bildirgec.org

aktris hakkında tüm yazılar

Juliette Lewis

queennothing | 24 January 2013 00:16

21 Haziran 1973, Los Angeles, Kaliforniya doğumlu Juliette Lewis, aktör olan babası Geoffrey Lewis ve grafik tasarımcı annesi Glenis Duggan Batley (boşandılar), kardeşleri Dierdre Lewis, Lightfield Lewis ve üvey kardeşleri (başka anne) Brandy Lewis, Matthew Lewis ile şu sıralarda sinemayla içiçe olan, oldukça kalabalık bir aileden geliyor. Hiperaktif ve asi bir kız olan Juliette, henüz 6 yaşındayken oyuncu olmaya karar verdi ve 14. yaşgününde, ailesinden ayrılarak bağımsızlığını ilan etti. Bu sıralarda Juliette, Michael Toshiyuki Uno‘nun yönetmenliğini yaptığı TV filmi “Home Fires“da ‘Maty‘ karakterini canlandırarak, ilk oyunculuk deneyimini kazanmış oldu. ’87 ile ’88 arasında, Michael Leeson‘un yönettiği 13 bölüm süren komedi dizisi “I Married Dora“da ‘Kate Farrell‘ karakterini canlandırdı. Yine ’88 yılında, 9 sezon süren “The Facts of Life“ın 9. sezon, 23. ve 24. bölümünde ‘Terry Rankin‘ olarak yer aldı. Aynı yıl, Altın Küre Ödüllü yönetmen Richard Benjamin‘in yönettiği “My Stepmother Is an Alien” adlı mizahi – bilim kurgu yapımında Kim Basinger, Seth Green, Dan Aykroyd gibi isimlerle oynadı.

1989 yılında, 16. yaşını kutlayan Juliette, liseye başlayalı 3 hafta olmadan okulu bıraktı ve dans kulübünde alkol aldığı için tutuklandı. Kural tanımayan kişiliği, kestirilemeyen davranışları, ailesinden uzak durmasına karşın içinde günbegün büyüyen oyunculuk aşkı, sinemaya yönelmesini sağladı.

Zihnimdeki Aktör

Chat Noir 1 | 16 February 2011 18:13

İçimdeki benleri örgütlemeliyim.
Artık çatışmalara yer yok.
Bitiş çizgisine yaklaşmışken,
Diskalifiye olmaya hiç niyetim yok.
Eğer zirveye odaklanmazsam,
Uçurum beni yutmaya hazır.
Tüm dünya karşımda olsa bile,
Bu aktör kazanmaya hazır.

Güliz Ardilli / İstanbul / 26 Ocak 1998 Pazar

Türk Sineması’nın Sultanı; Türkân Şoray

queennothing | 27 December 2010 16:00

Türk Sineması’nın ‘Sultan’ı Türkan Şoray, 28 Haziran 1945 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Devlet Demir Yolları memuru olan babası Halit ile ev hanımı olan annesi Meliha’nın kızları olan Türkan, sürekli semt/ mahalle değiştirdikleri için ilköğrenimini farklı okullarda tamamladı. Rami İlköğretim Okulu’na yazılan Türkan, eğitimini Feriköy İlköğretim Okulu’nda bitirdi. Küçük yaşta annesinin sorumluluklarını paylaşan küçük kız, 9 yaşına geldiğinde; 1954 senesinde kardeşi Nazan (müzisyen) dünyaya geldi. Aynı sene, şiddetli geçimsizlik sebebiyle annesi ile babası boşanan Türkan, kardeşi Nazan ile annesinde kaldı.

Meryl Streep

queennothing | 29 November 2010 11:44

Mary Louise Streep, 22 Haziran 1949 tarihinde Mary Wolf ile Harry William Streep çiftinin üçüncü ve tek kız çocukları (abileri Harry ve Dana) olarak New jersey, Amerika’da dünyaya geldi. Çocukluğunu New Jersey’de geçiren aktris, Bernards High School ve Vassar College’de drama eğitimi aldı. İngilizce, İsveççe ve Almanca öğrenen Meryl, üniversiteyi Yale’de, drama bölümünde okudu. Yale’den mezun olduktan sonra ilk performansını New York Shakespeare Festival’de sergileyen Meryl, Broadway’de “Happy End” adlı müzikalde rol aldı. 26 yaşında ilk oyunculuk deneyimi yaşayan genç aktris, “Everybody Rides the Carousel” adlı animasyonda seslendirme yaptıktan sonra 1977 senesinde “Secret Service” ve “The Deadliest Season” adlı TV filmlerinde rol aldı. Aynı sene Jane Fonda, Vanessa Redgrave gibi isimlerle 11 dalda Oscar’a aday gösterilen ve 3 dalda Oscar Ödülü kazanan film “Julia“da ‘Anne Marie’ karakterini canlandırdı. 1978 senesinde iki Altın Küre ödüllü mini dizi “Holocaust“ta üç bölüm ‘Inga Helms Weiss’ karakterine can verdi.

