bildirgec.org

ramazan hakkında tüm yazılar

GünlükKahve ile Ramazanda Kahve Keyfinizi Paylaşın

vectro | 01 August 2011 11:03

Kahve
Kahve

Taze kahve servisi sunan Günlük Kahve Ramazan ayının vazgeçilmezi Türk kahvesi keyfinizi ölümsüzleştirmek için şöyle bir facebook sayfası hazırlamış. Kahve keyfini fotoğraflayıp günlük Kahve facebook sayfasında paylaşarak katılabildiğiniz yarışmada en iyi ilk üç fotoğrafı çeken Günlük Kahve’den taze Türk Kahvesi Seti kazanıyor.

Yarışma konusu olarak kahve ve paylaşım seçilmiş. Sevdikleriniz ile kahve eşliğinde geçirdiğiniz keyifli dakikaları paylaşarak hediye kazanma şansını yakalayabilirsiniz.

BİR AY DEĞİL HER AY YENESİ LEZZET: GÜLLAÇ

mariacallas | 24 February 2011 18:01

Sadece Ramazan ayında görmeye alışık olduğumuz, o ayda da çevresine bakmayanların pek aşina olamayacağı bir tatlı o. Günlük yaşantımızın bir parçası olan baklava, şekerpare, fırın sütlaç ya da muhallebi değil. Saraylardan çıkma bu lezzet, belli bir zamana özel yapılıyor, yeniyor. Ya da ben öyle sanıyordum. Bugün işyerimin yemek listesinde onu görene kadar. Bu günün şerefine hafif ve ağızda dağılan bu güzel tatlıyı yazmak istedim.

Bizim Mutfak Çorba

witamin | 02 September 2010 10:52


Ülker Bizim Mutfak çorbalarına kendiniz malzeme ekleyerek kendi çorba tarifinizi oluşturuyorsunuz. 11 Ağustos-11 Eylül tarihleri arasında Bizim mutfak sitesine yüklüyorsunuz. Bizim mutfak jurisi tarafından en beğenilen tarifin sahibi İstikbal Regina Standart Gent model ile mutfağını yenileme fırsatı yakalıyor. Bol şanslar.

Yavşak sarma ve cinnet:)))))

| 30 August 2010 16:22

Maç inanılmaz heyecanlı oluyor, fener saldırıyor ama olmuyor rezalet be. Bi tane atsalar aşkımız kurtulacak hadi be hadi.Yalvarıyorum ya:)
Eyvahhh bide üstüne golü yedik:( Hemen uzaklaşıyorum salondan, doğru mutfağa neme lazım… Salonda hava berbat, sesleri duyuyorum maç extra zamana kalmışmış. Sevgili homurdanıyo baktım cepten biriyle konuşuyo” len bunların hepsi yavşak olum, ……koyiyim kombine alanı …..bından böle…..” Aklıma Fazıl Say’ın “yavşaklar” lafı geliyor.ses çıkarmadan kendimi tutamayıp gülüyorum…
Beni Fener’in sınavından çok sarmaya çalıştığım yaprak dolması entrese ediyor yalan yok… Napiim sevgili etli yaprak dolması istedi ben de uğraşıyorum… Annesi yaparmış. Yaparmış ama kadın bi sardımı yapraklar asla açılmazmış bide minik minik yaparmış offf da offff…Ha tabi bide taze yaprak olmalı imiş…
Taze yaprakları buldum kolayca. suya konurmuş onu da yaptım. Şimdi sarıyorum ama ben sardıkça onlar açılıyo etler kaçıyo içinden. Nerdeyse yapıştırmayı düşüneceğim. Ne saçma bi dolma be! Olmuyo işte kenara koyduğum bi tanesi daha patladı işte ayol bunlar ne manyak şeyler ya…Anneme açıp şikayet ettim dolmaları “ Bebeğim sen beceremezsin diyip kapattı teli” Yavşak dolmalarla boğuşuyorum adeta … Daha kadayıf yapcam offffff ya offffff…
Bu arada ensemde bir öpücük kendime getiriyor beni…” nası gidiyo aşkım?”
Haa süper süper diyorum:)) alllam şu rulolar açılmasın ya nolur…
Dolmaları görmesin diye maçı soruyim bari “ elendik ya, bitti Aykut gider artık”
Aykut? Birden uyanıyorum director olacak adamdı. Gelsin de şu dolmaları sarsın bari beni kurtarsın diye gülüyorum içimden…
“Evet aşkım gitsin ya dimi” diyorum dolmalardan uzaklaştırmak için..
Tam o arada annem arıyor “ dolmacı sardınmı bari “ canım burnımda , saçmalıyorum, teknik direktör Aykut gidecekmiş diyorum anneme “ Ne Aykutu bebeğim, arkadaşınızmı yemeğe gelecek diyo” hah bi o eksikti… Offf neyse allahım bide ramazan bide oruç bu adam… Kesin yarın açız:(( Yunan adalarınamı kaçsam ya…

