bildirgec.org

soul kitchen hakkında tüm yazılar

Soul Kitchen: Aşka ruhunu kat!

queennothing | 24 June 2010 12:03

Türk asıllı Alman yönetmen Fatih Akın‘ın yönetmenliğini üstlendiği 2009 çıkışlı sinema filmi “Soul Kitchen ” (Aşka Ruhunu Kat), Almanya ve Venedik Film Festivali’nde ödüller aldı; Akın’ın adının daha geniş kitlelere duyurulmasını sağladı. Traji-komik olayları Akın’ın gözüyle anlatan yapımın senaryosunda başroldeki isim Adam Bousdoukos de yer alıyor.
Zinos Kazantsakis, ‘Soul Kitchen’ (Ruh Mutfağı) adını verdiği restoranını deyim yerindeyse ite kaka götüren, özensiz yemekleriyle damaklara değil, alışkanlıklara hitab eden dağınık ve günü gününe yaşayan bir adamdır. Çin’e gitmek üzere yola çıkan sevgilisi Nadine’den ayrıldıktan sonra hayatı büsbütün dağılan genç adam, bulaşık makinasını kaldırırken belini sakatlayınca, hayatını daha da çekilmez kılar.

Güncel Haberler

queennothing | 19 February 2010 14:22

  • Sinema dünyasında son zamanlarda büyük yankı uyandıran bir haber gündeme gelmişti. Duyuma göre Martin Scorsese, “Taxi Driver“ını Lars Von Trier ile yeniden çekecekti. Haberin yalan olduğu söylendi, film yeniden çevrilmiyor.
  • Fransız aktris Julie Delpy, hem yönetmenliğini yaptığı, hem de başrolünde oynadığı “2 Days In Paris“in devamını çekmeye niyetlenmiş; “2 Days In New York”.
  • Almanya’dan bir başka haber de Fatih Akın‘ın “Soul Kitchen“ına dair. Film, Almanya’da 1 milyon kişiye ulaşmış. Akın’ı tebrik ediyoruz.
  • Sinan Çetin, Hindistan – Türkiye ortak yapımı olan bir Mevlana filmi çekeceğini açıkladı.
  • İspanyol Sineması’nın Akademi Ödülleri “Goya Awards”, sahiplerini buldu. Listeye buradan ulaşabilirsiniz.
  • Grunge-rock müzisyeni Kurt Cobain‘in (Nirvana) hayatı sinema filmi oluyor.
  • Bir haberimiz de Türkiye’deki sigara yasağına dair, elbetteki sinemadaki
    sansürü hakkında. Bundan böyle 26 Kasım 1996’dan evvel çekilmiş filmlerdeki sigara içme sahneleri sansürlenmeyecek.

Sinema Ölmüş

uuuucar | 15 January 2010 14:56

Son bir ay içinde dört kez sinemaya gittim ve gördüm ki artık insanların sinema salonlarına gitmek gibi bir alışkanlıkları kalmamış.Hoş zaten böyle bir alışkanlıkları yoktu ama yine de yavaş yavaş insanlar sinema salonlarına gidiyorlardı.Belki de benim gittiğim filmlerde bir sorun vardır.

Öyle pohpohlanmış,heryere afişi asılmış,deli gibi reklamı yapılmış hatta filme harcanandan daha fazla para reklama harcanmış filmlere gitmediğim için de olabilir.

İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek (Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul)

gorcun | 07 January 2010 12:13

İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek
İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek

Son filmi ”Soul Kitchen”la gündemde olan başarılı Türk asıllı Alman yönetmen Fatih Akın’ın senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini yaptığı belgesel ”İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek” (Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul) 2005 yılında çekilmiş. Einstürzende Neubauten grubunda bas gitarist olan Alman müzisyen Alexander Hacke’nin gezileri ve röportajlarıyla izlediğimiz belgesel İstanbul’un gösterişli spotlarından uzaklarda kalmış mekanlarındaki müzisyenlerden, Türk müziğinin popüler kültüründe yer etmiş başarılı müzisyenlere kadar bir çok insanı ve mekanı müzikle birleştirerek İstanbul’daki değişik yaşam ve kültürleri göz önüne seriyor.

