bildirgec.org

witamin

11 yıl önce üye olmuş, 57 yazı yazmış. 496 yorum yazmış.

TÖRE İNTİKAMI

witamin | 08 August 2011 17:04

Buralarda töre cinayetlerini televizyondaki haberlerden duyarız biz.Tüh tüh,vah vah…Bizde töre cinayeti olmaz. Bizde töre intikamı vardır. Ve intikam buralarda her zaman sıcak tutulması gereken bir büyük lokmadır.

Kocaya kaçan kızlardan bahsediyorum. Kaçan kız lanetlidir burada. 60 yaşına gelmiş bile olsa, ne zaman eskilerden birileriyle iki lafın belini kırmaya çalışsa, “hani sen kaçmıştın ya çok beddua etmişti anan,çok ağlamıştı” diyerek kolunu kanadını kırarlar kaçan kızın. Kimsenin niyeti öldürmek değil. Niyet; eski günleri yad etmek.

En Güzel Bahçe

witamin | 06 May 2011 09:16

Doğuş Çay düzenlediği bir yarışmayla 1.111 hediye dağıtıyor.Yarışmaya katılıp bu sitede en güzel bahçeyi tasarlayan 1 kişiyi Avrupa turu bekliyor.Diğer tasarımcılardan ilk 10 kişiye casper notebook,ilk 100 kişiye çaydanlık,ilk 1000 kişiye Doğuş Çay paketi hediye. 28 Şubat 2011 tarihinde başlamış olan yarışma 31 Mayıs 2011 tarihine kadar devam edecek.

Ardıma bakmadan…

witamin | 09 January 2011 15:27

Ne bileyim,
Sana ne söylemeliyim…
Sende ikamet bana ihanet.
Anlayacağın gitmeliyim..
Ne zamandır taşıyorum bilemediğim
yükümü,
Şimdi usulca indirmeliyim..
Bizde zarafet ,sizde garabet…
Nasıl diyeyim;
Nezaket gereği usluca gitmeliyim…
Ne zaman giydiğimi bilemediğim
hükmü,
çıkarıp,
Hemen başka bir hüküm giymeliyim.
Çok gencim madem,aşkta kıdem..
Aşka yer vermeliyim.
Suda azamet,ateşte felaket….
Felaketim olmadan içinden geçmeliyim…

TıKıRTı

witamin | 03 January 2011 16:28

selim-selam
derya-selam canım
s-
s-
d-pardon profil resminiz aynı olunca seni yeliz sandım.ondan canım dedim.
s-sorun değil:) deryacım.
s-deryacım dememden rahatsız oldun mu?
d-
d-
d-yok.olmadım.

Bu diyalog Derya’nın erkeklere ve özellikle evli erkeklere karşı olan mesafeli duruşunu bir hatayla da olsa yerle bir etmişti.Genç ve evli bir erkeğe ilk defa tüm içtenliğiyle(!) canım demiş,bu içten enerji o anda Selim’e geçivermişti.Biliyordu Selim’in ona ona özel bir güveni ve ilgisi vardı.Eşine Derya’nın yanına gitmesini ,onu aramasını sıklıkla söylerdi.Zaten Selim de Derya’nın evine geldiklerinde ya da onunla konuştuğunda çok mutlu olurdu.Çünkü Derya’yı ve kedisini çok severdi.Hatta gelmediği zamanlarda kediyi özlediğini söylerdi.Maço-Feminen yapısı çözülememekle beraber Derya Selim’in yakın davranışlarını feminen kısmına yorardı.Ta ki bu diyaloğa kadar…Devamında işler daha kafakarıştırıcı bi hal almaya başladı çünkü:
“-deryacım sana bişey soracağım ama yanlış anlama lüften.
-sor tabi.
-seni daha yakından tanımak istiyorum

yok artık” dedi Derya tabi ki içinden.dışından ise sadece:
zaten yeliz beni yeterince tanıyor.yani siz tanıyorsunuz beni ama ne soracaksın ki?

