bildirgec.org

cebit hakkında tüm yazılar

Bilgisayarı Gözünüzle Kontrol Edin!

Beacool | 09 April 2011 15:09

Bilgisayarı Gözünüzle Kontrol Edin!

ToBii EyePC Henrik Eskilsson sadece bilgisayar mı kullanıyor?
Henrik Eskilsson sadece bilgisayar mı kullanıyor?

Elinize ilk Joysticki aldığınız zamanı düşünün. Ya da daha genç okurlar için şöyle söyleyeyim. İlk kez wiimote ile oyun oynadığınız günü düşünün. Ne değişik bir duyguydu değil mi? Kontrol birimleri daha ne kadar ilerleyebilirdi?

Move, kinect gibi oyun kontrol birimeri daha nın sonu olmadığını bir kez daha ispatlarken yerinde sayan bir şey vardı. Bilgisayar kontrol birimleri. Daha önce tanıttığım bu cihazı ve dokunmatik ekranları saymazsak en yeni gelişme Mac den Magic Mouse u ile geldi. Her ne kadar çok kısa bir süre içinde size daha önce tanıtmış olduğum şu cihazla bu ara kapansa da asıl konu olan bilgisayar ile iletişimdeki gelişme açığı kapanmadı. Tabi bu ana kadar…

İŞTE BU BİR DEVRİM!

Beacool | 06 March 2011 14:05

İŞTE BU BİR DEVRİM!

Fujitsu Wireless Hokus Pokus!
Hokus Pokus!

Kablo sorunu sanırım her bilgisayar kullanıcısın ortak problemlerinden biri. Hele ki profesyonel bir kullanıcıysanız tarayıcı-yazıcı, tablet, ups filan derken masanızın altının örümcek ağına dönmesi içten bile değil. Şahsen benim masamın altı değil örümcek ağı balık ağı gibi oldu. Hatta bir iki kez evimde beslediğim kedimin bu kablolara dolanmışlığı bile var!

Neyse ki günümüzde geliştiriciler bu konuya eğilmiş durumda. Çok değil daha birkaç gün önce yayınladığım şu haberde artık kablosuz görüntü cihazlarının piyasaya çıkışını müjdelemiştim. Ne var ki öteside varmış…

PQ Labs’tan iTable

0770 | 08 October 2010 17:59

iPad, iPhone, Microsoft Surface derken bu da geldi aramıza.. Mart 2010’da Almanya Hannover’daki Cebit fuarında, iPad’in büyük kardeşi olarak tanıtılan PQ Labs iTable, yakın zamanda, oturma odamızdaki sehpaların yerini alacağa benziyor.

Mac ve Windows işletim sistemlerinin her ikisiyle de uyumlu olduğu belirtilen iTable dokunmatik ekranının 32 algılama noktası var.

Geleceğin Teknolojisiyle Pinball CeBit 2010’da

geceyazankedi | 06 March 2010 12:13

Zihinsel faaliyetlerin ve teknolojinin popüler kısmının EEG teknolojisiyle birleşmesiyle artık daha sık görür olduk beyin gücüyle yapılanları. Bunlardan birisini de Berlin Brain Computer Interface sistemiyle CeBit 2010 Almanya’da görüyoruz.

Pinball gibi bildiğimiz eski bir oyunu zihinsel süreçlerle ellerinizle olduğundan kat kat hızlı oynayabildiğinizi düşünün daha emir elinize gitmeden hamleniz çoktan yapılmış oluyor. Şimdilik durum biraz kablolu ve başınızı saran yapışkan elektrodlardan ibaret ancak geleceğin nasıl olacağını tahmin etmenin giderek zorlaştığını da görüyoruz.

iphone 4g yi beklerken: iphone nano mu geliyor?

FAYA85 | 22 February 2010 12:24

iphone nano
iphone nano

Apple çıkardığı ürünlerle bilişim ürünlerine yön veren çok güçlü bir marka olarak göze çarpıyor. Milyonlarca severi ve fanı olan şirken çok kısa zaman önce duyurduğu ipad ile tüm severlerini mutlu etmişti. İnternet’te birçok sitede apple iphone 4g söylentileri dolaşıyor ve hatta mobileworldcongress 2010’da duyrulacağı söyleniyordu fakat son gelen bilgilere göre cebit 2010 da apple iphone nano’yu duyuracak.