Aynı sene Robert De Niro, Christopher Walken, John Savage gibi isimlerle birlikte “The Deer Hunter” adlı yapımda canlandırdığı ‘Linda’ karakteriyle ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ dalında Oscar’a aday gösterildi. 1979 senesinde Woody Allen’ın yönettiği “Manhattan” adlı yapımda ‘Jill’ karakterini canlandıran Meryl, aynı sene Dom Gummer ile dünyaevine girdi.
“Uncommon Women… and Others”, Alan Alda’nın yönettiği “The Seduction of Joe Tynan” adlı yapımda ve ‘Joanna Kramer’ karakteriyle “Kramer vs. Kramer” adlı yapımda rol alan aktris, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Oscar ödülü kazandı. 1981’de “Kiss Me, Petruchio” adlı TV filminde ve John Fowles’in romanından uyarlanan Karel Reisz‘in yönetmenliğini üstlendiği “The French Lieutenant’s Woman” adlı yapımda rol alan Meryl Streep, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Oscar’ına sahip oldu. 1982’de “Alice at the Palace”, Robert Benton‘un yönetmenliğini yaptığı “Still of the Night” ve William Styron’un romanından uyarlanan “Sophie’s Choice” adlı yapımda yer alan Streep, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Oscar’ına bir kez daha sahip oldu. Mike Nichols’un yönettiği “Silkwood“da rol alan meryl, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Oscar adayı oldu. Robert De Niro ile “Falling In Love” adlı yapımda ‘Molly Gilmore’ karakteriyle yer alan aktris, ‘Susan Traherne’ karakteriyle “Plenty” ve ‘Karen’ karakteriyle de “Out Of Africa” adlı yapımda rol aldı. Bu rolüyle aktris, bir kez daha ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Oscar’ına aday oldu.

Emmanuelle Béart

queennothing | 04 October 2010 17:38

Emmanuelle Béhart-Hasson, bildiğimiz adıyla Emmanuelle Béart, 14 Ağustos
1963 tarihinde French Riviera’da (Cote d’Azur) dünyaya geldi. Soyu Malta, Yunanistan ve Hırvatistan’a dayanan anne Genevieve Galea (manken) ve soyu Rusya, İsveç ve İspanya’ya dayanan Yahudi kökenli baba Guy Béart‘ın (müzisyen) kızları olan Fransız aktris Emmanulle, çocukluğunu annesi, kızkardeşi ve erkek kardeşleriyle birlikte, babasız geçirdi. 12 yaşını bitirdiğinde Ottavia Piccolo‘nun başrolünde yer aldığı “Mado” adlı yapımı izleyen Emma, filmde ‘Helen’ karakterini canlandıran, 1982 senesinde hayatını kaybeden aktris Romy Schneider‘den etkilenerek oyuncu olmaya karar verdi. Eğitimi için Kanada’ya ve Montreal’e giden Emma, İngilizce öğrenir. O sırada tanıştığı yönetmen Robert Altman ile ilişki yaşamaya başlayan genç Emma, 1980 senesinde ilk projesi “Le Grand Poucet“te yer aldı. Bir TV filmi olan “Le Grand Poucet”te Emma, ‘Grive’ karakterini canlandırdı. 1984 senesinde “Premiers désirs” adlı yapımda ‘Helene’ karakterine can veren Emma, 1984’te “Zacharius” adlı TV filminde ‘Judith’ karakteriyle yer aldı.
O sıralarda BAFTA Ödüllü aktör Daniel Auteuil ile ilişki yaşamaya başlayan genç oyuncu, Jean-Pierre Dougnac‘ın yönettiği “Un amour interdit” (‘Constanza’ karakteriyle) adlı yapımda “Raison perdue” adlı TV filminde (‘Sonia Mornant’ karakteriyle) ve erkek arkadaşı Auteuil ile birlikte “L’amour en douce” (‘Samantha Page’ karakteriyle) adlı yapımda rol aldı. 1986’da “Cinéma 16” adlı TV dizisine konu kolan oyuncu, aynı sene Jean Reno‘nun da oynadığı “Et demain viendra le jour” adlı TV filminde (‘Judith’ karakteriyle) rol aldı.