diyebildi,düzgün ama temkinli dizmeye çalışarak kelimeleri.Sorunun cevabı hemen geldi:
s-yani mesela nasıl karar verdin mühendis olmaya?
oh” dedi Derya içinden.Oh demek için henüz erkendi ama bu konuşma devamında tehlikeli bir noktaya gelmeden bitmişti o akşam.Buna rağmen Derya’nın içini kemiren birşey vardı ki ; bu diyaloğun Yeliz 1 haftadır evde olmadığı bir zamanda oluşu gerçeğiydi.Toplumsal bir bilinçaltı baskısı olduğunu düşünerek geçiştirmeye çalıştı beynindeki tıkırtıları.
Derya’nın çevrimdışı geçirmeye çalıştığı birkaç günden sonra bir gaflet anında Selim selam verdi yine.Bu defa Deryacım diyerek verdi selamı.Belli ki bu hitap hoşuna gitmişti.Çevrimiçi olduğu ilk dakikalarda hemen çakıveriyordu selamı.

Ders olsun…

witamin | 14 November 2010 14:17

Tattım hissettim:
İnsan beklemekten ölmezmiş
ve
Hiç bir bekleyiş sonsuza dek sürmezmiş…
Başı olan herşeyin sonu da gelirmiş
ve
Aslında iyi kötü herşey sonu olduğu için güzelmiş…

Bildim ,seyrettim:
Bitmesini beklediğimiz bir hayatın karakterleriymişiz
ve
Karakterimiz değeri kadar alkış edermişiz..
Alkışlarla gelirmişiz,oyunumuzu sergilermişiz
ve
Ne kadar iyi oynadıysak o kadar yalnız gidermişiz…

Dinledim,işittim :
Bazı kimseler ancak kendi seslerini duyarlarmış ,
ve
Ancak duyduklarını gerçek sanırlarmış…
Bazı kimselerse sessizlikleriyle anlaşırlarmış
ve
Bazı gün sessizce ortadan kaybolanlar meğer onlarmış…

ULO( unidentified lying objects)

witamin | 08 November 2010 09:13

Hiç üşenmedim muhteşem paint harikası bu resmi sizler için çizdim.Akşamüstü gördüğüm akla zarar manzarayı anlatmamın başka yolu yoktu doğrusu.Olay oyun parkında geçiyor.Bir parkta görebileceğim son ilginç olayın ; döner kaydırağa sıkışmış11-12 yaşlarındaki çocuk ve az aşağısında ezilme korkusuyla bağıran 6-7 yaşlarındaki diğer çocuk olduğunu düşünürken bu akşam saat 4 sularında daha ilginciyle karşılaştım.
Şekli incelersek Homo sapiens olduğunu ilk görüşte anlayamadığım biri bayan diğeri erkek iki varlık çocukların oynaması için tasarlanmış bu köprülü kaydırakta( ya da kaydıraklı köprü) kaykılmaktalar.Kaykılırken sarılmakta hatta resmettiğim üzere düğüm olmaktaydılar.Öyle ki ayaklı başlı yatıyorlardı desem de doğru olur,biri diğerini kucağına almış ya da diğerinin omzuna çıkmış desem de.Tam olarak ne olduğuna 3 saniyede karar vermek zor tabi.Bunu neden orada yaptıklarına karar vermek daha zor.
Etrafta kaydıraktan kaymak için gezinen , bekleşen çocukların zaten kısıtlı olan tatillerinde oyundan mahrum kalmalarına mı yanayım,gördükleri bu manzarayı örnek alıp nerede ne yapılacağını ne yapılmayacağını bilmeyen insanlar olma ihtimaline mi yanayım bilemedim.Sesimi hiç çıkarmadan oradan öylece çekip gittim.Döndüğümde şükür ki oradan kalkıp banka oturmayı akıl edebilmişlerdi.Ya da kovulmuş da olabilirler bilmiyorum.Yolda görsem tanımam kendilerini ne halleri varsa görsünler.Yazıyı okuma ihtimallerini de göz önünde bulundurarak bir sessiz mesaj bırakıyorum tam buraya” Bi daha orada ya da başka oyun parkında oyuncakları işgal halinde görmeyeyim sizi.Bu defa özel hayata saygı adına çekmedim fotoğrafınızı sadece robot resimlerinizi çizdim ama bi dahakine hiç acımam sanal alemde rezil ederim haberiniz olsun!”

