bildirgec.org

etkinlik hakkında tüm yazılar

6. SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali Bahman Ghobadi’yi ağırlıyor

cansualtas | 11 June 2011 14:00

24-30 Haziran 2011 tarihleri arasında Mardin ve Erbil’de sinemaseverlerle buluşacak olan SineMardin, bu yıl 6. kez düzenleniyor. SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali, İran sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Bahman Ghobadi‘yi ağırlıyor. Özel bir programla dört filmi gösterime sunulacak olan Ghobadi, son filmi olan “Kimse İran Kedilerinden Bahsetmiyor (No One Knows About Persian Cats)” yapımını izleyicisine sunacak. Mardin’de Mardin Valiliği ve Mardin Belediyesinin desteğiyle Sinemardin Derneği ve Mardin Film Ofisi Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan festivalde atölye çalışmaları, ödüllü filmler, kısa filmler ve genç yönetmenler sanatsevelerler buluşacak. Bu yılki teması “Otorite” olan organizasyonun en önemli özelliği ise programına bir film festivalini davet ediyor olması. 2.El Film Festivali kısa film arşivini SineMardin’e açarak kurumsal işbirlikteliği gerçekleştirecek olup, bu işbirlikteliğinin film festivalleri birliği oluşturmasını vurgulamayı amaçlayacak. Eşzamanlı olarak Erbil’de de ödüllü filmleri sinemaseverlerle buluşturacak olan festivalde gerçekleşecek bütün faaliyetler halka açık ve ücretsiz olacak.

Ne yapacağını bilmeyenler için

hacigandalf | 08 June 2011 14:56

Domainden de anlaşılacağı üzere ne yapacağını bilmeyenlere yol gösteren bir web sitesi daha acabaneyapsak.com.

Acaba Ne Yapsak
Acaba Ne Yapsak

Farklı kategorilerdeki etkinlikleri bir arada görmek mümkün, işi kolaylaştırıyor.

Ayrıca bir dönem tutkumuz olan atari ve amiga oyunlarına da yer vermişler, buradan ulaşabilirsiniz. Diğer etkinlik sitelerinden farklı olarak buraya tıklayarak kendi etkinliğinizi de ekleyebiliyorsunuz (Editör tarafından doğruluğu teyit edilip onaylanıyor.)

Gaziantep’te Onat Kutlar Anısına Film Festivali

cansualtas | 26 May 2011 22:21

Gaziantep’te bulunan Kırkayak Sanat Merkezi, 27-30 Mayıs 2011 tarihleri arasında Onat Kutlar anısına düzenlenen film festival ini gerçekleştirecek. Gaziantep Oska Sinemaları’nda düzenlenecek organizasyonda yaklaşık 60 film gösterilecek. Ulusal ve uluslararası festivallerde ödül almış uzun metrajlı filmler, belgeseller ve kısa filmlerle birlikte bu yapımların yönetmenleri ve oyuncuları sinemaseverlerle söyleşiler gerçekleştirecek. Antepli yazar ve şair olan Onat Kutlar anısına bu yıl ilki düzenlenecek festivalin sloganı ise “Sinema Bir Şenliktir”. Gösterimlerin ücretsiz olduğu organizasyonda açılışı galasını ise kadın müzik grubu Lilith gerçekleştirecek.

Uluslararası Dersim İnsan Hakları Film Festivali

cansualtas | 20 May 2011 23:14

Tunceli Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı “Uluslararası Dersim İnsan Hakları Film Festivali” bu yıl ilk kez düzenleniyor. 20-29 Mayıs 2011 tarihleri arasında sineması olmayan şehir Tunceli’de üç salon açarak gösterimler izlenebilecek.

Türkiye’de “İnsan Hakları” temalı ilk uluslararası festival olan Dersim İnsan Hakları Film Festivali, kendi meselesi ve gerçekler doğrultusunda yıllardır baskı ve insan hakları ihlali yapılan şehirde izleyicine sinema aracılığıyla ulaşıyor. Uzun yıllar sürmesi amaçlanan organizasyonda yerli ve yabancı sinemaların yanı sıra belgeseller, kısa filmler, söyleşiler, çocuk filmleri ve dersimli yönetmenlerin filmleriyle sinemaseverlere geniş bir seçki sunuyor. Hrant Dink anısına Türkiye-Ermenistan örnek sinemaların gösterimi Agos gazetesinden Pakrat Estukyan’ın söyleşisi ile yapılacak. Yönetmen Ümit Kıvanç’ın katılımıyla ise Kazım Koyuncu ve Ahmet Kaya anısına gösterimler gerçekleşecek. Sadece Dersim’e değil komşu illere de seslenen festival Türkiye, Asya, Avrupa, Ortadoğu’nun yapım, yönetmen ve oyuncularıyla ortak bir hayali gerçekleştiriyor.

