bildirgec.org

implant hakkında tüm yazılar

Meniere Sendromuna teknolojik tedavi!

Beacool | 06 November 2010 13:19

Meniere hastalığı, iç kulak sıvılarının mikrobiyotik oluşumlar ile aşırı miktarda artması veya aşırı miktarda azalması durumunda hastaya denge kaybı ve işitme güçlüğü yaşattıran bir çeşit hastalıktır.” denilerek tanımlanmış Meniere Sendromu. İleri yaş sahibi kişilerde sıkça rastlanan ve hayat kalitesini ciddi orada etkileyen rahatsızlıkların sıkça görülenlerinden…

Kohlear implantı
Kohlear implantı

Şu ana kadar çeşitli tedavi yöntemleriyle rahatsızlığa çözüm aranmış olsa da ameliyat riskini göz önüne almazsanız kesin bir sonuç veren tedavi henüz bulunamadı. Ama Washington Medical Center üniversitesinden gelen haberle bu durum değişecek gibi duruyor. Kohlear implantıyla kulağın işlevini yitirmesi ya da azalması durumu olmaksızın semptomların giderilmesi üzerine çalışan bilim adamları olaya cerrahi ve kimyasal çözüm yerine teknolojik yaklaşmayı seçmişler.

Glucowizzard’dan Şeker Hastalarına iyi haber!

Beacool | 07 March 2010 17:27

Glucowizzard’dan Şeker Hastaları ( Diyabet )’na iyi haber!

Düşünce çok başarılı!
Düşünce çok başarılı!

Yıllar önceye nazaran bu günlerde birçok hastalık türedi. Gerek çağımızın beslenme (gdo’ya izin verilmesi gibi) ve teknolojilerinin (her mahalleye sebil gibi baz istasyonlarına izin verilmesi) yan etkisi gerekse ağır yaşam (doğan bir bebeğin ne kadar borçlu olarak doğduğunu biliyor musunuz?) yıllar önce olmayan rahatsızlıklara ortam hazırlıyor. Ya da farklı bir bakış açısıyla yıllar önce “amansız hastalık” dediklerimize artık isimler verebiliyoruz…

Varlığını hissetmek neredeyse imkansız...
Varlığını hissetmek neredeyse imkansız…

Rahatsızlıkların hepsi kötüdür buna katılıyorum. Ama çevremde ve ailemde en sık rastladığım rahatsızlık Diyabet yani şeker hastalığı. Hayatı etkilediği yetmiyormuş gibi gün içerisinde sürekli yapılan iğneler ve kan ölçümleri cidden can sıkıcı ve acıtıcı. Ama bu haberle kan ölçüm testleri için yapılan iğneler tarihe karışacak gibi. Glucowizzard ile boyutları bir pirinç tanesinden bile ince olan ve deri altına yılda bir kere yerleştirilen güneş enerjili (photovoltaic deniyormuş) bir çip sayesinde ölçümler otomatik olarak yapılıyor. Çip, kullanan kişinin telefonuna, pda’sına ve bunun gibi aletlerine sinyaller gönderiyor ve sesli olarak haberdar ediyor. Kullanıldığı süre zarfında tüm değerleri ölçüp kayıtlandırabilen bu çipçik bence insan yaşam kalitesi için çok ama çok yararlı bir buluş!

vcd track06

venidro | 03 February 2007 15:32

track06

Track06 Sergisi 9 Şubat 2007 Cuma günü, Tütün Deposu’nda açılıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı (VCD) ile Fotograf ve Video (POV) Bölümü öğrencilerinin geçtiğimiz yıl içinde ürettiği işlerden geniş bir seçkinin izlenebileceği sergi, 18 Mart 2007 tarihine kadar açık kalacak. Artık gelenekselleşen ve her yıl bir kavram çerçevesinde öğrenci işlerini bir araya getiren Track Sergisi’nin bu seneki teması “İmplant” olarak belirlendi.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.vcdexhibit.com/track06/