Aynı sene, Claude Berri‘nin yönetmenliğini yaptığı ve ‘En İyi Yabancı Film’
dalında BAFTA adayı olan “Manon of the Spring” adlı yapımda Yves Montand ve erkek arkadaşı Auteuil ile birlikte oynayan Emma, canlandırdığı ‘Manon’ karakteri César Ödülü kazandı. Bir sene sonra, Tom McLoughlin‘in yönetmenliğini yaptığı “Date with an Angel“da ‘Angel’ olan genç aktris, Edouard Molinaro‘nun yönettiği “À gauche en sortant de l’ascenseur“de ‘Eva’ karakterini canlandırdı.
1989’da “Les jupons de la révolutio” adlı TV dizisine konuk olan Emma, aynı sene ‘Marie’ karakteriyle “Les enfants du désordre” (Children of Chaos) adlı sinema filminde rol aldı.

Lena Horne

queennothing | 06 July 2010 12:24

Lena Mary Calhoun, 30 Haziran 1917 tarihinde; anne Edna Scottron ve baba Edwin Teddy Horne’nin kızları olarak New York, Brooklyn’de dünyaya geldi. Gezici tiyatroda oyunculuk yapan annesi ve kumarbaz olan babasının boşanmasıyla Lena, 5 yaşına kadar büyükanne ve büyükbabasının yanında kaldı. 5 yaşında Georgia’ya; annesinin yanına gönderilen küçük Lena, annesinin çalıştığı tiyatroyla seyahat etmeye başladı. 10 yaşına gelince amcası tarafından Fort Valley Junior Industrial Institute’ye yazdırılan Lena, 12 yaşında tek başına New York’a döndü. 14’ünde okulu bırakmaya karar veren Lena, 16 yaşında Harlem’deki Cotton Club’da (bu kulüp hakkında ’84 senesinde bir film de çekildi.) çalışmaya başladı. Burada şarkı söyleyip, dans eden Lena, sıra sıra dizilecek plakların sinyalini daha o yaşlarda vermişti. Cotton Club’dan Broadway’e, Broadway’den altın çağlarını yaşayan Hollywood’a transfer olan Lena, söylediği şarkılarla New York’ta oldukça ses getirmişti.

güzel oyuncuların hayatlarının berbat senaryoları–3

nazokiraze | 23 March 2010 13:23

Carole Landis29 yaşında hayatına kendi istegiyle son verdiğinde 40’lı yılların oyuncularından biriydi. Dansçı olarak başladığı sanat kariyerine oyunculukla devam eden Landis pek çok film çevirmiş ancak özel hayatındaki sorunlara tahammül edemeyerek yüksek dozda ilaç alarak intihar etmiştir. Yavaş yavaş gözden düşmesi de genç oyuncunun girdiği bunalımda etkili olan olaylardan biridir.

Ünlü yazar Ernest Hemingway’in torunu Margaux Hemingway pek çok ünlü dergide modellik yaptıktan sonra oyunculuğa karar verdi. Lipstick,Killer Fish,They Call Me Bruce gibi bilinen filmlerde oynadı. 1984 yılında bir kayak kazası geçiren oyuncu o günden sonra depresif hale geldi, yaşadığı düzensiz yaşam, alkol problemi, biten evlilikleri bunlara eklenince dedesinin ölüm yıldönümünde ölümü seçti. Dedesinin öldüğü gün dedesi gibi intihar eden oyuncu öldüğünde 42 yaşındaydı.

Radha Mitchell

queennothing | 15 February 2010 14:04

12 Kasım 1973 tarihinde, Avustralya, Melbourne’de dünyaya gelen Radha Rani Amber Indigo Anunda Mitchell, model bir anne ve film yapımcısı bir babanın Hindu inancı ile yetişen kızlarıydı. Boşanan ebeveynlerinin ayrı yaşamlarına ayak uydurmaya çalışan küçük Radha, Avustralya’da ikamet eden St. Michael’s Grammar School‘da okudu. Henüz 15 yaşındayken ilk TV deneyimini yaşayan Radha, “Sugar and Spice” adlı aile dizisinde ‘Pixie Robinson‘ karakterini canlandırdı. 1993 ve 1994’te de dizi oyunculukları devam edecekti. “Phoenix“e konuk olan genç oyuncu, “All Together Now“, “Blue Heelers” ve “Law Of The Land“ın bir kaç bölümüne konuk oldu. 1995 senesinde “Halifax F.P: My Lovely Girl” adlı TV filminde ‘Sarah‘ karakterine can veren Radha‘nın ilk sinema deneyimi Emma-Kate Croghan‘ın yönetmenliğini yaptığı “Love and Other Catastrophes” oldu.

