bildirgec.org

vertigo hakkında tüm yazılar

Meniere Sendromuna teknolojik tedavi!

Beacool | 06 November 2010 13:19

Meniere hastalığı, iç kulak sıvılarının mikrobiyotik oluşumlar ile aşırı miktarda artması veya aşırı miktarda azalması durumunda hastaya denge kaybı ve işitme güçlüğü yaşattıran bir çeşit hastalıktır.” denilerek tanımlanmış Meniere Sendromu. İleri yaş sahibi kişilerde sıkça rastlanan ve hayat kalitesini ciddi orada etkileyen rahatsızlıkların sıkça görülenlerinden…

Kohlear implantı
Kohlear implantı

Şu ana kadar çeşitli tedavi yöntemleriyle rahatsızlığa çözüm aranmış olsa da ameliyat riskini göz önüne almazsanız kesin bir sonuç veren tedavi henüz bulunamadı. Ama Washington Medical Center üniversitesinden gelen haberle bu durum değişecek gibi duruyor. Kohlear implantıyla kulağın işlevini yitirmesi ya da azalması durumu olmaksızın semptomların giderilmesi üzerine çalışan bilim adamları olaya cerrahi ve kimyasal çözüm yerine teknolojik yaklaşmayı seçmişler.

Vertigo (1958)

queennothing | 21 November 2009 10:07

Pierre Boileau ve Thomas Narcejac‘ın “D’Entre Les Morts” (A Source Of Vertigo) adlı kitabını sinemaya uygun bir senaryo haline getiren Alec Coppel ve Samuel A. Taylor‘un işbirliği, sinemanın usta ismi Alfred Hitchcock‘un ‘yönetmen’ kimliğiyle biraraya geldi ve 1958 senesinde vizyona giren, hala en iyi suç/gerilim yapımlarının başında gelen “Vertigo” (Yükseklik Korkusu) ortaya çıktı.
‘En İyi Dekorasyon’ ve ‘En İyi Ses’ dalında Oscar adayı olan filmde, 1997 senesinde hayatını kaybeden Oscar Ödüllü aktör James Stewart, Amerikalı aktris Kim Novak ve 2005 senesinde hayatını kaybeden aktris Barbara Bel Geddes rol alıyor.

San Fransisco Polis Departmanı’nda görev yapan dedektif John Ferguson, yükseklik korkusu (vertigo) olduğu için emekliye ayrılır ve zamanını eski arkadaşı Midge ile geçirir. Emekli olduktan sonra, özel işler de dahil dedektiflik yapmayaya karar veren John, uzun süredir görüşmediği eski okul arkadaşı yüzünden ikileme düşer; kendisinden, karısını takip etmesini isteyen eski arkadaşı, sonunda John’u ikna eder.
Madeleine adlı genç kadının çift kişilikli olduğundan; seneler evvel ölmüş bir kadının ruhunun karısının bedenine hapsolduğuna inanan eski arkadaş, John’a karısını tanıttıktan sonra köşesine çekilir.

Kim Novak

queennothing | 17 September 2009 10:00

Marilyn Pauline Novak, 13 Şubat 1933 tarihinde Illionis, Chicago’da; Amerika’da doğru. Eski bir öğretmen olan Joseph A. Novak ve ve öğretmen olan Blanche Kral’ın kızı olarak dünyaya gelen Kim, Arlene adında bir kızkardeşe sahip. Farragut Career Academy‘de okuyan ve aynı zamanda mankenlik de yapan Kim, bursla kazanarak gittiği Chicago Art Institue’den başarıyla mezun oldu. O sıralarda, bir buzdolabı firması için mankenlik yapan Kim, bir kendisine takılan ‘Bayan Deepfreeze’ lakabıyla anılır.
İlk sinema deneyimini 1953 yılında, henüz 20 yaşındayken Lloyd Bacon‘un yönetmenliğini yaptığı “The French Line” adlı müzikal / komedide kendisine verilen küçük bir rolle kazanan Kim, 1954 yılında Fred MacMurray ile birlikte rol aldığı “Pushover“da baş kadın oyuncuydu. Richard Quine‘nin yönetmenliğini yaptığı filmde Kim, ‘Lona McLane‘ karakterini canlandırdı. Aynı yıl, Mark Robson‘un yönetmenliğini yaptığı “Phffft” adlı romantik / komedi yapımında ‘Janis‘ karakterini canlandırdı. Filmde Jack Carson ve 2 Oscarlı aktör Jack Lemmon da yer alıyordu. 1955 yılında Kim, “Son Of Sinbad” adlı macera filminde rol aldı ve 1996 yılında hayatını kaybeden aktör Guy Madison ile birlikte rol aldığı “5 Against The House“da ‘Kay Greylek‘ karakterine can verdi. Aynı yıl, kariyerindeki en önemli filmlerden birinde, “Picnic”de rol aldı. Joshua Logan‘ın yönetmenliğini yaptığı filmde Rosalind Russell, Cliff Robertson, William Holden gibi isimler yer alıyordu. Kim’in ‘Marjorie Owens‘ karakterini canlandırdığı film, 2 dalda Oscar Ödülü kazanırken, 4 farklı dalda da Oscar adayı oldu.

