bildirgec.org

fantasy hakkında tüm yazılar

Şimdi Ölmek Zamanı; Wilbur Smith

queennothing | 14 October 2012 14:19

Kitapçıya gittiğinizde, ‘Bestseller’ bölümünde Stephen King, Agatha Christie, Dan Brown gibi isimlerin yanında bir başkasını daha görürsünüz; Wilbur Addison Smith.
9 Ocak 1933 tarihinde Zambiya, Güney Afrika’da dünyaya gelen Wilbur Smith, hayata ölümcül bir hastalıkla başladı. 1,5 yaşındayken beyin humması (ansefalit) teşhisi konulan Smith‘in iyileşmesi, ailesi için sürpriz oldu ama esas sürpriz, akıl sağlığının da yerinde olmasıydı; zira beyin humması, kişinin zekasında geriliğe yol açabiliyordu.
3 yaşına gelen Wilbur, 10 futbol sahası büyüklüğündeki ağaçlıklı bölgeyi oyun alanı bellediyse de her daim çekindiği babasının küçük Smith üzerindeki baskısı, oyun alanını dar ediyordu.

Siz, Yaşayanlar; Du levande (2007)

queennothing | 26 November 2011 16:34

İsveçli yönetmen Roy Andersson tarafından çekilen sinema filmi “Du levande” (You, The Living – Siz, Yaşayanlar), 2007 senesinde gösterime girdi. Senaryosu yine Andersson tarafından yazılan film Cannes Film Festivali, Chicago Uluslararası Film Festivali, Neuchâtel Uluslararası Film Ödülleri, Robert Ödülleri, Avrupa Film Ödülleri, Guldbagge Ödülleri ve Fantasporta’da çeşitli ödüllere layık bulundu. İsveçli aktör Björn Englund, Jessika Lundberg, Leif Larsson ve Elisabeth Helander gibi isimlerin birlikte rol aldıkları yapım, İsveç’te çekildi. Çekimleri 2003’te başlayan film, esasen henüz devamı gelmemiş bir üçlemenin ilk filmidir.

Céline et Julie vont en bateau – Phantom Ladies Over Paris (1974)

queennothing | 07 November 2011 12:46

1928 doğumlu Fransız yönetmen Jacques Rivette‘yi 1991 çıkışlı “La belle noiseuse” adlı yapımdan tanıyoruz. Yönetmenin 1974 senesinde çektiği sinema filmi “Céline et Julie vont en bateau – Phantom Ladies Over Paris“, başarılı bir biçimde işlenmiş bir fantastik cinayet komedisi. Locarno Uluslararası Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık bulunan filmde 1990 senesinde yaşamını yitiren aktris Juliet Berto, Fransız aktris Dominique Labourier, aktris Bulle Ogier, Vietnam doğumlu aktris Marie-France Pisier ve Oscar adaylığı bulunan İran doğumlu aktör Barbet Schroeder rol alıyor. İngilizce’ye “Celine and Julie Go Boating” olarak çevrilen filmin çekimleri Paris’te tamamlandı.

Midnight in Paris (2011)

padmess | 01 November 2011 13:00

Woody Allen‘dan başrolünde Paris şehri olan bir film!

Evlilk planları yapan nişanlı çiftimiz Gil Pender (Owen Wilson) ve Inez (Rachel McAdams) birkaç gün geçirmek için Paris’e gelmişlerdir. Gil, Holywood için senaryolar yazan aslında son derece başarılı bir yazardır ancak istediği gibi çalışamıyordur.

Evlendikten sonra Paris’e taşınıp roman yazmak ister. Paris’in 1920’lerdeki zamanlarına özenir. Nostaljik ve romantik biridir.
Bu nedenle de Paris tatilinin keyfini; bol bol yürüyerek, eski eşyalar satan dükkanlarda gezinip plaklar alarak geçirir, nişanlısı Inez’den ayrı.

Yine tek başına yürüdüğü bir Paris gecesinde, şehirde kaybolmuş ve yorulmuş bir şekilde şehrin keyfini çıkartan Gil’in önüne 1920’lerden bir araba gelir içinde Scott (Tom Hiddleston) ve Zelda Fitzgerald (Alison Pill) vardır! Ve üstelik de Cole Porter’in (Yves Heck) piyano çaldığı bir partiye gidiyorlardır, parti sonrası ise Hemingway ile bir barda sohbet edecekledir.

Kafka’nın Dava’sından; Le procès (1962)

queennothing | 29 August 2011 11:34

Hollywood’a yepyeni bir sayfa açmış olan Orson Welles, 1915 ile 1985 tarihleri arasında yaşamış usta bir yönetmen, yapımcı ve başarılı bir aktördür. Edebiyat dünyasında büyük tartışmalara sebebiyet veren Franz Kafka’nın ‘Dava’ adlı eserinden uyarlanan “Le procès“de 1992 senesinde yaşamını yitiren aktör Anthony Perkins, 1928 doğumlu Fransız aktris Jeanne Moreau, Michael Lonsdale, Romy Schneider, Elsa Martinelli, Arnoldo Foà ve Welles’in kendisi rol alıyor. Çekimleri Fransa, İtalya ve Hırvatistan’da tamamlanan ve orjinal süresi 118 dakika olan film, İngilizce’ye ‘The Trial’, Türkçe’ye de ‘Dava’ olarak çevrildi. Welles’in en iyi filmlerinden biri olarak gördüğü “Le procès” için Jackie Gleason‘un rol alması isteniyordu ancak rolü Welles üstlendiği için Gleason’a yer verilmedi.

