Fatih Akın 25 Ağustos 1973’te Hamburg’da doğdu. 1994’te Hamburg’da devlet güzel sanatlar akademisini kazandı ve 2000 yılında görsel iletişim bölümünden mezun oldu. Mezun olmadan önce bile film, senaryo işleriyle haşır neşirdi. Wüste film şirketiyle çalışmaya başlamıştı bile.Akın, 1995’te ilk kısa filmi Du bist es! (o sensin!)’te yönetmen koltuğuna oturdu. Bu filmiyle Hamburg Uluslararası Kısa Film Festivali’nde “izleyici ödülü”nü kazandı. ikinci kısa filmi Getürkt (1996)’ten sonra 1998’de ilk uzun metrajlı filmi Kurz und Schmerzlos” (kısa ve acısız)’u çekti. Bu film Akın’a “bronz leopar” ödülünü ve Bavarian Film Fest’te “en iyi genç yönetmen” ödülünü kazandırdı.

duvara karşı
duvara karşı

Im juli (temmuzda) ve Solino filmlerinden sonra, kendisine Berlin Film Festivali’nde “altın ayı” ödülünü kazandıran filmi Gegen die Wand (duvara karşı)’ı çekti.2005’te Kebab Connection filminin senaristliğini yaptıktan sonra Crossing the Bridge: the Sound of Istanbul belgeselini çekti.

2007 yapımı filmi Auf der anderen Seite (yaşamın kıyısında), Fatih Akın’a Cannes’da “en iyi senaryo” ödülünü kazandırdı.