hastayım yaşıyorum

nazokiraze | 12 February 2009 16:32

Bir sağlık konusuyla daha başbaşayız efendim. Bugünkü konumuz hastalık hastaları. Evet sürekli hasta gezen, aslında hiç birşeyleri olmayan bir bardak suyu ilaç diye verseniz, içince hemen iyileşiveren hastalık hastaları.

Annemi ele alalım sürekli hastayım der, yıllardır hastadır ama maşallah turp gibidir. Günde iki paket sigara ve fincanlarca kahve içer ama hep hastadır. Biz küçükken ne zaman babamla kavga etse bayılır, ayılır kendini hastanelere kaldırtırdı. Tansiyonunu ölçen hemşireye ve bize tembihler, efendim bayanın sinirlenmemesi, üzülmemesi gerekir, yoksa durumu vahim türünden laflar etmemizi sağlardı. Tabi yıllar geçtikçe annem ayılıp bayılınca hiçbirimiz inanmaz olduk zaten her seferinde biz inanmayız, hemen ayaga kalkar dirilir vay siz beni iplemiyorsunuz türünden sızlanmalara başlar. Babam da ulan ne çabuk iyileştin der , gülme krizine gireriz.

Empire: Gelmiş Geçmiş En İyi 500 Film

queennothing | 10 October 2008 10:05

Türkiye’de de yayın hayatını sürdüren İngiltere’nin en çok satan aylık sinema dergisi Empire, 10 bin Empire okurunun oyları, ünlü oyuncular ve Empire yazarlarının katıldığı anket sonucuyla belirlediği ‘en iyi 500 film‘, web sitesinde paylaşıldı. İlk 100 film, özel kapaklar halinde Empire okuyucularının beğenisine sunuldu.

1 – The Godfather (1972)
2 – Raiders Of The Lost Ark (1981)
3 – Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back (1980)
4 – The Shawshank Redemption (1994)
5 – Jaws (1975)
6 – GoodFellas (1990)
7 – Apocalypse Now (1979)
8 – Singin’ in the Rain (1952)
9 – Pulp Fiction (1994)
10 – Fight Club (1999)
11 – Raging Bull (1980)
12 – The Apartment (1960)
13 – Chinatown (1974)
14 – Once Upon A Time In The West / C’era una volta il West (1968)
15 – The Dark Knight (2007)

10 kategori 10 film

cherry blossom girl | 20 June 2008 17:24

 CITY LIGHTS
CITY LIGHTS

Şurda 10 kategoride en başarılı 10 film listesi yapılmış.
animasyon kategorisinde birinci sırada pamuk prenses ve 7 cüceler yer alıyor.
romantik komedi dalında City Lights
western‘de the Searchers
spor filmlerinde 1. sırada Raging Bull var.
esrarlı/gerilim filmleri kuşağında Vertigo var
fantazi dalında birinciliği tabi ki The Wizard of Oz alıyor.
bilim kurgu: 2001: a space odyssey (şüphesiz)
ganster filmlerinde ise (evet bildiniz) the godfather var.
mahkeme filmleri için seçilmiş 1 numara to kill a mockingbird
epik dalında ise lawrence of arabia