23 Mayıs ta 2. Doğa Şenliğibaşlıyor.Ankara ve çevresinde yaşayanlara duyurulur.

Kocaeli Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (KAMADER) tarafından her yıl düzenlenen turna balığı tutma yarışması bu yıl dördüncü kez balık sevdalılarını bir araya getirecek.8-9 Mayıs 2010 tarihlerinde yapılacak yarışmada canlı yem kullanılması yasak. Bu yarışmanın benzeri olan turna tutma yarışması 1-2 Mayıs tarihlerinde Sakarya Rastgele Amatör Balıkçılar ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (SAMADER) tarafından Sakarya’da yapılacak.Amerika’da düzenlenecek Anadolu Yemekleri ve Kültürleri Festivali bu yıl ikinci kez yapılıyor.Festival tarihleri 6-9 Mayıs.Yaza en çok yaklaştığımızı hissettiren Mayıs ayında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ndan çıkmış çocukların 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlayan genç adaylarına gıpta ile bakma olayını pek çok yaşadım. Ulan geçen ay bizim bayramımızdı, eğlendik, oynadık, törenler yaptık geldi geçti, şimdi bunların ki diye özenip dururdum, ortaokulda daha değişik duygular oluşurdu bende, bir yıl her ikisini kutlayarak sevindim, ne gençtim ne çocuk, ertesi yıllar çocuk bayramını küçümsedim, umursamadım ben gençlik bayramının insanıydım ne işim vardı pembeli, fırfırlı elbiselerle diye havalanırken, bizim dönem 19 Mayıs tören elbiselerinin de çocuk kıyafetlerinden farkı olmadığını görünce kendimi kötü hissetmiştim. Oysa başka törenlerde şortlar, mini etekler giyiyorlardı, bizim okul pembe, mavi fırfırlı etek . Neyse bizim bu kutlamalara dahil olmamız da birşeydi. Ama yıllarca TRT deki Halit Kıvanç’ın sunduğu çocuk programını hiç kaçırmadım. İki yıldır izleyemiyorum ama bu yıl kaçırmaya niyetim yok, bu bana gençlik bayram programlarından daha çok zevk veriyor.

Mayıs ayında balık olarak tercih edilebilecek çeşitler kılıç, tekir,iskorpit ve levrektir, Diğer balıklar yağlarını kaybetmiş ve lezzetsizdirler.Mayıs ayı ile birlikte gerçek mevsiminde yemek bakımından baklaya, salatalığa,semizotuna, madımağa, bezelye ve barbunyaya kavuşacağız.Çileğe devam, eriğe merhaba.Haberlere bile konu olan yemeklerin olmazsa olmazı kuru soğanın fiyatı Mayıs ayında hızla düşecekmiş.Mayıs ayı bir başka heyecanı da getirir,Hıdırellez‘i. Hızır ve İlyas peygamberin bir araya geldiğine inanılan ve geleneksel olarak baharın gelişi bu günlerde çeşitli şekillerde kutlanır.5-6 Mayıs’ta istenilen şeylerin kağıda çizildiği veya şekillerinin yapıldığı ve bunların ağaca asılmak, denize atılmak gibi yöntemlerle dileklere bulunulduğu etkinlikler oldukça yaygındır.(bana göre dua edip, istekte bulunmanın günü saati olmasa da hoş bir gelenek) Bu dilek kağıtlarına son dönemde altılı kuponları, iddia kağıtları, piyango biletleri eklenmiş bir de.

Hıdırellez piknikleri , ortaya yakılan ateş ve ateşin üzerinden atlamak, yıllardır yapmıyoruz özlemişim. Yıllardır dediğim neredeyse çocukluğumdan beri, kardeşlerim aileleriyle falan gider yapar , bana fırsat olmuyor.Mayıs ayında, yaz heyecanı başlar, piknikler artık yapılabilir hale gelir, karne tatiline az kalmıştır, karpuza, kavuna, şeftaliye bir adım daha yaklaşılmıştır, velhasıl güzeldir.