bildirgec.org

aksuck

12 yıl önce üye olmuş, 11 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

10 En İyi Ücretsiz Resim Yükleme Sitesi

aksuck | 10 December 2010 14:32

photobucket

photobucket’da resim paylaşmanın yanında videolarınızı da yükleyip patlaşabiliyorsunuz.

imgzzz

imgzz çok yeni bir site. arayüzü çok sade. bilgisayarınızdaki bir resmi yüklemeyebilmenin yanısıra herhangi bir web sayfasındaki resmin URL sini yazarak da siteye yükleme yapabiliyorsunuz. ayrıca siteye resim yükleyerek para kazanabiliyorsunuz. detaylarını siteden bulabilirsiniz.

flickr

flickr bildiğimiz gibi sanırım en büyük resim yükleme ve paylaşma sitelerinden bir tanesi. siteye üye olarak resim yükleyebiliyorsunuz.

Yeni Müzikler Keşfetmenin Yolları

aksuck | 08 December 2010 12:37

Zaman ve teknoloji ilerledikçe müzisyenlerin de arttığı bir gerçek. Bu yeni müzisyenleri bulma ve keşfetme konusunda bize yardımcı olabilecek ve bilgisayarımıza indirmeden bize online keyif verecek birkaç siteyi dilerseniz tanıtayım.

Bunlardan ilki thesixtyone:

İşitsel hazzı görsel hazla arttıran site benim favorim. Özellikle parça seçimi konusunda (bence) çok başarılı. Bilgisayar başında vakit geçirirken dinlendirici parça seçimleri sayesinde sakin anlar geçirebilir, bu parçaları facebook’ta ya da twitter’da paylaşabilirsiniz.

JazzRadio

Jazz severlerin altın madeni olarak gördüğüm site tam bir hazine. İçerisinde farklı sub-genre jazz müzikleri sayesinde bu tarzı daha iyi tanıyabilirsiniz.

musicovery

Ağırlıklı olarak eski parçaların yer aldığı sitede modunuza göre müzik seçebiliyorsunuz. Bunun yanında 50’lerden 2000’lere dilediğiniz zaman aralığındaki müzikleri de ayırabiliyorsunuz.

Opera’ya Geçmek için Birkaç sebep

aksuck | 17 November 2010 12:03

Firefox, eklentileriyle her zaman ihtiyaçlarımı karşılayan bir browser olmuştur.
Ancak hantallığı beni kendisinden vazgeçirdi. Keza chrome’da artık çok hantal.

opera hız açısından çok iyi (özellikle ilk açılışta)
ancak ihtiyaçlarımı karşılamakta yetersiz görünüyordu.
keşfettigim belki de bir çoğunuzun önceden bildiği bir kaç minik özellikle benim için bir numaralı koltuğa (şuan için) oturmuş durumda. peki nedir bunlar?

Misal 1:

Adblock eklentisi malum vazgeçilmez. Kendisini firefox’tan iyi tanırız. banner’ları bir güzel engeller. opera’da bunun için bir eklenti kullanmanıza gerek yok. Gördüğünüz gibi sitede bir kaç banner var. Sağ tıklayıp “içerik engelle“ye tıklıyoruz. Ardından istemediğimiz banner‘ları seçiyoruz ve sonrasında tamama tıklıyoruz. Gördüğünüz gibi banner’lar kayboluyor. Bu kadar basit. Ancak şöyle bir zayıflığı var. Websitesi, sayfanın aynı yerindeki banner’ı farklı bir reklamla değiştirirse tekrar engellemeniz gerekiyor ki buna şükür diyerek diğer misalimize geçiyoruz.

Vlc player ile Medya Kayıt

aksuck | 06 August 2009 11:52

Vlc player, hemen hemen bütün video formatlarını oynatabilme özelliğine sahip bir oynatıcı. Buna yarım kalmış ya da henüz bitmemiş videoları oynatabilme özelliği de eklenince, Vlc player’ı bütün bilgisayarlarda öncelikli kurulması gereken programlar arasına sokuyor.

Farkettim ki vlc’nin hünerleri bunlarla da sınırlı değil. Vlc, aynı zamanda gerçek zamanlı kayıt özelliği ile de pek çok kullanıcının işine yarayacak gibi görünüyor. Nasıl mı? Anlatalım.

Öncelikle vlc player’ı bu adresten indirelim ve kuralım.(mac)

Kurulum bittikten sonra programı açıp Görünüm>Gelişmiş denetimi işaretleyelim. Bu işlemi yaptıktan sonra record ve birkaç tuşun daha aktif olacağını göreceksiniz. Bizim işimizi görecek olan record tuşu.

ImageShack Uploader Sonunda Çıktı!

aksuck | 14 July 2009 16:39

En popüler resim yükleme sitesi ImageShack, benim yeni çıktı diye düşündüğüm (ama çıkalı bayağı olmuş olan) masaüstü resim yükleme aparatını duyurmuş. İnternete sık resim yükleyenler için oldukça kullanışlı ve sade. Özellikle aynı anda birden çok resim yükleyebilme özelliği programı çekici kılıyor.

Hemen bir göz atalım.

imageshack
imageshack

#1 Siteye üyeliğiniz var ise oturum açabilir, böylelikle yüklemiş olduğunuz resimlerinize veya videonuza kolayca ulaşabilirsiniz.