Süper Mario

witamin | 02 November 2010 13:38

Ellerim, kollarım, bacaklarım hatta saç tellerim bile yorgun bugün.Bir kilo mantar için bu kadar gezilmez ki canım.Benimki delilik.Geçen yıl kısa sürede kovalarla topladığımız yerde bu yıl tozu bile yok.Bizim yüzümüzden tükendi diyeceğim ama o kadar zarar vermiş olamayız ormana değil mi? Yağmurlar gecikti herhalde.2,5 saatlik dağ, tepe, çalılık yürüyüşümüzden; sık ağaçlara ,ardıçlara,pürenlere ,dallara karşı verdiğimiz mücadeleden sonra hepi topu 20-30 mantar.Aslında 20-30 mantar 5-6 kişilik bir tencere yemek için yeterli bir miktar.Ama asıl zevkli olan yemesi değil toplaması.Av meraklıları gibi ben de bu işim meraklısıyım.Son 2 haftada iki gidişimde 0(sıfır) mantarla dönüşümden sonra 3.gidişte bu kadarına zafer diyebilirm herhalde.

Bilmeyenler için kısaca anlatayım mantar toplama olayını.Mantarların bir çoğu toprağın üstünde görünmelerine rağmen o toprağın üzerinde görünen allı yeşilli pembeli morlu cinslerinin hemen hepsi zehirli mantarlardır.Onlar toplanmaz.Zaten öyle toprağın üstünde olsaydı toplaması zevkli de olmazdı kanımca.Genelde çam iğnelerinin ya da meşe yapraklarının altında saklanır o sevimli şeyler.Ya ucundan kıyısından görünürler yada sadece yaprakları kabartmakla yetinirler.İşte heyecan onları gördüğünüz an başlar.Çünkü orada tek başına olması neredeyse imkansızdır.Yanında yöresinde muhakkak arkadaşları vardır.Bunun için başlarsınız etrafındaki kabartılara bakmaya.Yaprakları kaldırmanızla birlikte altından sıralı şekilde bembeyaz ya da kıpkırmızı gösterirler kendilerini.Hatta bana gülümsüyorlar gibi bile geliyor.Sonra onları bulunduklerı yerden, şapkalarını kırmamaya özen göstererek alırsınız.Kovanıza koyar ve yolunuza devam edersiniz.Biraz öncekinden daha büyük bir hevesle tabi.

Lezzeti Çeken Bilir

witamin | 26 October 2010 18:05

Penguen Gıda, “Lezzeti Çeken Bilir” isimli bir kampanya başlatmış. 20.10.2010 tarihinde başlamış ve 18.11.2010 tarihinde sona erecek olan kampanyaya katılmak için Facebook hesabınızla bu siteye giriş yapıp herhangi bir Penguen ürünüyle birlikte çekilmiş fotoğrafınızı yüklemeniz yeterli. Facebook kullanıcıları tarafından verilen oylarla belirlenecek olan birinciye Sony Bravia Lcd TV, ikinciye Iphone 3GS, üçüncüye Sony Playstation 3 ödülleri var.

İnce belli Sunar

witamin | 14 September 2010 14:16

Marifetli, ince belli Sunar yağ kullanarak yaptığınız tariflerinizi bu siteye yükleyerek paylaşın, oylamaya katılın. 1. kazanan tarif, Arçelik fırın, 2.’liği paylaşacak 3 tarif, Korkmaz tencere tava seti, 3.lüğü paylaşacak 6 tarif ise Arçelik fritöz kazanacak. Kampanya 30.09.2010 tarihine kadar devam edecek.