Hepimiz az çok biliyoruzdur ama gece gece üşenmedim, sayfa sayfa aradım, en azından eğlenecek birkaç şey de çıktı karşıma…Wikipedia’ya göre: “Terimin Yunanca mezea (μεζεα, “penisler”) ve Latince turbare (“karıştırmak”) kelimelerinin birleşiminden ortaya çıktığına inanılırken, Oxford İngilizce Sözlük, kelime kökeninin latince manu stuprare (elle kirletmek) olduğunu söyler.”İstimna da denirmiş.Çoğu yerde ‘el ile’ tarif edilse de, şöyle tanımlayacağım: “Kişinin cinsel haz alıp doyuma ulaşabilmesi için vücudundaki erojen bölgelerin uyarılması yoluyla kendisini çeşitli yollarla tatmin etmesi.” (Mastürbasyonun, sadece insana özgü olmadığını da es geçmemek gerek.)Konuşulmasının bile ayıp sayıldığı senelerde Berlin in Berlin filmindeki sahneler epey konuşulmuş idi, prim yapmıştı da denilebilir. Ancak psikolojik bilgi ve destek alınabilecek sitelerin de dahil olduğu pek çok yerde de gözlemlenebildiği gibi, en azından artık konuşulabilen bir hal almış durumda.Yukarıdaki istimna linkindeki gibi sitelerde mastürbasyon, sadece rahatlamak ve günah işlemeyi engellemek için olduğunda vaciptir deniliyor. Yoksa haz almak için yapıldığında günaha giriyor. Ve oradaki şu laf beni gece gece güldürdü, şaka gibi:“Sual: Mastürbasyonun kimseye zararı olmadığına göre niye haram ki?CEVAP: Dinimiz, bir şeyi haram etmişse, haramdır. Haramsa, niye haram denmez.
Ne zaman başlar?
Buradaki ve buradaki bilgiye göre bebeklik dönemlerinde haz almak için kendini keşfetmeye çıkan kişi, yoğunlukla 3-6 yaş arası dönemde cinsel tatmin yolunu epey keşfeder, 6 yaşından sonra da –genellikle ergenliğe kadar- bir süre bu durum hafiflermiş. Küçük yaştaki ve ergenlik dönemindeki gençlerde mastürbasyonun ayıp bir şey olmadığı ancak sınırlarının neye göre ve nasıl çizilmesi gerektiği de anlatılmalıymış.Erkekler içgüdüsel bu davranışın teknik bilgisini genellikle arkadaşlarından veya büyüklerinden alırken, kızlar bilgi akışına uzak, yine kendi keşiflerine kalıyor genelde.Ne sıklıkta yapılır, aşırısı nedir?
Mastürbasyonda aşırıya kaçmayla ilgili net bir sayısal veri yok. Ancak seks yerine mastürbasyon yapmayı tercih eder hale gelindiyse, bunun bir aşırıya kaçma olduğu belirtiliyor. Elbette korkunç veya ilgisiz veya beceriksiz bir partner de insanı bu hale getirebilir. Bu durumda, sosyal bozukluklar baş gösteriyor. Bir de cinsel organlarda tahrişten bahsediliyor ki bu olduğunda sanırım insanın kendisi de “abarttım” diyebilir.

Nelere sebep olabilir?
Erkeklerde, mastürbasyonun kişinin biyolojik saatini etkileyebileceğini ve süreye koşullanma suretiyle erken boşalma sebebi olabileceğini ifade ediyor bu site.Kadınlar, mastürbasyon ve ilişkileri
Kadınlar için mastürbasyon daha zevkli diyen yerin başlığı yanlış yazdığını düşünüyorum. Şöyle ki; araştırma sonuçlarına göre orgazm başarısındaki düşüş ikili ilişkilerde oluyor ise, burada ilişkiye girilen erkeklerin başarısızlıklarını veya özensizlik seviyelerini ciddi olarak dikkate almak gerek… İnsan ister istemez düşünüyor çünkü; madem bu kadın sağlıklı bir şekilde orgazm olabiliyor, cinsel ilişki esnasında nasıl olmaz ki!!!Aşağıdaki gibi uç örnekler dışında, kadınlarla ilişkiye girdiğimde boşalamıyorum ama mastürbasyonla doyuma ulaşabiliyorum diyen erkek sayısının kadın sayısına nazaran daha az olduğundan eminim.

Burada mastürbasyon hakkında epey detaylı bilgi var… Hatta soru cevap şekli de buradaBuyrun Popüler mastürbasyon yöntemleriİnsanınkini koyunca nasıl hissederdik bilmiyorum, kedininki niye daha izlenebilir geliyor onu hiç bilmiyorum.Mastürbasyon videolarının bulunduğu bir site ve içinde eğlenceli bir tanesiBu da ipod çözümlerinin son noktasıNOT: Başım ağrıyor diye seks yapmayanlara, sevişemeyip de başı ağrıyanlara bir duyuru: Özellikle migren ağrıları, tamamen kan dolaşımı bazlı bir çözüm olan seks ile giderilebiliyormuş.
Efendim velhasıl, libidosu yüksek olanlara bol cinsel günler diler, mastürbasyonseverlerin dozunda bırakmasını temenni eder, kimse eş varken ele düşmesin derim…