joomla! için geliştirilen forum eklentilerinin en başarılısı kunena’dır. joomla! ile tamamen uyumlu ve çok başarılıdır.

kunena logo
kunena logo

internetten kurulum:
en güncel sürümü kunena‘nın sitesinden indirebilirsiniz. ancak şimdi bilgisayara indirmeden kurulumun nasıl yapıldığına bakalım.

kunena'nın kendi forumu
kunena’nın kendi forumu

bunun için sitenizin eklenti yöneticisinin bağlantıdan kurulum özelliğini kullanmak gerekiyor.* kunena‘nın sitesinde download sayfasına geçiş.* kunena‘nın son sürümünün .tar.gz uzantılı dosyayı görün.* bu dosyaya sağ tıklayıp adresini almanız gerekiyor. tarayıcıya göre değişen bir menü seçeneği vardır. tarayıcınıza göre “kısayolu kopyala” yada “bağlantı konumunu kopyala” ya tıklayın.* sitenizin yönetim panelinden eklentiler>kur/kaldır menüsünde kurulum bağlantısı kutusuna sağ tıklayıp yapıştırın ve kur’a tıklayın.* “başarılı” mesajı gelirse kurulum tamamlanmıştır.

.tar.gz dosyasını bulabileceğiniz link
.tar.gz dosyasını bulabileceğiniz link

türkçe dil dosyası yükleme
* joomlatr‘den türkçe dil paketini indirin.* .zip dosyasından çıkan kunena.turkish.php dosyasını ftp’den administrator/components/com_kunena/language dizinine kopyalayın. hepsi bu kadar.
kunana forum temaları
* geniş tema desteği vardır. örneklerine bu adresten ulaşabilirsiniz.* indirdiğiniz temayı ftp’den /components/com_kunena/template dizinine kopyalamanız yeterli. bol tartışmalı forumlar dileğiyle.popüler yazılarım:
* en iyi 10 tarayıcı* en iyi 10 medya oynatıcı* en popüler 20 forum sitesi* 2010’un en iyi bedava 10 programı