Bu arada 1994’ten, 19997’ye dek tam 22 bölüm boyunca ‘Catherine O’Brien‘ karakteriyle “Neighbours” adlı TV dizisinde rol alan genç aktris, 1998 senesinde Cliff Curtis ile “The Chosen” adlı TV filminde (‘Sarah Gordon‘ karakteriyle) rol aldı. Aynı sene Lisa Cholodenko‘nun yönetmenliğini yaptığı bağımsız film “High Art“da ‘Syd‘ karakterini canlandıran Radha‘nın yıldızı adeta parladı. Yine aynı sene ‘Sophie‘ karakteriyle “Cleopatra’s Second Husband“da rol alan aktris, 1999 senesinde “Sleeping Beauties” adlı kısa filmde ve “Kick” (‘Tamara Spencer‘ karakteriyle) adlı sinema filminde rol aldı.

Pop Müziğin Kraliçesi: MADONNA

queennothing | 23 December 2009 11:04

Madonna Louise Ciccone, Sylvio ‘Tony’ve Madonna Fortin’in kızları olarak 16 Ağustos 1958 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri‘nin sakinlik abidelerinden biri olan Michigan, Bay City’de dünyaya geldi. Baba tarafından gelen İtalyan kökeni ve anne tarafından gelen Fransız kökeniyle, ailenin ‘Nonnie’si Madonna, henüz okula başlamadan balerin olmaya karar verdi ve yazıldığı Katolik Okulu’nda balenin yanında ses ve piyano eğitimi de aldı. Madonna‘yı gerçek bir Katolik olarak yetiştirmeyi amaçlayan baba Tony, 1963 senesinin Aralık başında karısını göğüs kanserinden kaybetmesi üzerine, ev işleriyle ilgilenip, çocuklara bakması için Joan Gustafson’u işe aldı. Madonna 14 yaşına geldiğinde babası, yardımcıları Gustafson ile evleneceğini bildirdi ve genç kadın, 1972 senesinde resmen ‘annesi’ oldu. Ergenlik çağlarına denk gelen bu evlilik, babasına olan sevgisini sorgulamasına sebep olmaktaydı ve evdeki yabancı kadın akarşı hiç bir yakınlık hissetmeyen Madonna, babasının dikkatini tekrar çekebilmek için tüm aileyi şaşırtan tavırlar sergilemekteydi. Liseyi Rochester’de bitiren Madonna, okulun amigo kızlar takımındaydı ve o sıralarda aklındaki tek düşünce, dünya çapında ünlü bir dansçı olmaktı.

Grace Kelly

queennothing | 23 December 2009 09:48

12 Kasım 1929 tarihinde, John Brendan Kelly ve Nargaret Katherine Majer’in üçüncü çocuğu olarak, Amerika’nın Pennsylvania Eyaleti’nde dünyaya gelen Grace Patricia Kelly, 53 yaşında hayatını kaybettiğinde bir anne, bir aktris, bir eş ve bir Prenses idi.

Amerika, Pennsylvania, Philadelphia’da doğan ve çocukluğunu yine burda geçiren Grace, Katolik Okulu’nda okudu ve Stevens School‘dan mezun oldu. Okulu bitirdikten sonra modellik yapmaya başlayan genç kız, hayattan ne istediğine karar verdiğinde henüz 20 yaşındaydı ve hayatını adadığı sinema, tam da bu zamanlarda aktif olarak yaşantısına girdi.
1950 senesinde “Believe It Or Not“, “The Clock“, “Somerset Maugham TV Theatre” ve “Big Town” adlı TV dizilerinin birer bölümüne ve “Actor’s Studio” (‘Prenses Alexandre‘ karakteriyle) adlı dizinin üç bölümüne konuk olan Grace, 1951 senesinde de yine “The Prudential Family Playhouse“, “Nash Airflyte Theatre“, “CBS Television Workshop“un birer bölümlerine konuk oldu. Aynı sene Henry Hathaway‘ın yönetmenliğini yaptığı “Fourteen Hours” adlı sinema filminde ‘Louise Ann Fuller‘ karakterini canlandıran Grace, 1952’de “Hallmark Hall Of Fame“, “Danger“, “Lights Out“, “Suspense“, “Robert Montgomery Presents“, “Goodyear Television Playhouse” ve “Armstrong Circle Theatre“ye konuk oldu.