bildirgec.org

berlin hakkında tüm yazılar

Beyond Belonging III – Almancı ! Tiyatro ve Film Festivali

queennothing | 11 May 2009 15:47

Türkiye ve Almanya’dan; İstanbul ve Berlin arasındaki bağı güçlendirmek ve sinema ve tiyatro içerikli festivali gerçekleştirerek, iki büyük şehir arasındaki sanatsal bağı güçlendirmek amacıyla, bu yıl 3.sü düzenlenen “Beyond Belonging – Almancı ! Tiyatro ve Film Festivali“, 12 – 20 Haziran tarihleri arasında iki şehirde de eş zamanlı olarak gerçekleşecek.

Festivalin İstanbul ayağı GHETTO Genuine Music Lounge, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Goethe-Institut Istanbul ve Garajistanbul’da gerçekleşecek.

“Başkalarının Hayatı”na girmek

ashg | 06 December 2008 10:03

Başkalarının Hayatı”, Kasım 1984 tarihinde Doğu Almanya’da başlıyor. Bu tarih ilk bakışta Orwell’ın klasik romanı “1984” ü hatırlatıyor. Film, Doğu Almanya Devlet Güvenlik Bakanlığı’nda görevli olan “Stasi” ajanı Weisler karakterini tanıdığımız bir açılış sekansı ile açılıyor. Devlet Güvenlik Bakanlığı’nın yüksekokulunda aynı zamanda öğretim görevlisi olan ajan Weisler hem kendi hem de Stasi’lerin çalışma yöntemi hakkında bizi bilgilendiriyor. Komünizm düşmanı olduğundan şüphelenen birinin sorgulanması bakanlık ve yüksekokul arasında paralel kurgu ile anlatılıyor. Yönetmen Floran Hendel von Donnersmarck, filmin hemen hemen tümünde kullanılacak olan bu anlatım tekniğini seyircilere tanıtıyor. Sorgulama teknikleri hakkında bilgi veren ajan, Stasi’lerin özgün delil toplama tekniklerini öğrencilere anlatıyor. Burada Stasi’lerin bu konuda ne kadar disiplinli ve ayrıntılı çalıştıkları seyirciye aktarılıyor. Bu sahnede filmin anlatımında büyük rol oynayan ses kuşağının nasıl kullanıldığı çok dikkat çekici. Yönetmen, farklı mekanları bir birine bağlamak için gizlice yapılan ses kayıtlarını ve ses kayıt cihazını kullanıyor.

Sahnenin sonuna doğru Ajan Weisler’in(Ulrich Mühe) okul arkadaşı ve Stasi’lerin başında olan Grubitz, Weisler arasındaki yakınlıktan bahseder. Böylece yönetmen filmde önemli yer tutan bir karakteri hızlıca seyirciye tanıtmış olur. Weisler ve Grubitz, Kültür Bakanı Bruno Hempf’in katıldığı bir tiyatro oyununa giderler. Bir yazar olan George Dreyman’dan şüphelenen ajan Weisler, Kültür Bakanı’nın da isteği ile Dreyman ve sevgilisi Crista Maria Sieland’ı gözetlemeye başlar.

Bu sahneden sonra Weisler karakteri hakkında birçok ipucunu evinden alabiliyoruz. Evin yalın dekorasyonu, soğuk ışıkları, Weisler’in yalnız biri olduğunu… Diğer bilgiler ise : Weisler’in kendini işine adamış ve bunu büyük bir titizlikle yapan, katı, disiplinini bozmayan, Doğu Almanya’ya inanan bir karakter olması olarak sıralanabilir.

fatih akın; türk asıllı alman yönetmen

behman | 26 October 2008 08:05

Fatih Akın 25 Ağustos 1973’te Hamburg’da doğdu. 1994’te Hamburg’da devlet güzel sanatlar akademisini kazandı ve 2000 yılında görsel iletişim bölümünden mezun oldu. Mezun olmadan önce bile film, senaryo işleriyle haşır neşirdi. Wüste film şirketiyle çalışmaya başlamıştı bile.

Akın, 1995’te ilk kısa filmi Du bist es! (o sensin!)’te yönetmen koltuğuna oturdu. Bu filmiyle Hamburg Uluslararası Kısa Film Festivali’nde “izleyici ödülü”nü kazandı. ikinci kısa filmi Getürkt (1996)’ten sonra 1998’de ilk uzun metrajlı filmi Kurz und Schmerzlos” (kısa ve acısız)’u çekti. Bu film Akın’a “bronz leopar” ödülünü ve Bavarian Film Fest’te “en iyi genç yönetmen” ödülünü kazandırdı.

nokia sosyalleşti: Plazes’i satın aldı!

pasacocugu | 24 June 2008 09:44

nokia berlin merkezli bir sosyal paylaşım ağı sitesi olan plazes.com’u satın aldı.

plases.com şuan gelişme evresinde olan bir site, 13 kişilik bir ekibi bünyesinde bulunduruyor.
plazes.com cep telefonuyla internet üzerinde mekanla ilgili bilgileri paylaşmakta kullanılan bir sosyal ağ. Niklas Savander (nokia internet operasyon bölümü başkanı) bu satın almayla cep telefonu ve internet kullanıcılarının birbirine yaklaştırmayı amaçladıklarını ve satın almaların devam edeceğini bildirmiş. satın almanın ne kadara gerçekleştiği hakkında ise bir bilgi verilmedi.

Imperial Tobacco, Avrupa’da Yer Alan 6 Fabrikasını Kapatıyor

Redingot | 20 June 2008 23:43

Imperial Tobacco
Imperial Tobacco

Bir İngiliz tütün üretici firması olan Imperial Tobacco yeniden yapılanma çerçevesinde Avrupa’da yer alan 6 fabrikasını kapatıyor. Böylece 40 bin işçisinden 2 bin 440’ını işten çıkarmış olacak.Kapanacak fabrikalar:

  • İspanya’da Alicante,
  • İngiltere’de Bristol,
  • Fransa’da Strasburg,
  • Fransa’da Metz,
  • Almanya’da Berlin,
  • ve Slovakya’daki fabrika

Firma ayrıca İspanya’nın Cadiz ve Caceres şehirlerindeki fabrikalarda da işçi sayısını azaltacak.

eyfel kulesi’yle evlenen kadın (ing?1*)

pasacocugu | 17 June 2008 09:02

erika eyfel'i öperken:)
erika eyfel’i öperken:)

the independent’ın haberine göre cansız obje fetişisti 37 yaşındaki Erika La Tour, Eiffel eyfel kulesi’le evlenmiş. Erika eski bir asker ve san Francisco’da yaşamaktaymış.
bu-kadın demeye dilim varmasa da-kadın daha önce de cansız objelerle aşk yaşamış,profesyonel okçuymuş ve yayıyla ilişkiye girmiş. daha sonra berlin duvarı’yla bir ilişki yaşamış.

eyfel kulesi ve eşi
eyfel kulesi ve eşi

erika çoçukken üvey abisinin tacizlerine maruz kalmış ve ailesi onu terk etmiş, belki de bu olayların etkisiyle cansız varlıklara ilgi duymaya başlamıştır.

*yeni bir yazı dizisi oluşturmaya karar verdim. artık okuduğumuzda bu insanlar nereye gidiyor? sorusunu sormaktan kendimizi alamadığımız olayları “bu insanlar nereye gidiyor?” yazı dizisiyle bildirgeç okurlarına ulaştırmaya çalışacağım.