iphone nano
iphone nano

İphone nanonun teknik özellikleri henüz resmiyet kazanmamasına rağmen lets go mobile sitesine göre
şöyle olacak :
-8 gb dahili hafıza
-çoklu dokunma sağlayan iphone os
-wi fi ,dahili safari web tarayıcı
-iTunes wi fi müzik store destekli
-2.8 inc ekran
ayrıca en büyük iphone kılıf üreticisi xsks de daha şimdiden
iphone nano için koruyucu kılıf üretti ve internetten satışa sundu.
Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

İlk Türk Profesyonel Blogcu: Mert ERKAL

AntiHumanIST | 17 June 2009 18:06

Profesyonel blogculuk l ve Profesyonel blogculuk ll yazıları ile ülkemizde yeni başlayan bir akımdan bahsetmiştim. ülkemizde henüz çok bilinmeyen, hatta kabul görmeyen profesyonel blogculugu meslek olarak yapan bir Türk var, Mert Erkal. Blogculuk kariyerine ingilizce bir blog ile başlayan Mert Erkal, 10 senelik işini bırakarak tam anlamıyla profesyonel blogculuk yapmaya başladı.

www.searchforblogging.com
www.searchforblogging.com

Searchforblogging.com ile dünya blog camiasına adım atan Mert Erkal, işini profeyonelce yapmanın gereği olarak bu süreçte bazı ücretli eğitimlere de katıldı. Yavaş yavaş artan popülerliğini bir yunanlı blogcu ile yayınladıgı bloghology ile daha ileri bir boyuta ulaştırdı. Profesyonel blogculuk işini meslek olarak sahiplenmeye kararlı olan Erkal, resmi işini bıraktıktan sonra tamamen bu konuya yöneldi. bu blog ile türkiye’de de adını duyuran Mert Erkal, uluslararası düzeyde kazandığı tecrübelerini bir süre önce www.profesyonelblogcu.com adresinde Türk blog camiası ile paylaşmaya başladı.


www.profesyonelblogcu.com

İlk yazısını profesyonel blogcunun kim olduğunu bizlere anlatmaya ayıran Mert Erkal geçen süre içinde yoğun bir paylaşımda bulundu. Profeyonelblogcu.com üzerinde durulan konular genel olarak, profesyonel blogculuk, internet pazarlaması, wordpress, google adsense ve ortaklık programları şeklinde uzayan kapsamlı bir arşiv oluşturuyor.

www.mertinblogakademisi.com
www.mertinblogakademisi.com

Mert Erkal kazanmış olduğu bilgi birikimini, kendi tabiriyle “blog dünyasında Türk ekolünü oluşturmak” için kısa süre önce www.mertinblogakademisi.com üzerinden verdiği eğitimler ile paylaşıyor.[mba detay]

Bu başarılı çizgide son olarak searchforblogging.com ile Advertising Age Power 150 listesine giren Mert Erkal kendine güvenini de gösteriyor. Bu nedenle Mba için patentalan Mert Erkal, yakında profesyonel blogculugu seminer ve programlarla destekleyeceğe benziyor.

Mert Erkal
Blog yazarak hayatını kazanmaya var mısın? – Mert Erkal

profesyonelblogcu.com‘da incelenmesi gereken yazılar;

Cebit Euraisa & Cebit Hannover başlıyor!

AntiHumanIST | 14 February 2009 10:03

biz bilişim sektörü sakinleri için yurdumuzun en önemli organizasyonu için geri sayım başladı! Avrasya’nın en büyük iş platformuCebitbilişim euraisa 2009, 7 – 11 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek.

Yerli ve yabancı iş heyetlerini en yeni bilişim teknolojileri ile tanıştıracak olan fuar, kapsamlı bir bilgilenme platformu oluşturmak amacıyla iş ve sivil toplum kuruluşlarının etkinlikleri ve özel projelerle zenginleştirilecek. Ürünlerin yanı sıra bilişim teknolojilerinin kullanım alanlarına ilişkin farklı örnekler, farklı bakış açıları ile sunulacak.

