bildirgec.org

alman hakkında tüm yazılar

İŞTE BU BİR DEVRİM!

Beacool | 06 March 2011 14:05

İŞTE BU BİR DEVRİM!

Fujitsu Wireless Hokus Pokus!
Hokus Pokus!

Kablo sorunu sanırım her bilgisayar kullanıcısın ortak problemlerinden biri. Hele ki profesyonel bir kullanıcıysanız tarayıcı-yazıcı, tablet, ups filan derken masanızın altının örümcek ağına dönmesi içten bile değil. Şahsen benim masamın altı değil örümcek ağı balık ağı gibi oldu. Hatta bir iki kez evimde beslediğim kedimin bu kablolara dolanmışlığı bile var!

Neyse ki günümüzde geliştiriciler bu konuya eğilmiş durumda. Çok değil daha birkaç gün önce yayınladığım şu haberde artık kablosuz görüntü cihazlarının piyasaya çıkışını müjdelemiştim. Ne var ki öteside varmış…

Sanal alışverişte artık pek de sanal değiliz!

Beacool | 02 October 2010 11:20

Fits me
Fits me

Sanal hayatın gündelik hayatın yerine geçmesiyle değişen alışveriş kültüründe “değişmez” dediğim alışveriş sektörü giyim sektörüydü. Bu konuda birkaç deneyim yaşamış ve bedenleri benim bedenime birebir olan birkaç ürünü sanal alışverişle internetten sipariş etmiştim. Ürün geldiğinde ise üstümde hiç de benimmiş gibi durmamıştı. İşte bu birkaç acı deneyim sanal alışverişle kıyafet almamın hayalinin “henüz” erken olduğunu gösteriyordu…

Fits me ile şekilden şekile...
Fits me ile şekilden şekile…

Tabii bu haberi görmek kafamdaki “acaba?” rüzgârlarının yeniden başlamasına sebep oldu. Bir Estonya firması tarafından 30.000 insan vücudunun taranmasıyla yaratılan ve Fits.me ismiyle anılan bu ürün bir nevi robot manken. Tek yaptığı ise sizin vücudunuzu taklit etmek ama bu taklidi 2000 farklı vücut şekline girerek yapabiliyor.

Tam Bir Doğa Tutkunu: Leonardo di Caprio

24black mamba24 | 17 May 2010 11:40

Leonardo di Caprio
Leonardo di Caprio

Buğday tarlasını anımsatan saçlar, okyanusların serinliğini içinde gizleyen gözler… O son dönemin en parlak yıldızlarından biri, o Hollywood’un altın çocuğu.

Leonardo di Caprio, California’da 11 Kasım 1974’te dünyaya geldi. Annesi Irmalin daha Leonardo doğmadan önce vermişti ona ilk adını. Çünkü gördüğü bir Leonardo da Vinci tablosunu, önünden ayrılmak bilmeden hayranlıkla izlediği sırada karnındaki bebeğinin güçlü tekmelerini duyumsayan Irmalin, o an bebeğine bu eşsiz ressamın adını vermeye karar verdi ve böylece yeni doğan bebeğin adı kayıtlara Leonardo Wilhelm di Caprio olarak geçti.

Annesi Alman asıllıydı ve bir devlet kuruluşunda sekreter olarak çalışıyordu. İtalyan asıllı olan babası ise sıra dışı bir çizgi romanın hem çizeri hem de yayıncısıydı. Yenilikçi bir ailenin tek oğluydu o. Doğumundan bir yıl sonra annesi ile babası ayrılan Leonardo, tüm davranışlarının, tüm zevklerinin onlardan kendisine geçtiğine ilişkin düşüncelerini şu tümceyle dile getiriyor:

“Her ne yaptıysam, hepsi de onların önceden yaptığı şeylerdi. Örneğin burnuma taktığım bir halkayı babam hoş karşıladı. Çünkü bu tamamen onun tarzıydı.”

The Center for Enriched Studies ve “John Marshall High School”da eğitim gören Leonardo arkadaşlarıyla eğlenmeyi hatta tartışmayı, ders çalışmaya yeğledi hep. “Okulu sevdiğim pek söylenemezdi. Bir şeyin üzerine uzun süre odaklanamam ben, sıkılırım. Öğrenme isteğim de olmadı hiç… Boş bulduğum her anı arkadaşlarımla dans ederek geçirirdim” sözleri de onun okulla arasındaki pamuk ipliği denli zayıf ilişkisini belgeler nitelikte.

