sinema filmi “Your Highness“in senaryosu Danny McBride ve Ben Best tarafından yazıldı. Başrolde de yine McBride, İsrailli aktris Natalie Portman, James Franco, Zooey Deschanel, Toby Jones, Justin Theroux, Noah Huntley, Brian Steele, Caroline Grace-Cassidy, David Garrick ve Ben Wright rol alıyor. Fantastik komedi tarzındaki film, ülkemizde 3 Haziran 2011 tarihinde vizyona girecek. Filmle ilgili tuhaf bir ayrıntı da, McBride’ın diyaloglarının bir çoğunun doğaçlama olması. Filmin fragmanını izlemek için buraya tıklayın.

Tarih; dinozorlar, yırtıcı ejderhalar ve cesur ve yakışıklı şövalyelerle doludur. Aynı tarih, gerçek başarılar ve kahraman olmaya çalışırken çuvallayan şövalye adaylarıyla da doludur. Filmimiz “Your Highness“, işte böyle bir dönemde işlenmiş başarılı bir epik komedi.

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

inanck | 10 November 2010 14:50

Star Wars efsanesinin 3. filmi 2005’te gösterilen “Episode III – Revenge of the Sith”.

A long time ago, in a galaxy far, far away.. cümlesiyle başlayan ve arka planda çalan tema eşliğinde uzay boşluğuna doğru akan “Intro” (başlangıç) metni bilindiği üzere Star Wars serisine özgü bir başlangıçtır. İlk kez izleyen birisini Star Wars alemine böylece adım atar!

Star Wars serisini daha önce izlemeyenler için bir açıklamayla yazıma başlıyorum : senaryoda takip edilen kronoloji ile filmlerin çekim/gösterim tarihleri farklı. George Lucas 6 filmlik bir seriyi Episode:4-5-6 ve Episode:1-2-3 şeklinde bir sıralama çerçevesinde çekmiş ve izleyiciyle buluşturmuş.

Hem yapımcısı olarak, hem senaryosunu yazarak hem de çekimleri yöneterek Star Wars serisine damgasına vuran George Lucas (Bkz : Lucas Films), 2005 yılında gösterime giren son Star Wars filmi Episode III : Revenge Of The Sith (Sith’in İntikamı) ile sadık izleyicilerine anlatım ve görsellik anlamında tam bir şölen sunmakta.

Star Wars serisinin (bir bakıma) başlıca kahramanı Anakin Skywalker’in hikayesi Episode II’de bırakılan yerden devam etmekte. Tabi aradan biraz zaman geçmiş, Skywalker da bir önceki filmden sonra karşımıza genç bir adam olarak çıkıyor.

Filmin başında General Gravious’un Şansölye Palpatine’i kaçırmış olduğunu ve Jedi konseyinin bu durumla karşı karşıya olduğunu görüyoruz. Gelişen şaşırtıcı olayları, tüm galaksiyi etkileyen politik gelişmeleri, diğer yandan Skywalker’in hayatnda bu gelişmelere paralel olarak meydana gelen değişimi izliyoruz. Yoda’nın bilgeliğini, Palpatine’in şeytani zekasını, politikacıların (hatta Jedi Konseyi’nin) zaman zaman düştüğü yanılgıları, Skywalker’in tereddütlerini, diken üstünde ilerleyen bir hikayeyi ve Star Wars izleyicisinin hoşuna gidece birçok detayı zevkle takip ediyoruz.

Black Swan (2010)

| 18 August 2010 13:04

Black Swan, Darren Aronofsky‘nin yönettiği, Natalie Portman, Vincent Cassel ve Mila Kunis‘in başrollerini üstlendiği bir gerilim-dram filmi. Filmde kısa bir rolde Winona Ryder‘ı da izleyeceğimizi ekleyelim. Film ilk olarak Venedik Film Festivali’nde görücüye çıktı. Genellikle olumlu eleştiriler alan yapım 1 Aralık tarihinde Amerika’da vizyona girecek.

Film, Nina (Portman) ile Lilly (Kunis) arasındaki rekabeti ve bu rekabetin sonuçlarını anlatıyor.

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace (1999)

queennothing | 24 May 2010 09:46

George Lucas‘ın altı filmden oluşan efsane serisi “Star Wars“, hem sinema filmi olarak, hem de edebi manada hayatlara istila etmiş, adeta bir felsefe olmuştur. 1999 senesinde çekilen “Star Wars: Episode I – The Phantom Menace“, George Lucas tarafından yazıldı, yine Lucas tarafından yönetildi.
Galaksiler arasındaki ticaret yolunun kesilmesiyle kuşatılan genç Kraliçe Amidala yönetimindeki Naboo gezegeninin durumu ve ticaret yollarındaki sorunlar, Jedi Konseyi tarafından incelenmek istenir. Olayı araştırması için gönderilen usta Jedi Qui-Gon Jinn ile çırağı Obi-Wan Kenobi, gittikleri yerde saldırıya uğrarlar ve iki Jedi burdan sağ kurtulmayı başararak, Kraliçe’yi uyarmak amacıyla Naboo’ya giderler. Zeki, otoriter, akıl ve mantık sahibi genç Kraliçe, iki Jedi’nin Coruscant’a uzanacak yolunda yanlarına yaveri Padme’yi verir ve Jedi’ler yola çıkar. Lakin arıza yapan araçları, onlara Tatooine gezegenine zorunlu iniş yaptırır ve burda araçları için gerekli parçayı alabileceklerini düşünerek dolaşmaya başlarlar.

18 kısa film bir arada: Paris, je t’aime (2006)

768 | 28 February 2010 13:28

Paris, hayallerin şehri!
Birçok insanın zihninde aşk ve tutkuyla özdeşleşmiş olan Paris şimdi muhteşem görüntüleriyle ve Pierre Adenot, Johnny Klimek, Christophe Monthieux ve Tom Tykwer imzalarını taşıyan müzikleriyle ayaklarınızın altına seriliyor. 2006 yapımı bu film, 21 usta yönetmenin 4 sene süren çalışmaları sonucu 18 farklı aşk hikâyesini beyazperdeye yansıtıyor. Sadece aşka değil, toplumsal sorunlara da kenarından köşesinden yer veren bu film, özgün konuları ve usta oyuncularıyla da oldukça dikkat çekiyor.

Oyuncular arasında Gérard Depardieu , Natalie Portman , Alexander Payne , Bob Hoskins , Nick Nolte , Willem Dafoe , Juliette Binoche , Steve Buscemi , Wes Craven , Elijah Wood , Olga Kurylenko gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmenleri de Frédéric Auburtin, Emmanuel Benbihy, Sylvain Chomet, Ethan Coen, Joel Coen, Wes Craven, Gérard Depardieu, Christopher Doyle, Vincenzo Natali, Alexander Payne, Walter Salles, Oliver Schmitz, Gus Van Sant gibi isimlerden oluşuyor.