Stargate (1994)

queennothing | 14 August 2011 13:05

Almanya doğumlu yönetmen Roland Emmerich‘i “2012”, “The Day After Tomorrow”, “Godzilla” ve “Independence Day” gibi filmlerden tanıyoruz. Emmerich’in 1994 senesinde çektiği sinema filmi “Stargate” de yönetmenin en iyileri arasında yer alıyor. Senaryosu yine Emmerich ile Dean Devlin tarafından yazılan 55 Milyon Dolarlık film En İyi Bilim Kurgu Filmi dalında Satürn Ödülü kazanırken dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen fantastik ve bilim-kurgu içerikli film festivallerinde de çeşitli ödüllere aday gösterildi. 1951 doğumlu Amerikan aktör Kurt Russell, Amerikan aktör James Spader, Alexis Cruz‘un başrollerini paylaştıkları filmde Viveca Lindfors, Mili Avital, Djimon Hounsou, Leon Rippy, John Diehl, Carlos Lauchu, Erick Avari, French Stewart, Christopher John Fields, Jaye Davidson, Derek Webster, John Storey, Rae Allen, Richard Kind ve Kenneth Danziger gibi isimler de rol alıyor. Film, 1997 senesinde “Children of the Gods” dizisi ile devam etti.

It’s a Wonderful Life (1946)

queennothing | 14 August 2011 12:14

1897 senesinde İtalya’da dünyaya gelen yönetmen Frank Capra‘yı “Mr. Smith Goes to Washington”, “It Happened One Night” gibi yapımlardan tanıyoruz. Capra’nın 1946 senesinde çektiği sinema filmi “It’s a Wonderful Life“, yönetmenin en iyileri arasında baş sırada yer alıyor. Senaryosu Frances Goodrich, Albert Hackett, Philip Van Doren Stern, Jo Swerling, Michael Wilson ve yine Capra tarafından yazılan filmin müzikleri Dimitri Tiomkin , düzenlemeleri William Hornbeck , sanat yönetmenliği Jack Okey, set dekoratörlüğü ise Emile Kuri tarafından yapıldı. Başollerini 1997 senesinde yaşamını yitiren Oscar Ödüllü aktör James Stewart ile 1986 senesinde yaşamını yitiren Oscar Ödüllü aktris Donna Reed‘in paylaştıkları filmde Oscar Ödüllü aktör Lionel Barrymore, Thomas Mitchell, Henry Travers, Gloria Grahame, Ward Bond ve Frank Faylen de rol alıyor. Film, Yılın Filmi, En İyi yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Düzenleme ve En İyi Ses Düzenleme dallarında Oscar’a aday gösterildi.

Gainsbourg: A Heroic Life (2010)

queennothing | 13 August 2011 21:30

Serge Gainsbourg, 1928 ile 1991 tarihleri arasında yaşamış, gerek özgün albümleri, gerekse özel yaşamıyla bir dönem Fransa’nın en önemli sanatçılarından biri olmuş başarılı bir müzisyendir. Gainsbourg’un çocukluğundan başlayıp oyunculuğa ilk adımlarına ve albüm çıkarma aşamalarını anlatan sinema filmi “Gainsbourg (Vie heroique)”, müzisyenin büyük bir hayranı olan Joann Sfar tarafından çekildi. Senaryosu yine Sfar’ın çizgiroman kitabından uyarlanan filmde Gainsbourg’un yaşamındaki nesnel öğelerin fantastik boyuta varmış hallerini görmekteyiz.

La science des rêves – Rüya Bilmecesi (2006)

padmess | 28 July 2011 18:05

Bütün bu yaşadıklarımız bir rüya mı yoksa gerçek mi?

Stephane Miroux, Paris’te takvim yayınlayan bir yayınevinde çalışır. Olağanüstü bir zekaya sahiptir, yaratıcılık konusunda ise son derece başarılıdır. En önemlisi ise hayal kurup, rüyalarında yaşamayı çok sever.
Bütün bu özelliklerine rağmen Stephane duygularını yansıtmakta zorlanan, iletişim konusunda birtakım sorunlar yaşayan içe kapanık biridir.
Ve bir gün karşı dairesine Stephanie isimli güzel bir kız taşınır.
Yaratıcı kahramanımız yeni komşusundan çok hoşlanır hatta ona duygularını da ifade eder ve olumsuz bir yanıt alır.
Ne var ki rüyalarında yaşamaya alışan Stephane bütün bu yaşadıklarının gerçek mi yoksa rüya mı olduğunu anlayamaz.

Gerçekten Stephanie’ye açılmış mıdır? Gerçekten Stephanie onu red etmiş midir?

“Thor 2” 2013’te vizyonda!

elizabethtaylor | 04 July 2011 23:59

Ülkemizde Nisan ayında vizyona giren fantastik aksiyon filmi Thor, neredeyse 450 Milyon Dolar hasılat elde etti. Kenneth Branagh‘ın ellerinden çıkan Thor, daha vizyondan kaldırılmamışken yapımcıların masasına yatırıldı ve filmin devamına karar verildi. Marvel tarafından yapılan açıklamaya göre 26 Temmuz 2013’te vizyona girecek olan film hakkında fazla detaya girilmedi. İlkinde Chris Hemsworth, Natalie Portman, Stellan Skarsgård, Anthony Hopkins, Tom Hiddleston, Clark Gregg ve Idris Elba gibi isimlerin rol aldıkları yapımın ikincisinde bakalım kimler oynacak…