bildirgec.org

mars attacks hakkında tüm yazılar

Mars Attacks! (1996)

queennothing | 19 April 2011 08:50

“Corpse Bride”, “The Nightmare Before Christmas”, “Big Fish” gibi özgün yapımlarla milyonlarca sinemaseverin beğenisini kazanan Amerikan yönetmen Tim Burton‘un yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Mars Attacks!“, 1996 senesinde (ülkemizde 1997) vizyona girdi. Len Brown, Norman Saunders, Bob Powell, Wally Wood ve Woody Gelman’ın kart oyunlarından uyarlanan film, 70 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekildi. Üç Oscar Ödüllü aktör Jack Nicholson‘un ‘Başkan James Dale’ karakteriyle başrolünde yer aldığı filmde Annette Bening, Glenn Close, Sarah Jessica Parker, Natalie Portman, Martin Short, Michael J. Fox, Pam Grier, Danny DeVito, Rod Steiger, Jim Brown ve Pierce Brosnan da rol alıyor.

Mars Attacks! (1996)

queennothing | 07 September 2009 17:45

Yaratıcı yönetmen Tim Burton‘ın yönetmenliğini yaptığı 1996 çıkışlı “Mars Attacks!“, 3 Oscarlı aktör Jack Nicholson, Amerikalı aktris Glenn Close, Sarah Jessica Parker, Natalie Portman, İrlandalı aktör Pierce Brosnan, Martin Short, Michael J. Fox, Anette Bening, Pam Grier, Danny DeVito, Jim Brown, Rod Steiger gibi isimleri bünyesinde barındırıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı James Dale, halka yaptığı özel açıklamada, ülkeye Marslılar’ın geleceğini duyurur. Tüm ülke, bu tarihi olayın gerçekleşeceği günü heyecanla ve büyük bir misafirperverlikle beklemektedir. Gün gelir ve Nevada Çölü, gönüllü askerler, basın ve Başkan’ın sözcüleriyle birlikte Marslılar’ı bekleme alanına dönüşür.

Natalie Portman

queennothing | 05 June 2009 17:13

9 Haziran 1981, Kudüs, İsrail doğumlu Natalie (Hershlag) Portman, sinemayla ilgilenen annesi ve cerrah babasının tek çocuğuydu. Ailenin yeni üyesi, iki yetişkini, Kudüs’ten ayrılıp, sınırsız imkanların olduğu Amerika’ya yöneltti ve 1983 yılında Washington’a taşındılar. Amerika, özellikle de çok yönlü eyalet olan Washington, Natalie‘nin büyümesi için ideal bir yerdi ama aile, kısa bir süre sonra New York, Syosset’e taşındı. Yüz hatları ve doğuştan gelen yeteneği sayesinde modellik teklifi alan Natalie, esasında ‘aktris’ olmak istiyordu. Bir kaç yerde modellik yapan Portman, ’94 yılında “Developing” adlı kısa metraj yapımda yer aldı. Aradan çok zaman geçmeden, aynı yıl “Léon“da yer alarak tüm gözleri üzerine çevirdi. Luc Besson‘un yazıp, yönettiği yapımda Natalie, Jean Reno ve Gary Oldman ile birlikte rol aldı. 1995 yılında Al Pacino, Robert De Niro, Jon Voight, Val Kilmer ve Dennis Haysbert gibi isimlerle birlikte “Heat” adlı aksiyon yapımında ‘Lauren Gustafson‘ karakteriyle yer aldı. 1 yıl sonra “Blow“un yönetmeni Ted Demme‘nin elinden çıkan “Beautiful Girls” adlı filmde ‘Marty‘ karakterine can verdi. Oyunculuk kariyerine öncelik veren Natalie, okuluna da kesintisiz devam etmekteydi. Aynı yıl Woody Allen‘ın başarılı yapımı “Everyone Says I Love You“da Edward Norton ve Drew Barrymore ile birlikte rol aldı. Filmde ‘Laura Dandridge‘ karakterini canlandıran Natalie, Tim Burton‘un “Mars Attacks!” adlı fantastik komedisinde de rol aldı.

Tim Burton

xerre | 29 May 2008 15:59

Tam ismi Timothy William Burton olan yönetmen 25 ağustos 1958’de Kaliforniya’da dünyaya geldi. Kariyerine kısa film yönetmeni olarak başlayan Tim Burton, lise öğretimi sırasında Disney’den burs kazanarak burada animasyon eğitimi görüp Walt Disney Stüdyolarında çalışmaya başladı fakat daha sonra sıkılıp buradan ayrıldı. Tam bir Vincent Price hayranı olan yönetmen en bilinen kısa filmi olan Vincent’i ondan esinlenerek çekti ve ona ithaf etti.

Vincent in dışında birkaç kısa ve orta metraj filmden sonra ilk uzun metraj denemesi olan Pee-wee’s Big Adventure’ı çeken yönetmen, bu filmin de müzikler için Danny Elfman ile birlikte çalıştı. Ed Wood hariç bundan sonraki bütün filmlerinin müziğini Danny Elfman’a yaptıran yönetmen, asıl adını duyuracak olan ve kadrosunda Alec Baldwin, Geena Davis, Michael Keaton ve Winona Ryder’ın bulunduğu film için koları sıvadı.
Kendisi ve hayal gücüyle tam olarak ilk kez Beetle Juice filminde tanıştığımız yönetmen, bu filmiyle de en iyi makyaj dalında Oscarı aldı.