bildirgec.org

behman

11 yıl önce üye olmuş, 44 yazı yazmış. 50 yorum yazmış.

[yeni yavuz turgul filmi] “av mevsimi”nden yayınlanan kareler

behman | 04 July 2010 14:40

av mevsimi filminden kareler yayınlandı!

türk sinemasının durumu gözler önünde bence. fazla açmaya gerek yok bu konuyu. her zamanki gibi popüler kültüre yenik düşen insanların ürünlerini tüketmeye mahkum ediliyoruz. neyse ki yavuz turgul ve onun gibi sinemacılar ve sahici yönetmenler var ki onlar sayesinde gözlerimizin pası silinip, sinema zevklerimiz okşanıyor zaman zaman. daha önce şu yazıda okuyunca inanılmaz sevinmiş ve takvimi işaretleyerek geri sayıma başlamıştım; yavuz turgul yeni filmi “av mevsimi”yle dönüyor! hem de öyle böyle değil! filmin başrollerinde şener şen, çetin tekindor, cem yılmaz, okan yalabık, melisa sözen gibi adamakıllı oyuncular ve her tür oyunculuğun üstesinden başarıyla gelen kişilerle dönüyor yavuz turgul! fahriye abla, eşkiya, gönül yarası, kabadayı derken şimdi de “av mevsimi”. gözümüz aydın!

airmouse 2010 (eldiven mouse)

behman | 15 March 2010 18:55

beyaz ve ağır, içi toplu mouse’ları hatırlıyorsunuzdur herhalde. top bazen takılır, toz olduğu zaman da ekranda görünmeyen mouse çileden çıkartırdı bizleri. uzun ve epey uğraşlı top çıkarma, temizleme işinden sonra düzelirdi.
önce top gitti, sonra da kablosu gitti. artık fareye benzer bir hali kalmadı mouse’un.
şimdi ise eldiven şeklinde olanına merhaba diyoruz.
artık mouse’a mouse demenin bir manası kaldı mı bilmiyorum?!

Deanmark Ltd. Kanada firması bu işin sorumluluğunu üstlenmiş. ismi “airmouse“. eldiveni elinize geçiriyorsunuz ve mouse işlevini görüyor. sağ ve sol tuşları resimde de görüldüğü gibi iki parmağın altında.

Dikkat “TAURIN” içerir!

behman | 11 January 2009 21:17

taurin‘in ne olduğunu bilmiyordum. daha da kötüsü zararlı bir madde olduğunu sanıyordum çünkü enerji içeceklerinin üzerinde hep “taurin içerir” yazdığından herhalde kötü birşey ki bu notu düşmüşler diyordum. umursamazdım içerdim elbette ama taurinin ne olduğunu bilmeden. en sonunda internette gezinirken aklıma geldi ve fena halde bozuldum çünkü “taurin” zannettiğimin tam tersine yararlı birşeymiş.

Kınalı Yapıncak (1969)

behman | 23 December 2008 10:10

Kınalı Yapıncak
8/10
yapım yılı: 1969
yönetmen: Orhan AKsoy
Senaryo: Bülent Oran
oyuncular: Hülya Koçyiğit, Engin Çağlar, Aliye Rona, Hulusi Kentmen
Tür: Dram

Anne ve babasını yangında kaybedince dili tutulan kınalı yapıncak (hülya koçyiğit) bir de üstüne duymaz olur. yangın sonrası teyzesinin yanına gönderilir. fakat teyzesi hanımefendi (aliye rona) zengin ve kibirli bir kadındır. hiç gelemez böyle şeylere ki kınalı yapıncak adımını eve atar atmaz teyzesi tavrını alır. önce örgülü saçlarını bahçe makasıyla kesip atar ve bahçedeki kulubeyi kalması için ona verir. daha sonra kınalı yapıncağa hayvan muamelesi yaparak evde çalıştırmaya başlar. evin küçük oğlunun “asker arkadaşım” diye saçını okşaması kınalı yapıncağın kalbini çalar. teyzesinin dayaklarına maruz kalan kınalı yapıncak’ın tutunduğu tek şey aşkı olur.

İNSANLARIN SEKS YAPMA NEDENLERİ?!

behman | 19 December 2008 16:09

Kaynak‘taki ingilizce makaleden çevirip özetlemeye çalıştım. Durum kısaca şöyle açıklanıyor;

Araştırmalar sonucu David Buss and Cindy Meston 237 neden bulumuş. insanların sebepleri en sıradan, dünyevi olanından (“sıkıntıdan” mesela) en duygusal, ruhani olanına (“Kendimi allaha daha yakın hissetmek istediğimden” gibi) kadar ve en “özgecil”, başkalarını düşüneninden (“karşıdaki kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlamak istedim” gibi) en benciline, çıkarcısına (“kendimi ödüllendirmek istedim” gibi) sıralanmış.

