bildirgec.org

kadın hakkında tüm yazılar

GÜZELLİK ve KADIN: İKİYÜZLÜ BİR ORTAKLIK

siplutima | 03 July 2012 18:59


Hepimizin hayatta idealleri vardır. Ancak paradan, kariyerden ve ya olmak istediklerimizden bahsetmiyorum. Aslında hiç düşünmediğimizi sandığımız, tamamen içgüdüsel ideallerden bahsediyorum. Güzellikten…
Çağlar boyu bir türlü anlayamadığımız, karar veremediğimiz yegâne konulardan biridir güzellik. Tamamen erkeksi içgüdülerle yönlenen bir yanı da olsa psikolojik, düşünsel bir yanı da vardır.
İlk olarak daha somut taraftan aklaşmak isterim. Dediğim gibi bir takım ilkel içgüdüler ile üzerinde uzlaştığımız bir konudur aslında. Güzellik tamamen doğanın insanlığa bir oyunudur. Doğadaki denge çiftleşme üzerine kurulmuştur. Bu açıdan bakarsanız bunu sadece bir erkek düşüncesi olarak görmezsiniz. Örneğin erkekler en iyi görme duyularıyla uyarılırlar. Bu kesinlikle ispatlanmış bir durum. Bu yüzden kadın için ilgi çekici bir anlamda güzel görünmek hayatta kalmak için gerekli olan şeylerdendir. Bir yandan korunma hissi ile bir yandan da devamlılık amacı ile kadınlar aslında haberleri olmadan bir yarışa girerler. Günümüzde ve tarihte olduğu gibi “çirkin” olarak görülen kadınlar her zaman kendilerini çaresiz ve yenik hissetmişlerdir. Ve bu his onları çoğu zaman intihar çoğu zamansa radikal zihniyette birçok uç akıma sürüklemiştir. Gerçek feminizm akımının temelinde de bu yatar. Bugün birçok tür var elbette, feminizm kendi içinde ayrılmış durumda. Ancak temeldeki radikal feminizm tamamen kadın üstünlüğüne dayanır. Bunun sebebi de doğuştan gelen bu seçilememe ile birlikte oluşan korku duygusudur. Bu yüzden çeşitli kurumlar, akımlar bir anlamda kabileler altında toplanan kadınlara tarih boyunca rastlanmıştır. Güzellik günden güne değişmiştir. Vücut orantılarında da hala günümüzde değişimleri görmekteyiz. Ancak temelde olan bir şey var ki güzellik esas gücünü anaç taraftan yani doğurganlıktan almaktadır. Öte taraftan güzellik bereketi simgelemektedir.
Diğer bir koldan ele alırsak insanın evrimleşmesi sonucu bu olayın bir de psikolojik yönü ortaya çıkmıştır. Herkesin güzellik hakkındaki tek ortak kararı kesin, kalıplaşmış bir şekli bir tanımı olmayışıdır. Kişiden kişiye değişmekte belli hatlar çerçevesinde ilerlese de bireysel dokunuşlarla farklar göstermektedir. Bunun tek sebebi ise kişilerin farklı özellikleri ve karakterleridir. Güzelliğin eş ararken temel kıstas olduğunu biliyoruz aslında. Eş aramanın psikolojik sebebi ise kendinde olan eksikleri gidermektir. Tüm dinlerde ve felsefelerde temelde yatan şey herkesin bir eşinin olduğuna inanılmasıdır. Bunun yaratılıştan bilinen bir şey olduğu söylenir. İşte herkesin farklı yönlerden eksikleri olduğu için, her birey için güzellik farklı boyuttadır. Fiziksel güzellik dışında bu yönden de bir güzelliğin önemli olduğu su götürmez bir gerçektir. Yani aslında biz güzeli ararken öteki yandan da kendi eksiklerimizi zaaflarımızı kapatmanın bir yolunu arıyoruz.Demem o ki bu iki kavram; kadın ve güzellik, ayrılmayan bir bütündür. Güzelliğin iki yönünü de tek bir kişide bulmak bazen zor olsa da hayatın hepimize bonkör davranmasını dilerim.