Siyasiyabend
Siyasiyabend

1.5 saatlik bir belgesel olmasına rağmen bu birbirinden özel anların filme çekilmesi toplam 150 saati bulmuş. Fatih Akın görüntülerin üzerinde 7 ay gibi bir zaman daha çalışarak yapımı izlediğimiz son haline getirmiş. Alexander Hacke, Akın’ın ”Duvara Karşı” filmi için de müzik yapmış. Belgeselde kullandığı kayıt sistemi ise ”mucize mikrofon” adını verdiği ve her yerde profesyonel kayıt yapılmasını sağlayan ”sokak kaydı” sistemi. Hacke, Beyoğlu’ndaki Büyük Londra Oteli’ne yerleştikten sonra yolculuğuna buradan başlıyor.

2010’un İlk Filmleri

widfara | 28 December 2009 16:54

2010 yılının ilk günü cuma’ya denk geliyor. Ve bugün de biri yerli üçü yabancı olmak üzere 4 film gösterime girecek. Bu filmler ve onlarla ilgili kısa bilgiler;

Yahşi Batı
Yahşi Batı

1- Yahşi Batı

Yönetmen: Cem Yılmaz, Ömer Faruk Sorak, Ali Taner Baltacı
Oyuncular: Cem Yılmaz, Demet Evgar, Ozan Güven, Özkan Uğur, Uğur Polat, Zafer Algöz
Tür: Komedi, western(!)
Konusu: Cem Yılmaz’dan bir “vahşi batı” komedisi. Osmanlı’nın vahşi batıya iki kahramanı göndermesini konu alıyor film. Filmde Cem Yılmaz, daha önce de pek çok kez birlikte çalıştığı Özkan Uğur, Ozan Güven gibi isimlerle çalışmış. Kadroya yeni eklenen başarılı oyuncu Demet Evgar filmin artılarından olacak gibi.
Yahşi Batı’nın gişe canavarı olacağı kesin ama başarılı olacak mı hep birlikte izleyip göreceğiz. Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Güncel Haberler

queennothing | 02 December 2009 12:31

Her yeniliği ayrı bir bildiri içerisinde incelemektense, hepsini aynı çatı altında toplamak daha derli toplu ve okunaklı görünüyor.
İlk haberimiz, yaklaşan 2009 Oscar Ödül Töreni’nden. Henüz Oscar adayları açıklanmadı, ama ‘En İyi Film’ kategorisinde artık 5 değil, 10 filmin yarışacağı daha önce bildirilmişti. Geçtiğimiz günlerde jüri üyeleri, Oscar’a bu sene 5 adet animasyon yapımın aday olacağını (daha önceden üçtü) ve aday olması muhtemel 20 filmi açıkladı. “Up“, “9“, “Coraline“, “Fantastic Mr. Fox” gibi yapımların aday adayları listesinde yer alması kimseyi şaşırtmamıştır.
Gecenin sunucularını da açıklayan jüri üyelerinin açıkladığı diğer iki önemli şey ise, ‘En İyi Kısa Animasyon’ aday adayları ve “Capitalism: A Love Story” bulunmadığı için oldukça tepki alan “En İyi Belgesel” aday adayları. Bu arada, kısa animasyonlardan hakkında çok konuşulan “The Cat Piano“yu buradan izleyebilirsiniz.

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian“ın devamı olan “The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader“dan ilk ekran görüntüleri yayınlandı. Film 2010’da vizyona girecek.

fatih akın; türk asıllı alman yönetmen

behman | 26 October 2008 08:05

Fatih Akın 25 Ağustos 1973’te Hamburg’da doğdu. 1994’te Hamburg’da devlet güzel sanatlar akademisini kazandı ve 2000 yılında görsel iletişim bölümünden mezun oldu. Mezun olmadan önce bile film, senaryo işleriyle haşır neşirdi. Wüste film şirketiyle çalışmaya başlamıştı bile.

Akın, 1995’te ilk kısa filmi Du bist es! (o sensin!)’te yönetmen koltuğuna oturdu. Bu filmiyle Hamburg Uluslararası Kısa Film Festivali’nde “izleyici ödülü”nü kazandı. ikinci kısa filmi Getürkt (1996)’ten sonra 1998’de ilk uzun metrajlı filmi Kurz und Schmerzlos” (kısa ve acısız)’u çekti. Bu film Akın’a “bronz leopar” ödülünü ve Bavarian Film Fest’te “en iyi genç yönetmen” ödülünü kazandırdı.