bağcık adlı sosyal imleme sitesinde rastladığım bir siteden bahsedeceğim sizlere. ilgimi çekmesindeki nedenleri tek tek yazacağım.Shift + Space hepimizin bildiği bir klavye kısayol tuşu. Ne işe yarar? Buyrun size örnekler. Excel’de Satır seçimini yapar, benim gibi arasıra hala oynamış olduğum Counter-Strike ‘da zıp zıp zıplarsınız. Bu kombinasyonun ne işe yaradığının örneklerini çeşit çeşit bulmak münkün.Gelelim konumuz olan ShiftSpace ‘e. ShiftSpace adlı açık kaynak kodlu bir program, eklenti, bağcık da yazana göre de sosyal katman (ki ben tam olarak ne olduğunu çıkaramadım); internet üzerinde alışalagelmiş kullanım metotlarımızı biraz olsun değiştirecekmiş hissi yarattı bende. Sebeplerini açıklayayım şimdi.

ShiftSpace
ShiftSpace

ShiftSpace ‘in sitesine ilk girdiğimizde güzel logosuyla bizleri karşılıyor. Menü kısmında ise ShiftSpace ‘in basında çıkan haberleri, wiki adresi, dökümanları veya dosyaları, mail listesi ki google grupları da varmış ve ShiftSpace’in ne olduğunu bizlere sunan ‘What is ShiftSpace?‘ sayfasının bağlantısı var. (Gerçi ben sizlere anlatmaya çalışıyorum, ama dileyenler bakabilir tabi ki 🙂

ShiftSpace
ShiftSpace

‘Introduction to ShiftSpace’ isimli videomuzda ShiftSpace’in özellikleri ingilizce anlatılmakta (fakat rus şivesi ile galiba 🙂‘Console: Future Development’ isimli animasyonda ise ShiftSpace arayüzünü göstermekte.ShiftSpace ‘in videolarından anladığım özelllikleri arasında-bir siteye not eklemek-eskiden özet çıkarmak için kullandığımız fosforlu kalemle yaptığımız çizme işlemi veya internet diliyle yazıya highlight eklemek-siteler üzerindeki bir bannerı,logoyu veya resmi, sitenin başka sayfasında başka bir resmin üzerine bindirmek-sayfanın kodları üzerinde değişimler yapmakYazdığım özellikler sıradan gibi durmakta değil mi? Fakat ShiftSpace kullanan diğer kullanıcılarla da etkileşim içinde olunabilecek. Kimin nereye not eklendiğini, hangi siteyi önerdiğini veya birini arkadaş olarak ekleyebileceğiniz düşünürsek eğer, arkadaşın hangi siteyi önermiş, bu site hangi konuya uygun gibi türlü türlü sorulara cevap bulabileceğiz. Sorulacak sorular arasında ‘eğer shiftspace tutulursa, arama motorları kan kaybedelir mi?’ gibi belki yüksek hayalli bir soru olabilir bence. Ne dersiniz?