Saatli Tarif Takvimi

witamin | 21 August 2010 21:52

Banvit yemek yapmayı sevenler için bir yarışma düzenlemiş. 11 Ağustos-9 Eylül tarihleri arasında sitede verilen her güne özel iftar menülerindeki ana yemeğin tarifini uygulayıp, fotoğrafını çekip siteye yükleyerek yarışamaya katılabilirsiniz. Ramazan ayı süresince devam edecek oylama sonucunda en çok oyu alan 1. yarışmacı Apple iPad 64GB, 2. yarışmacı Apple iPhone 3GS 16GB, 3. yarışmacı Apple iPod 160 GB kazanacak. Katılacak herkese bol şanslar.

Davullu Ramazan Hatırası…

firatocal | 20 August 2010 16:16

Ramazan gecelerinin vazgeçilmezidir geleneksel davulcular… sesleriyle geceyi ayaklandırır , hayat macerasına erkenden başlatırlar… çoğu zaman günlük koşturmacalarımın çok rahat bırakmaması yüzünden geceye sarkan bilgisayar işlerim , davulcularla birlikte mesai yapmamızı gerektirir… böylece her gece davulun ritmik sesleri de alıp götürür beni delikanlılık çağlarıma…

sahura davul sesleriyle uyanmak çok hoş bir ayrıntı gibi dursa da , ilk gençlik yıllarımdan kalan bazı kötü hatıralarım vardır davulcularla ilgili… malesef çoğu suistimal içerir…

Hacıvat Karagöz Oyunu nasıl oynatılır online Karagöz

NLPMaster | 19 August 2010 08:53

Karagöz ve Hacıvat nasıl oynatılır diyenler Profilotarafından yapılan siteden istediğiniz gibi online hacıvat karagöz oynatabilir, sesinizi kaydedebilirsiniz.
Hacıvat ve karagözfigürleri ile ramazan oyunu oynamak ya da karagöz hacıvat eğlencesi sunmak isterseniz burada
Hacıvat karagöz kaulası nasıl yapılır figürü nasıl yapılırı da görebilirsiniz. Yaptığınız hacıvat karagöz oyununu paylaşabilmeniz de mümkün.

Sayacı geldi!

witamin | 17 August 2010 10:36

Sizin şehrinizde Ramazan geceleri kapınızı çalar mı sayacılar? Benim şehrimde çalar.Neden mi? Dinleyin bakın ne diyorlar:

Saya saya sayadan
Sular akar kayadan
Sayacı geldik size
Özendik geldik size
Ha baklava,baklavayı yedin mi
Kıyısından ala koydun mu
Ha sana, ha bana
Vermez kızını Hasan’a
Hasan yolu şaşırmış
Kaf dağını aşırmış
Allı kapı,ballı kapı
Halkası büyük,hacı kapısı
Hanım teyze eyvallah
Kuzum teyze eyvallah
Bİr olmazsa iki olsun
Bahşişiniz bol olsun
Şeytanın gözü kör olsun
Hanım teyze merdivenden iniyor
Bize para veriyor
Yüz para olsun ,ortası delik olsun
Kırk para olsun ,yanı çizik olsun

haftalık 2

nazokiraze | 17 August 2010 08:11

Her pazartesi yazmayı bundan kelli kendime görev bildigim haftalık yazılarımdan biriyle daha karşınızdayım sayın okuyucu .

14 Ağustos’da kızımın doğumgününü kutladık, Ramazan sebebiyle sadece aile arasında iftar sonra dondurmalı pasta ve kızımın yaptığı ikinci kek olan kakaolu kek ile kutladık.15 Ağustos’ta farklı değildi, bugün de benim doğumgünüm olsun diyen arsız oğlum için de aynı pastadan alıp yollara düştük.

Küçükçekmece Belediyesi tarafından Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılışı yapılan sergi 15 Eylüle kadar açık olacak.Sergide ebru, hat ve tezkip sanatı çalışmaları yer alıyor.