Masumiyet : En iyi Türk filmi

behman | 18 December 2008 16:17

8.88/10
Yönetmen: Zeki Demirkubuz
Oyuncular: Derya Alabora, Haluk Bİlginer, Güven Kıraç
Yapım yılı: 1997
Tür: Dram

Okuldan atılmadan ütücülüğe, işportadan hapiste yatmaya kadar bir sürü hayat tecrübesinden sonra yönetmen Zeki Öktenin yanında asistanlıkla sinema hayatına atılan şahsına münhasır kişiliği ve filmleriyle Zeki Demirkubuz 1994’te ilk filmi “C Blok” ile dikkat çekmişti. Fakat asıl çıkışı 1997’de yönetmenliğini yaptığı “Masumiyet” filmi ile oldu. 34. Antalya Altın Portakal Film Festivali, 10. Ankara Film Festivali, 11. Adana Altın Koza Film Festivalindeki neredeyse tüm ödülleri toplayarak “en iyi”liğini ıspatladı. Özellikle Derya Alabora, sonra Haluk Bilginer ve Güven Kıraç‘ın oyunculuğunu konuşturduğu film gelmiş geçmiş “en iyi 10 türk filmi”nden biri. Her üçünün de oldukça başarılı oyunculuk sergilediği film ister senaryosu, ister çekimlerindeki sadelik, yalınlık ve bir o kadar da çarpıcılığıyla kesinlikle olduğu yeri hakediyor.

Megastar TARKAN

behman | 18 December 2008 13:49

Bu Tarkan başka Tarkan. En az çizgi karakter Tarkan kadar bir efsane olacağını düşündüğüm bir numaralı megastarımız, dünyanın her ucundan başarısının sedasını her daim duyduğumuz/ duyacağımız Tarkan!
17 Ekim 1972de Almanyada doğdu ve bir süre sonra Türkiye’ye dönen 6 çocuklu ailenin sondan ikinci çocuğu Tarkan eğitimine (lise) burada devam etti. Müzikle uğraştı, başardı.
90larda Alpay Aydın isimli şahsiyetle (ki bu şahıs yüzünden yıllar sonra epey başağrısı çekti, adı onunla anıldı, eşcinsel olduğu iddia edildi) giriştiği projede başarılı oldu ve 1992de ilk albümünü çıkardı. “Yine Sensiz”!. Hepimizin hala mırıldandığı çıkış parçası “Kıl Oldum Abi”yle dinleyenlerin ilgisine mazhar oldu ve “Kimdi”yle gönülleri fethetti. “Vazgeçemem” isimli şarkısını da duyurduktan sonra artık “isim” olmuştu. Albüm satışı 900.000i aşmıştı.
Biraz ara verdikten sonra 1994’te iki milyonu aşan satış rakamı gibi “rekor satışlı”, Sezen Aksulu “Acayipsin” 2ci albümüyle geri döndü. Bu başarıyla yurtiçi ve yurtdışında konserler verdi. Bu başarıdan sonra ingilizce albüm yapma projesine girişti fakat pek başarılı olamadı. Artık yurtdışını bırakıp Türkiye’ye odaklandı ve 1997’de 3cü albümü “Ölürüm Sana”yı piyasaya sürdü.

Mehmet Günsür : İtalya’daki “dolce turco”

behman | 18 December 2008 10:06

Mehmet Günsür 8 mayıs 1975’te İstanbulda doğdu. Daha küçükken oyunculuğa reklam filminde oynayarak başladı. Henüz 7 yaşındaydı. Çocukken asıl oyunculuğu 12 yaşındayken trt’nin meşhur dizilerinden biri olan “Geçmiş Bahar Mimozaları“yla oldu. Fakat henüz oyuncu olmaya karar vermemişti. Asıl merakı müzikti. Bir grubu bile vardı şarkı söylediği.
Daha sonra İtalyan Lisesinde okudu ve mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesine girdi ve artık oyuncu olmaya karar vermişti ve bu yolda ilerleyecekti. Üniversitedeyken boş durmayıp bir restoranda işletmecilik bile yaptı. Artık büyümüştü ve oyunculuk yapmaya hazırdı. Asıl ilk filmi sayılan Ferzan Özpetek‘in “Hamam“da oynadı. 1996 yılına göre oldukça cesur bir filmdi ve Mehmet’in rolü de filmin en cesur karakterlerindendi. Eşcinsel bir genci canlandırmıştı. Artık tamamen oyuncu olmada karar kılmıştı ve Hamam filminden sonra İtalyaya yerleşti ve oyunculuğa orada devam etti. Artık Mehmet Günsür, İtalya’daki “Dolce Turco” (Tatlı Türk) adıyla anılıyordu.

Rüyanızı kaydedip izleyebileceksiniz!

behman | 15 December 2008 12:01

Geceleri uyurken istemdışı gördüğümüz şeylere “rüya” diyoruz. ister rüyada yaşadıklarımız, isterse rüyayla gerçek arasındaki zaman farklılık arzediyor. gerçekte yaşadığımız bazı kayda değer şeyleri (ister acı, ister tatlı) bilinçaltımıza itiyor ve görmezden geliyoruz. işte geceleri vücudumuzdaki rahatlama ve gevşemeden dolayı, bilincimizi kaybediyor gibi beynimizdeki bilinç kapılarımızı da aralıyoruz ve orada saklı duran herşey rüya alemine akıyor. sabah kalktığımızda bazılarını (ki genelde bu uyanmaya yakın görülen rüyalardır) hatırlıyor, bazılarını hatıramıyoruz. artık bu derde son veriyor japon bilimadamları. geliştirdikleri alet sayesinde gece yada gündüz farketmez, gördüğümüz rüyaları bu alete bağlanarak kaydedebileceğiz ve sonra bunu izleyebileceğiz.