#2 Programın en güzel özelliği diyebilirim. Sürükle bırak tekniği ile arzu ettiğiniz kadar imajı veya videoyu programa atabilirsiniz.

#3 İstiyorsanız imajınızın boy ayarlarıyla oynayabilirsiniz.

#4 Yüklediğiniz imajı ya da videoyu herkesin göreceği ya da göremeyeceği şekilde ayarlayabilirsiniz.

Rapidshare Eziyetini Alt Eden Eklenti!

aksuck | 25 June 2009 13:37

daha öncesinde jdownloader konusunda anlattıgım gibi “rapidshare free user” dostu bir alternatiften daha bahsedeceğim sizlere. bu sefer bir programdan değil bir eklentiden ve artı bir script’ten söz edeceğim.
greasemonkey eklentisini bilmeyen kalmadı artık diye düşünüyorum. bu sayede yükleyeceğimiz ufak bir script işimize çok yarayacak.
öncelikle tarayıcı olarak firefox’u baz alacağımı belirteyim arkadaşlar. adım adım ilerleyelim:

kurmadıysak greasemonkey eklentimizi buradan kuruyoruz.
firefox’umuzu yeniden başlattıktan sonra rapidshare autowait script‘imizi buradan yüklüyoruz.
(yüklemediysek rapidshare link checker‘ı da kurmakta fayda olacağını düşünüyorum. bu script sayesinde herhangi bir rapidshare linkinin hem ölü olup olmadığını görüyoruz, hem de code altında dahi olsa tıklayıp, adres çubuğuna kopyalamadan linki açabiliyoruz.)

bu script ne işimize yarayacak?

i) rapidshare sayfamızın görüntüsünde ufak bir değişiklik olacak.

ii) geri sayım bittikten sonra “download” a tıklamamıza gerek kalmadan dosyamız otomatik olarak indirilmeye başlayacak.

bu mudur yani?” dediğinizi duyar gibiyim. hayır, işin püf noktaları şimdi başlıyor:

Firefox 3.0.7 güncellemesi sonrası Eklenti sorunu çözümü

aksuck | 23 March 2009 11:38

Sanırım eklenti kullanan bir çok Firefox kullanıcısı aynı sorunla karşılaştı. Yeni güncellemeyle, çoğu eklentimizi kullanamaz olduk. Biraz araştırdıktan sonra çözümünü buldum, not ediniz :

Firefox’u kapatıyoruz. Firefox profile klasörümüzün içindeki,

extensions.ini
extensions.cache
extensions.rdf
compatibility.ini

dosyalarını siliyoruz. Firefox’u tekrar açıyoruz ve sorunun ortadan kalktığını görüyoruz.

Jdownloader

aksuck | 16 January 2009 17:03

hazır konu hortlamışken, biraz jdownloader’dan bahsedelim. efendim jdownloader çirkin ama işlevsel olarak harika hazırlanmış java tabanlı bir indirme yöneticisidir. kendisini bu kadar vazgeçilmez yapan ise “free user”ların kabusu, “premium”cuların göz bebeği rapidshare a güzel bir ince ayar vermesidir. sadece rapidshare değil diğer tüm file hosting servisler için de biçilmiş kaftandır. kafa karıştırmadan ne nasıl anlatalım:

öncelikle jdownloader programını burdan indirelim. indirdikten sonra klasörden programı açalım. gerekli ilerlemeleri yapalım. daha sonra büyük ihtimal güncellemeler ile ilgili birkaç soru soracaktır. güncelleyelim, geri kalmayalım. geri kalan birkaç ufak ayarı dilimiz döndüğünce anlatayım.

  • ince Ayarlar (F11):

Tabii ki bütün ayarlara değinmeyeceğim. sadece işimizi görecek kullanışlı ayarlara parmak basmak istiyorum.
Üzerinde durulması gereken en mükemmel özelliği modeme kendi kendine reset atabilmesi. Rapidshare free user’lar bunu gayet iyi bilirler. Bir diğer özelliği rapidshare geri sayım sayacını da ortadan kaldırıyor. siz sadece linkleri panoya kopyalıyorsunuz. o kendisi hallediyor. linkleri otomatik algılaması için

işaretli olması gerekiyor. böylelikle herhangi bir linki kopyala dediğimizde jdownload aktif hale geliyor.

Modemin her indirme sonunda reset atmasını istiyorsak birkaç ayar yapmamız lazım. Alıntı yaptığım sırayla bu

Tunatic: Bilinmedik şarkı ismi kalmasın

aksuck | 08 January 2009 11:24

tunatic
tunatic

Blog’ da kesin çıkmıştır diye düşündüğüm ama bulamadığım o yüzden de yer vermek istediğim küçük kullanışlı bir program Tunatic. Tunatic’ i şöyle tanımlayalım: Arşivinizde ya da online dinlediğiniz radyoda adını bilmediğiniz bir şarkı çalıyor. Hemen Tunatic’ i açıyoruz ve saniyeler içerisinde parçanın ismini yazıveriyor size. Gayet ufak ve ücretsiz olan programın mac versiyonu da var. Hatta mac için (ve pc için bulunmayan) Tunalyzer diye bir programı daha var.

Nedir bu Tunalyzer? Tunalyzer ise arşivinizde bulunan parçaları tarıyor ve sonra kendi database ine yolluyor. Böylelikle Tunatic ‘in sonuçları çığ gibi büyümüş oluyor ve siteye bir açıdan da yardım etmiş oluyoruz.