ERNST BARLACH: Bir dışavurumcu

admin | 10 February 2010 16:16

ERNST BARLACH (1870-1938)
ERNST BARLACH (1870-1938) “Modern Çağın Heykeltıraşı”

19. yüzyılın sonunda, dünyanın ve özellikle Avrupa’nın ekonomi, politik ve sosyal boyuttaki hızlı temposuna ayak uydurmaya çalışan insanlar yeni yaşam koşullarını yaratmaya çabalarken dünyaya geldi Ernst Barlach. Devrimler yaratan bilimsel buluşlar, savaşları ve daha fazla hırsı doğurdu bünyesinde.

Barlach tüm bunlara uyum sağlayamadı. Bu büyük değişim yaşanırken, l. Dünya Savaşı‘nın gölgesinde, yaşamak dışında hiçbir kaygısı bulunmayan yalın ve doğal insanlarla buluştu. Onları anlamaya çalışırken, daha iyi bir dünyanın mümkün olabileceğine inandı, onun hayalini taşıdı ve eserlerine inancını taşıdı.

ll. Dünya Savaşı arifesinde ve sırasında bu düşünceleri sansürlendi. 1933 yılından itibaren eserleri arasında yer alan büyük anıtlar ya kaldırıldı ya da yıkıldı, müze ve galerilerdeki yüzlerce eserine el kondu, sanatçının kendisine de “yozlaşmış” damgası vuruldu ve dışlandı.

Ernst Barlach, hayatı boyunca basit ve gündelik yaşamdan dem vurdu. İçki içen, dua eden insanları, peygamberleri, konuşmayan hep suskun kalan insanları, arayış içindeki figürleri, her daim endişelileri, tembelleri, çalışkanları, dans edenleri kısaca tüm insanları anlattı eserlerinde. Alman ekspresyonizminin en tanınmış sanatçısıydı Ernst Barlach.

İlham verici Görsel Tasarımlar

angelsdemos | 03 December 2009 12:14

Web tasarım gelişen bir sektör. Basit tasarımlar yerine daha görsel tasarımlar gelmeye başladı. Tasarımcılar flash‘tan yükleme hızı konusunda kaçınırlarken html ve css de yeterli gelmiyor. Bu günlerde jQuery ve görsel tasarımlar önde. Almaya ise birçok dev bilişim şirketini bulunduran bir ülke. Örneğin Rapidshare, mmogame gibi. Bugünlerde Alman tasarımcılar görselliğe önem vermişler gibi görünüyor. Aşağıdaki tasarımların benzerlerini kendiniz yapabilir ve tasarım yeteneğinizi arttırabilirsiniz;

My Lane

AT.LANT.IS

aka-aki

Suda Eriyen Bikini

| 02 August 2009 14:55

alman racheshop firması tarafından üretilen bikini
get-naked adlı bikini

Alman racheshop firması tarafından satışa sunulan yukarıda resmini gördüğünüz bikini ülke gündemine bomba gibi düşmüş durumda. Get-naked adı verilen bu bikini özel bir kumaştan (polyamid, elasthan ) yapılmış olup 34, 36, 40, 42 bedenlerinde satışa sunulmuş.

İngiliz dailystar gazetesinin haberine göre suyla temas ettikten sadece 3 dakika sonra eriyen bu bikini, özellikle ayrıldıkları sevgililerinden intikam almak isteyen gençler arasında oldukça yaygınlaşmış.

kadın hakları savunucu rosmarie zapfl
kadın hakları savunucu rosmarie zapfl

Kadın hakları savunucu ve yerel politikacı rosmarie zapfl austrian times gazetesine verdiği demeçte “bu buluşun kadınlara yapılabilecek en büyük hakaret olduğu” görüşüne yer vermiştir.

antalya notları

admin | 07 July 2009 12:23

astronomy.sci.ege.edu.tr
astronomy.sci.ege.edu.tr

Antalya notları
Kahraman Çayırlı

Antalya, 29 Mart 2006 Çarşamba. Saatler 13.54’ü gösterdiğinde gün basbayağı gece oldu. Hava sıcaklığı beş derece düştü, hep birlikte “Ay’ın Güneşle yaptığı vals”i izledik. En son 1999’da tanık olduğumuz bu görkemli doğa olayı, aslında doğa karşısında ne denli aciz olduğumuzu hatırlattı bizlere bir kez daha. Örneğin Ay, o üç dakikada olduğu gibi Güneş’e asılı kalmayı sürdürseydi, nasıl yaşayabilecektik? Kendimizi, yaptıklarımızı o kadar önemsiyorduk, insanlığı yere göğe sığdıramıyorduk ama neticede tabiat karşısında bu kadar da zayıftık işte.