Engelsiz Film Festivali

cansualtas | 18 May 2011 15:02

Engelsiz Film Festivali İstanbul’da ilk kez 21-27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek. Kısa ve uzun metrajlı filmlerle toplum bilincinin güçlenmesini amaçlayan festival, engelli bireylerin yaşama katılımlarını amaçlamak ve bunları sinemasal olarak sunmak için izleyicilerini İstanbul’un çeşitli yerlerinde ağırlayacak. Engelli çocuklara yönelik “Resim Atölyesi” ve “Kısa Film Atölyesi” kurulacak olup festivale başvuran sinemaseverlerin de kısa filmleri sergilenecek. Sinema ve dizi sektöründen ünlü isimlerin jüri üyeliği yapacağı festival Hindistan ve Rusya’dan ödüllü kısa filmleri de gösterecek. Festivalde tekrar gösterime girecek filmler arasında Bal, Başka Dilde Aşk, Ses, Kaç Para Kaç, Abimm, Bornova Bornova, İki Dil Bir Bavul, 11 e 10 Kala, Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak gibi yapımlar bulunuyor.

19 Mayıs’ta TÜRVAK geceyarısına kadar açık

cansualtas | 17 May 2011 18:31

Türkiye’deki tek “Sinema ve Tiyatro Müzesi” olan TÜRVAK, 19 Mayıs’ta Müzeler Haftası kutlamalarına özel olarak gece 24:00’e kadar açık olacak ve ücretsiz gezilebilecek.
Beyoğlu’nda bulunan Türvak Sergi Salonu’nda yeşilçam müzikleriyle nostaljik bir hava estirecek olan organizasyon, ziyaretçilerini sanat alanında doyuracak. Sinemaseverlere 21:00’da yönetmenliğini Orhan Aksoy’un yaptığı, başrollerini Gülşen Bubikoğlu, Erol Evgin ve İzzet Günay’ın oynadığı “Renkli Dünya” isimli film ücretsiz gösterilecek. Film gösterimi için telefonla rezervasyon gereklidir.

En Popüler 10 joomla Eklentisi (2011)

kerimsarigul | 07 May 2011 12:39

Popüler 10 joomla Eklentisi
Popüler 10 joomla Eklentisi

Web dünyasına adım atıp “Site yapmak istiyorum ancak nereden başlayacağımı bilmiyorum” diye birilerine sorduğunuzda size bilgileri doğrultusunda yol göstereceklerdir. Bu yollardan biri belki de en kolayı “Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar”dan birini kullanmanız olacaktır. Bu yazılımlardan Türkiye’de en çok kullanılanları Joomla, Drupal, Moodle, ATutor, SMF Forum, WordPress…
Bu sistemler daha önceleri biraz güvensiz oldukları konusunda eleştiriler olmakla beraber zamanla kullanıcılarının artması ve denenerek açıklarının kapatılması ve her biri için çok fonksiyonel eklentilerin (Bileşen, Modül, Plugin vb.) üretilmesi ile birlikte bugün web dünyasında çok büyük bir yere sahiptir. Basit kişisel sitelerden tutun da çok fonksiyonlu kurumsal işlevsel sitelere kadar bir çok ihtiyaca cevap verebilir duruma gelen sistemler bu imkanlarını eklentileri sayesinde elde etmektedirler. Yazılımları temelde bir gövde olarak kabul edersek bunlar için hazırlanan eklentiler o gövdenin eli-ayağı, gözü-kulağı durumundadır. Kısacası Açık Kaynak Kodlu Web Yazılımları için üretilen eklentilerin işlevleri çok büyüktür. Adeta siteyi site yapan bunlardır diyebiliriz.

Bugün ne yapsam diye düşünenler..

ferfote | 12 March 2011 21:37

Evet başlıkta da okuduğunuz gibi “bugün ne yapsam acaba?” sorusunu kendinize sormadan önce Şehir Kedisine sormanız yeterli.İstanbul içinde olan bütün mekanlardan ve etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

Örneğin arama yapacağınız mekanla ilgili bir çok özelliği (klima, canlı müzik, kredi kartı, otopark, teras, alkol) kendiniz belirleyebilirsiniz.

Sinemadan tutun doğumgününe kadar,maçtan tutun tiyatroya kadar bir çok etkinliğide burada bulabilirsiniz.

Bayramlık

nazokiraze | 15 November 2010 15:21

Bu bayram üzeri telefonla Twitter’dan veya ordan burdan araklanmış bildik cümlelerle sms atmak, Facebook’ta kutlama yapmaktan ziyade sevdiklerimin çoğuna kartpostal postaladım, yahu kartpostal bulmakta bile zorlandım , ne hale gelmişiz.

Ses getiren The Walking Dead dizisine de dün gece başladık, ilk bölümde hepsini severek oynadığımız Resident Evil oyunlarını bana fazlasıyla hatırlatan zombi klişeleri ile dolu dizide sonradan yan karakterlerin ortaya çıkması ile çok ilginç başka konular çıkacakmış gibi kanaat oluştu bende.Bakalım bende Spartacus ve Supernatural gibi iyi etkiler bırakabilecek mi? Zombi meraklılarına tavsiye ederim.

Bu bayram etrafta ki herkes kurbanlarını başka ülkelere bağış yaparak kestirdiği için galiba midemize kavurma girme ihtimali oldukça azaldı. Bu bayram alışveriş merkezlerine para saçmak yerine huzurevi ziyaretlerini yakınlarıma öneriyorum, hiç olmazsa bir sefer de birilerini sevindirmeye çalışalım.