Meniere hastalığı, iç kulak sıvılarının mikrobiyotik oluşumlar ile aşırı miktarda artması veya aşırı miktarda azalması durumunda hastaya denge kaybı ve işitme güçlüğü yaşattıran bir çeşit hastalıktır.” denilerek tanımlanmış Meniere Sendromu. İleri yaş sahibi kişilerde sıkça rastlanan ve hayat kalitesini ciddi orada etkileyen rahatsızlıkların sıkça görülenlerinden…

Kohlear implantı
Kohlear implantı

Şu ana kadar çeşitli tedavi yöntemleriyle rahatsızlığa çözüm aranmış olsa da ameliyat riskini göz önüne almazsanız kesin bir sonuç veren tedavi henüz bulunamadı. Ama Washington Medical Center üniversitesinden gelen haberle bu durum değişecek gibi duruyor. Kohlear implantıyla kulağın işlevini yitirmesi ya da azalması durumu olmaksızın semptomların giderilmesi üzerine çalışan bilim adamları olaya cerrahi ve kimyasal çözüm yerine teknolojik yaklaşmayı seçmişler.
Meniere Sendromu henüz tam anlamıyla çözülmediği aşikar. Ama iç kulak zarıyla ilgili olduğunun üstünde duran bilim adamları bu yönde bir çözüm üretmişler. Beynin denge mekanizmasını sağlayan vestibular sisteminin sıvı sızdırmasını önleyen bu cihaz ufak bir kesikle uygulanmakta. Nörolan sinyal testiyle hastaya göre belirlenen bölgede temporal kemik üzerine yerleştirilerek çalışır şekle geliyor.

Kohlear implantı uygulaması
Kohlear implantı uygulaması

Operasyon sonrasında hasta yeni bir atak hissi yaşadığı ilk anda aleti çalıştırarak implanta sinyal yollayıp üç elektrotlu elektriksel tesirle atağı önleyebiliyor. Bu sayede hasta atağı savuşturup iç kulak dengesini yeniden sağlayarak yaşam kalitesini eski düzeyde yaşayabiliyor.Şu an için FDA onayı bekleyen ürün eğer onayı alırsa dört yıl içerisinde uygulanabilir düzeye gelecekmiş. Kulağa gayet umut verici geliyor ama çıkış aralığı gayet uzun…
Şu an bu yazıyı okuyan ve bu rahatsızlıktan müzdarip kişiler ha gayret, baş dönmeleriniz (vertigolar) artık sizi daha fazla yıldıramayacak!

1861 de hastalığı tehşis eden ve isim babası Fransız Prosper Meniere
1861 de hastalığı tehşis eden ve isim babası Fransız Prosper Meniere

Kaynak