Sigaradan nefret ediyorum ama içiyorum.Neden içiyorum mantıklı bir açıklaması bile yok ama içiyorum işte.Bu yazıyı yazıyorum bir yandan da sigara içiyorum, utanmadan. Önceleri çok sık bıraktığım oldu; yılda 3 ay,5 ay ya da 10 aya kadar bıraktım ama bu yılki kadar uzun süre ve fazla içtiğimi hiç hatırlamıyorum.Boğazım da iyice tıkandı ve midem de bulanmaya başladı ama bırakacak iradeyi eskiden olduğu gibi yakalayamadım bir türlü.Eskiden son paketimi pazar günü bitirirdim,gece uyurdum ve pazartesi sabah uyanırdım ardından uzun süre içmezdim.Bırakırım bırakmasına ama o beni bırakmıyor.Bir yerden karşıma çıkıyor ve bir bakıyorum tekrar elimde.

Bu tütün denen ve doğrudan vücut içine alındığında faydalı bir tek özelliği olmayan illeti, 1605 yılında Osmanlı topraklarına Venedikli ve Hollandalı tüccarlar sokmuş.IV.Murat yasaklamış ve içene ölüm cezası verileceği söylenmiş ama yine de önüne geçilememiş.Edmondo de Amicisadında bir İtalyan seyahatnamesinde şöyle diyor; ” tütün için kahve, afyon ve şarap’tan sonra “Şehvet çadırının dördüncü direği” veya “zevk ve sefanın dördüncü minderidir”.

Tütün Bitkisi (Nicotiana tabacum): Bir metreye kadar uzayabilen, tüylü, yapışkan ve dik gövdeli, kırmızı-pembe renklerde çiçekler açan bir bitkidir. Yapraklarında tanen, zamk, nişasta, reçine ve nikotin vardır. Tohumları yağ bakımından zengindir.Tütün bitkisi ayrıca ziraatte haşere kovucu özelliğinden dolayı kullanılır.(*)

Böcekleri kovan ve insanları kendine çeken bir bitki.Yahu hayvan bile kaçıyor bu bitkiden insanlar para verip alıyor.Kendim de dahil,bu insanlara akıl sır erdirmek mümkün değil.Sigara içme yaşı hızla düşüyor ve ünversitelerde sanki giriş şartı olmuş gibi herkesin elinde sigara var.Ciddi bir düşman tarafından sarılmış her yanımız:Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?

Namık Kemal

(*) http://www.kadincazayiflama.com/tutun-ve-tutunun-faydalari.htmlÖNEMLİ LİNKLER

*http://www.sigaraylasavasanlar.com.tr* http://www.ssv.org.tr* http://www.ssder.org.tr