Compex 08 Fuarı 20 – 23 Kasım 2008’de

Ddelikan | 18 November 2008 19:19

Compex 33.Kez Teknoloji Tutkunlarına kapılarını açıyor
Compex 33.Kez Teknoloji Tutkunlarına kapılarını açıyor

Bildirgeç‘de ekseriyetle, teknoloji, internet ve yazılım konularının yazılıp yorumlandığını çok tutulanlan yazılardaki kod arama motorları, sistem yöneticileri için 24 açık kaynak kodlu yazılım, 22 adet web önderi ücretsiz forum yazılımı, Online Thumbnail Üretgeçleri ve diğer çok tutulanlara bakarak anlamak mümkün…

Hal böyle olunca Bu yıl 33.sü gerçekleşecek olan ve içinde bol bol internet, teknoloji barındıran Compex Uluslararası Bilgisayar ve Tüketici Elektroniği Fuarından sizleride haberdar etmek istedim. RÖNESANS Fuarcılık tarafından 20-23 Kasım 2008 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Fuar ve Kongre merkezinde düzenen fuarın ana sponsoru bu yılda Türk Telekom oldu. Resmi Sponsorlarda ise avea, toshiba, Lenovo isimleri göze çarpıyor.
Unutmadan önceki yıllarda olduğu gibi Dünyanın en büyük oyun festivali Intel GameX de fuarda oyun severler için en unutulmaz etkinlik olacağa benziyor. Fuar biletleri online olarak aşağıda belirttiğim linkten temin edilebilmekte.

Compex 2008’in web sayfasını,
ulaşım Haritasını,
Fuar Hakkında Ayrıntılı Bilgiyi,
Sponsorlarını,
Katılımcılarını,
Fuar Alanını ve Basın Bültenini
inceleyebilir.
Online Davetiye alarak fuar biletini bedavaya getirebilirsiniz. Bu yıl İstanbul’da düzenlenen cebit bilişim avrasya‘dan sonra ikinci bilişim fuarı olma özelliğini taşıyan compex‘i ziyaret etmenin isabetli olacağı kesin.Nitekim biletler ücretsiz ve online olarak temin edinilebiliyor.

36 mbps Hızla İnternet Cebit Bilişim Fuarında Türsat Kablo İnternet Tarafından Denendi.

Ddelikan | 13 October 2008 16:14

border=

Türksat Kablo İnterneti 36 mbps hız ile Cebit Bilişim 2008 Fuarında test etti.Türksat Cebit Bilişim 2008’e özel 36 mbps hızıyla internet tanıtımını yaptı. Öyleki internet sayfasının açılmasını beklemek denen birşey gerçekten yok! Kendim bizzat test ettim arkadaşlar Saniyede 5 Mb’a yakın download yapılıyor. Hatta gözlerime inanamadım Türsat Kablo İnternet Budur dercesine 700Mb’lık dosyayı 3 Dakikayı aşmadan indiriverdiler. Onun dışında bu haberi bildirgeç‘de haberde yapabilirim diyince uzun uzun anlattılar. Örneğin Türksat Kablo İnternet Kasım ayında Modem Hediyeli Kampanyalarını müşterilerine sunacakmış, bunun dışında 36 mbps internet hizmetini ilk kez cebitte denediklerini ve fuar başladı başlayalı 4 gün olduğunu ve hiç kesinti yaşanmadığını, testlerin başarılı geçtiğini büyük ihtimal önümüzdeki yıl 36 mbps internet hizmetini kullanıcılara sunacağını belirttiler. Ayrıca Kablo internet Tarifelerini yenilediklerinide eklediler, gerçi ben not almıştım ama web sayfalarınada 7 Ekim 2008’de eklemişler, Kablo İnternetin yeni tarifelerine şuradan bakabilirsiniz.

CeBIT2008 fuarından İzlenimler…

Ddelikan | 13 October 2008 09:55

Cebit2008
Cebit2008

HİFAŞ tarafından düzenlenen Cebit Bilişim 2008, 12 Ekim 2008’de sona erdi. Cebit’te neler tanıtıldı, yeni ne vardı, Kimler gövde gösterisi yaptı, kimler cebit Bilişim’de yeniydi, devir edilen şirketlerde gerçekten değişim var mıydı… Hepsi bu yazıda ve orjinal fotoğrafları ile…

Cebit Bilişim Fuarı Bu yıl 7 Ekim 2008 tarihinde Turkcell Ana Sponsorluğunda başladı.

Bilişim Fuarı açılışı
Bilişim Fuarı açılışı

Açılışı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Gerçekleştirdi. Cebit Bilişim’de bu yıl Önceki yıllara nazaran farklı olarak cep telefonu firmalarından nokia ve sonyericsson katılmadılar, boşluğu fırsat bilen Samsung ise tanıtımlarını yaptı tabii. Bunun dışında Fuarda promosyonları, hediyeleri ve de yenilikleri ile ilgi çeken birçok firma vardı.