1 KADIN GEZGİNİN BURSA ŞEHRİ GEZİNTİSİ

PEYZAJ212 | 14 March 2012 09:41

Son yıllarda Bursa kentine İstanbul’dan pek gider gelir oldum.Önce bir pazar günü sabahın en erken vapuru ile Bursa yolunu tutup Cumalıkızık köyünde bir kahvaltı keyfi tadıyla başladı şehri Bursa gezintisi.Kahvaltı sonrası Cumalıkızık köyünün her yeri gezildi. Köyde küçük bir müze var.En dar sokağına girdik,gerçekten de çok dardı.Çok güzel bir yer.En başta gidilip görülecek yerler arasında.Baharda ve yazın burası çok güzel.Bursa kentinin başka güzel bir noktası Trilye.Deniz kenarında küçük bir yerleşim yeri. Manzarası,sessizliği insana huzur veriyor.Çınar kahvesinde kahve içmeyi unutmayın.İstanbul’dan arabanızla hafta sonu için gidilip iki gün kalınıp,kafa dinlenecek bir yer,sessizliği arayanlar için.Mudanya’ya gidip meşhur Mudanya evler görmeye değer.Bursa kentinin içerinde Tophane gezilecek bir yer.Burada Orhan Gazi ve Osman Gazi’nin türbeleri ziyaret edilebilir.
Koza Han bu şehrin önemli alışveriş noktalarından biri.Yeşil cami ve Yeşil türbe yine gezilecek yerlerden.Bursa’nın kent müzesi de var.Burayı da muhakkak görün.Bir çok tarihi eserlerle donatılmış.
Bursa kalesi ve burada yer alan hamamlar gezilecek yerler arasında.Bursa tarihi bir kent kolay bir şehir.Ulaşım kent içinde çok kolay.Birçok gezilecek yerler birbirine yürüme mesafesi yakınlıkta.Vakit ayırıp bu şehri gezmeye karar verenler çok keyif alacaklar.

1 KADIN GEZGİNİN ULUDAĞ ‘DA KAR YÜRÜYŞÜ VE KAR SEFASI

PEYZAJ212 | 13 March 2012 09:29

Sizlere 03.02.2012 cumartesi ve 11.03.2012 pazar günleri yaptığım Uludağ gezisini anlatmak istiyorum.
İlk gezimizde Uludağ’a teleferik ile çıktık.Sarı Alana çıkış esnafında teleferikten çıkarken sağlı,sollu,önlü,arkalı bitki florasını izliyorsunuz.Doğası bir harika, üzeri karla büründüğünde çok daha güzel görünüyor.Sarı Alana çıktığımda teleferikten inip alana girdiğimizde beş adet kar adamın kafasından oluşan bir kardam adam serisi ile karşılaştık.Etrafına meşhur Bursa’nın elma şekerleri dizilmişti.Fotoğraf için harika bir resimdi ve resmettik(.Teknik bir hata oldu sanırım resim yüklenmedi o yüzden sizlerle paylaşamadım ).Sonra alanda yürümeye başladık ısıtan bir güneş ve o güzelim karlara bulanmış ladin ağaçları.Hemen ağaçların altlarına geçip fotoğraflar çekindik.Ağaçlar kar kaplı olduğu için altlarına girdiğinizde kar suları damladığı için ıslanıyorsunuz.Ama manzara çok güzel.Uludağ’a gidenler bilir Meşhur Pala Bıyık Cemalîn yeri var oraya kadar keyifli bir yürüyüş yaptık sonra bu mekanın içersine girip mangal keyfi yaptık.Yelpaze mangalın etrafında aldığınız etleri kendiniz pişiriyorsunuz sonrada afiyetle pişirdiğiniz etleri yiyorsunuz.Bu arada mekanın sahibi Pala Bıyık Cemal Bey ile tanışp fotoğraf çekinebilirsiniz.Müşterileri ile ilgili ve saygılı.Mangalı isterseniz açık havada da yapabilirsiniz ikinci gezimizde mangalı açık havada hafiften kar yağarken yaptık, bu çok daha keyifli idi. Mangal arkasından semaverde çay keyfi karda harika oluyor.11.03.2012 Uludağ gezimde de kayak alanının olduğu yerde kar yürüyüşü yaptık çok keyifli idi.Kar sert olduğu zaman kara batmadan yürüyebiliyoruz.Karın yumuşak olduğu yerlerde kara gömülüyorsunuz rampa aşağı inişte ise bayağı bir gömülme ve yürüme esnafında yorulma oluyor.O kar manzarası ,ladin ağaçları muhteşem,havası temiz,tertemiz,ciğerlerimize bol bol temiz hava çektik ,burun deliklerimizi açtık.Uludağ’ın bir noktasında kar yağmazken çok yakın bir noktasında kar yağabiliyor ve başka bir noktasında güneşi görebiliyorsunuz.Böyle bir dağa sahip olduğumuz için çok şanslıyız.Fotoğraflama açısından harika bir manzaraya sahip Uludağ.İmkanı olan herkesin görebilmesi dileğiyle güzel bir Uludağ gezisi ve sefası diliyorum.

