efenim siz de benim gibi, televizyon kanallarında seyredecek program bulmakta zorlanan, boşuboşuna açık kalacağına, kim bilir belki yumurta ile tavuk arasındaki yarışın galibinden haberimiz olur diye belgesel kanallarıyla zaman geçirenlerdenseniz national geographic tvden haberiniz vardır.ah ne güzel zamanlardı seneler önceydi bu kanalın ilk hayatıma girdiği günlerdi. yemeden içmeden kesilip yatmadan önce yüz fırça darbesine inat yattığı yerde yüz dumur olmuş surat ifadesi şeklinde 2-3 gün geçirmiştim. sonra anlaşıldı ki bu kanal devamlı tekrar eden programlardan ibaretti ama olsundu diğer kanallar hala marifetmiş gibi *ezevenklik şovlarıyla *rospuluğu televizyon yayınıyla yapıldığında ardından göbek atılacak kadar güzel birşeymiş gibi gösteren yada herçeşit farklı konsept dahilinde bir araya getirilmiş ucubeleri yarıştıran, bir anlamda ucube tokuşturmaca olarak da tanımlanabilecek tv programlarıyla doluydu.neyse bu veya benzer sebeplerden siz de national geogprahic meraklılarındandanız bilirsiniz. kanalda yayınlanan ismi -bilimin ta kendisi- şeklinde türkçeleştirilmiş bir program vardır. bu programın reklamlarında göz alıcı kısa kısa görüntüler ardarda akarken voice over tok bir ses şunları söyler:-seks;, kadın ve erkeğin anatomik özellikleri, güneş;, bir gezegen sisteminin ortasındaki yıldız, dünya;, üzerinde yaşadığımız toprak parçası…. ama siz zaten bunları biliyorsunuz daha fazlası için national geographicte yayınlanan bilimin ta kendisi programını kaçırmayınız şu gün şu saatlerde şu ve şu gün bu saatlerde
kelimesi kelimesine yazamamış olabilirim ama asıl önemli noktası şu; ilk kelime seks..
dang! diye biri seks diyor ve tam o sırada saniselerle ölçülebilecek bir sürede erotizmin ucundan kısacık bir kadın görüntüsü gelip geçiyor. tabi aslolan yani üzerinde durdukları; bizim seks kelimesini ilk duyduğumuzda aklımıza gelen şey değil.. bilimsel olarak insanoğlunun anatomisi üremesi, yaşamı…bu günlerde national geographic bu bilimin ta kendisi isimli programının tanıtımındaki ilk kelimeyi değiştirdi artık ilk kelime seks değil cinsellik. geri kalanı tamamen aynı.
efenim heralde bu da; belgesel yayımcılığı konusunda yüzyıla yakın mazisiyle bütün dünyada köksalmış bilimin en önemli kalelerinden biri olma titrine sahip koca bir oluşumun Türkiye departmanının ramazan ayına gösterdiği saygının bir göstergesi..şimdi benim asıl merak ettiğim ve cevabı için sabırsızlandığım soru şu: bu tanıtımdaki değişiklik, ramazan ayı bittikten sonra da bu şekliyle yayınlanmaya devam mı edecek yoksa ramazandan sonra tekrar eski haline mi dönecek?