Firefox, eklentileriyle her zaman ihtiyaçlarımı karşılayan bir browser olmuştur.Ancak hantallığı beni kendisinden vazgeçirdi. Keza chrome’da artık çok hantal.

opera hız açısından çok iyi (özellikle ilk açılışta)ancak ihtiyaçlarımı karşılamakta yetersiz görünüyordu.keşfettigim belki de bir çoğunuzun önceden bildiği bir kaç minik özellikle benim için bir numaralı koltuğa (şuan için) oturmuş durumda. peki nedir bunlar?Misal 1:Adblock eklentisi malum vazgeçilmez. Kendisini firefox’tan iyi tanırız. banner’ları bir güzel engeller. opera’da bunun için bir eklenti kullanmanıza gerek yok. Gördüğünüz gibi sitede bir kaç banner var. Sağ tıklayıp “içerik engelle“ye tıklıyoruz. Ardından istemediğimiz banner‘ları seçiyoruz ve sonrasında tamama tıklıyoruz. Gördüğünüz gibi banner’lar kayboluyor. Bu kadar basit. Ancak şöyle bir zayıflığı var. Websitesi, sayfanın aynı yerindeki banner’ı farklı bir reklamla değiştirirse tekrar engellemeniz gerekiyor ki buna şükür diyerek diğer misalimize geçiyoruz.misal 2:Ben arşivci bir insanım. İndirdiğim filmleri düzenlemek; posterdi, altyazıydı derken vaktimi alıyor. bu konuda opera bana çok yardımcı oluyor.nasıl mı? öncelikle opera’mıza birkaç “arama motoru” eklememiz gerekiyor. bende ekli olanlar şunlar:
sharebus.comdivxplanet.comgörsel aramayoutube.comYukarıda verdiğim siteleri opera’ya şu şekilde ekliyoruz. örneğin sharebus.com’a giriyoruz. aynı resimdeki gibi sitenin search boşluğuna sağ tıklıyoruz ve “arama oluştur” diyoruz. İsim alanına Sharebus yazıyoruz ve bir de kısayol harfi ekliyoruz (herhangi bir harf olabilir). Ardından tamama tıklıyoruz.peki bunu yaptık da ne oldu? örneğin herhangi bir sitede bir filmle karşılaştık. bunu sharebus’ta aramak istiyoruz diyelim. filmin ismini seçip sağ tıklayarak “bununla ara” diyoruz ki şu resimde net bir şekilde gösteriyor. bu işlemi altyazı, görsel, video aramak için de kullanabilirsiniz. bu yöntemle dileğiniz siteyi (search özelliği olan) ekleyebilirsiniz (ekşisözlük, wikipedia, bildirgec vs.).misal 3opera’nın hem estetik hem de kullanışlı bir paneli var. bu paneli açmak için F4’e basın. ardından sık kullandığınız sitenin mobile sitesine girin. örneğin,touch.facebook.comresimdeki gibi siteyi tutup bu panele sürükleyin. Vuala!aynı işlemi;mobile.twitter.comm.youtube.comgibi siteler için de yapabilirsiniz.Daha bir çok özelliğiyle opera çok tatmin edici bir browser. Opera’yı şuradan gönül rahatlığıyla indirebilirsiniz.Bilinmedik, duyulmadık diğer özelliklerini lütfen paylaşınız. Teşekkürler.