1 KADIN GEZGİN İSTANBUL’U BİR PARÇA ANLATIYOR

PEYZAJ212 | 09 January 2012 09:58

1kadın gezgin olarak gezmeyi,yeni kültürler ve tarihimizi öğrenmeyi, seyahat etmekten çok keyif aldığımı
belirtmek isteyerek yazıma başlamak istiyorum.İstanbul’da gezilecek,görülecek çok yerler olduğunu imkanlar doğrultusunda tarihi bir yarımadadan oluşan bu kentin gezilmesi her tarihi köşesinin havasını solunarak,adım adım arşınlayarak ve içinde yaşayarak gezmenin insana çok ama çok güzellikler ve müthiş bir enerji kattığını söylemek isterim.Bundan yaklaşık tam bir ay önce İstanbul’un Cibali-Balat ve Fener taraflarını gezdim,gördüm.Bir kültür,tarihi güzellik yatıyor.Tarihi Cibali Kapısı,Fener Bu Patrikhanesi,Balat’ta bulunan kilise ve sinagoglar ve o meşhur Rum Lisesi görmeye ,gezilmeye değer yerler.Bir hafta sonunuzu buralara ayırıp gezmenizi tavsiye ederim.Çok ama çok büyük keyif alacaksınız.Rum Lisesi kesinlikle kesinlikle içi ve dışı ile görülmeye değer bir yapı.Bir pazar günü Rum Patrikhanesine gidip ayin dinleyebilirsiniz.Hiristiyanların bu inanç kültürüne yakından tanıklık etmek güzel bir deneyim.Ermeni ve Ortodoks kiliselerini gezebilirsiniz.Bir hafta sonunU Topkapı,Ayasofya Müzesi ve Karya Müzesine ayırın, harika yerler.Çocuğunuz varsa onları da yanınıza alarak gezin onlara çok güzel bir tarihi bilgi olur.Keza Sultan Ahmet ve çevresi,soğuk su sokağı Osmanlı evlerine ait güzel eserlerle dolu.İstanbul’da nefes tüketenler nüfusu olarak bu kentin tüm güzelliklerinden faydalanmaya ve bu güzellikleri görmeye davet ediyorum sizleri.Ne dersiniz görmeye değmez mi?Hadi bakalım bir hafta sonu giyin eşofmanları,spor ayakkabılarınızı,takın sırtınıza sırt çantanızı ,elinize bir fotoğraf makinası alın ve İstanbul tarihini yaşayın.En son Piyer Loti’ye çıkın,Haliç manzarası karşısında bir fincan sıcak sahlep için hep içiniz ısınsın hem ağzınız tatlansın.Keyifle.

Sizin Güzellik Vizyonunuz Nedir?

bluelake | 20 September 2011 12:41

Her kadının içinde ortaya çıkmayı bekleyen saklı bir güzellik vardır… Yıllardır küçük dokunuşlarla bu güzelliği gözler önüne seren Lancôme, bu kez kadınlara soruyor:

Sizin güzellik vizyonunuz nedir?

Lancôme Turkey Facebook sayfasında yayına alınan Güzellik Vizyonları isimli uygulama aracılığıyla kullanıcılar, kendi güzellik vizyonlarını paylaşıyorlar. En fazla oy alan 10 şanslı kişi ise Lancôme’un en yeni ürününün sahibi olacak.

armut dibine duser

plumprune | 14 August 2011 03:20

http://www.lifeslittlemysteries.com/mother-diet-affect-baby-food-preferences-1850/

Kadın ve erkek arasındaki farklılık, eşitliğe aykırı değildir.

gokyuzuX | 18 June 2011 13:09

Kadınların, her toplumda yüzyıllar boyunca baskılandığı ve bir kadın olarak kendilerini gerçekleştirilmesine izin verilmediği birçoğumuzun kabul ettiği bir gerçek. Günümüz kadınları, erkeklerden daha başarılı olabileceği birçok iş olduğu gerçeğinin farkındalar. Kadınların empati konusunda başarılı olmaları özel bir beceri mi? Yoksa kadına özgü, biyolojik bir özellik mi? Feminizm, ‘ailede eşitlik’ kavramı iki cinsiyetin benzerliklerini eş değer tutuyor. Farklı olmak eşitliğe aykırı bir kavram değildir. Erkek ve kadınların birbirlerinden farklı olduğunu söylemek, bir cinsiyetin ötekinden daha iyi ve daha başarılı, daha güçlü olduğunu söylemek değildir.

İnsanlar Niçin Seks Yaparlar?

schablon [pilli_silinen_hesap] | 17 June 2011 22:04

Araştırmacılar, genel olarak seks yapmanın bir veya daha fazla nedeninin olduğunu varsaymaktadırlar. Bunlar: Çocuk sahibi olmak, cinsel haz deneyimi yaşamak ve birleşme ihtiyacından kaynaklanmaktadır.

Psikologlar, 17 ile 52 yaşları arasındaki 442 kişinin yer aldığı bir araştırma yaptılar. Deneklere, niçin sex yaptıkları soruldu. Verilen cevaplar ilgi çekiciydi.