bildirgec.org

mariacallas

11 yıl önce üye olmuş, 2 yazı yazmış. 10 yorum yazmış.

Dramanın ve Operanın Kraliçesi: Maria Callas

mariacallas | 28 February 2011 09:02

Dramaqueen, hayatı uçlarda yaşayan; aşkı da, ayrılığı da, mutluluğu da, acıyı da tabiri caizse ‘dibine kadar’ yaşayan insanlar, ziyadesiyle kadınlar için kullanılan bir tabir. Bir gün TV’de yayınlanan bir biyografik belgesel ile tanıdığım ve yaşamından ismini takma ad olarak kullanacak kadar etkilendiğim bir dram kraliçesini, efsanevi opera sanatçısı Maria Callas’ı anlatmak istiyorum.

Sanatıyla olduğu kadar sansasyonel yaşantısıyla da ünlü olan Diva, 2 Aralık 1923 yılında New York’da doğdu. Asıl adı Anna Maria Cecilia Sofia Kalogeropoulos olup Yunan asıllıydı. Sanat hayatına 9 yaşındayken aldığı piyano dersleriyle başlamıştı. 1937 yılında annesinin babasından ayrılarak, iki kızını da yanına alıp Yunanistan’a dönmesiyle, 15 yaşında hayatı boyunca onda iz bırakacak olaylardan ilkini yaşamış oluyordu. Daha sonraları, kendisini bir opera sanatçısı yapmak için uğraşan ama zirveye çıktıktan sonra da kendisini kıskandığını düşündüğü annesiyle araları açılacaktı.

BİR AY DEĞİL HER AY YENESİ LEZZET: GÜLLAÇ

mariacallas | 24 February 2011 18:01

Sadece Ramazan ayında görmeye alışık olduğumuz, o ayda da çevresine bakmayanların pek aşina olamayacağı bir tatlı o. Günlük yaşantımızın bir parçası olan baklava, şekerpare, fırın sütlaç ya da muhallebi değil. Saraylardan çıkma bu lezzet, belli bir zamana özel yapılıyor, yeniyor. Ya da ben öyle sanıyordum. Bugün işyerimin yemek listesinde onu görene kadar. Bu günün şerefine hafif ve ağızda dağılan bu güzel tatlıyı yazmak istedim.