bildirgec.org

joomla hakkında tüm yazılar

birbirinden harika 5 joomla eklentisi!

tembelyarasa | 11 November 2011 10:38

bu yazıda başarılı joomla eklentilerini inceleyeceğiz, joomla siteniz varsa
bakmanızı tavsiye ederim.

JhackGuard

SiteGround tarafından geliştirilmiş olan bu eklenti,
joomla web sitenizi hack saldırılarına karşı korur.
(xss tabanlı saldırılar vs) eklentiyi indirmek için
burayı tıklayabilirsiniz.

jPageTranslator

Joomla web sitenizi çeşitli dillere çevirmek mi
istiyorsunuz? o zaman bu eklenti tam size göre.
google çeviri hizmeti tabanlı bu eklentiyle
sitenizi kolayca diğer dillere çevirebilirsiniz.
eklentiyi indirmek için burayı tıklayabilirsiniz.

jAddAnalytics

web sitenizle ilgili istatistikleri mi merak ediyorsunuz? ziyaretçilerinizin sitenizi ne sıklıkla ziyaret ettiğini bilmek en doğal hakkınız. bu eklenti google analytics kodunu tüm sayfalara ekleyerek sizin uğraşmanıza gerek bırakmıyor.
indirmek için tıklayınız.

VirtueMart Temaları

kerimsarigul | 13 May 2011 13:34

VirtueMart Temaları
VirtueMart Temaları

Eğer Joomla ile sanal mağaza kurmak istiyorsanız işinizi görecek en iyi bileşen VirtueMart bileşenidir. Daha önce tanıtımını yaptığım “En popüler 10 Joomla Eklentisi” arasında da yer almaktadır.
Bu bileşen çok fonksiyonel olmakla birlikte Temalarını bulmak çok zor. Çok az olmakla birlikte var olanlar da çok pahalı. Ancak size bu yazımda temaların çok kaliteli olduğu ancak fiyatlarının uygun olduğunu düşündüğüm (7 ila 21 Dolar) bir kaç temayı tanıtacağım.

Joomla Nice Slider – Haber & Resim Slayt Modülü

kerimsarigul | 11 May 2011 10:28

Burak Yenigun tarafından hazırlanmış olan Joomla siteleriniz için kullanabileceğiniz bu yazı ve resim slayt modülü sitenizin daha canlı görünmesini sağlayacaktır. Yönetim panelinden tüm ayarlarını yapabileceğiniz bu modül Joomla 1.5.x veryionları için uygundur. Modül IE8, IE7, Safari, Google Chrome, Mozilla Firefox‘ta denenmiştir ve her birinde problemsiz çalışmaktadır. Özellikle haber sitesi olanlar için çok uygun bir modül.

Joomla Nice Slider - Haber & Resim Slayt Modülü
Joomla Nice Slider – Haber & Resim Slayt Modülü

En Popüler 10 joomla Eklentisi (2011)

kerimsarigul | 07 May 2011 12:39

Popüler 10 joomla Eklentisi
Popüler 10 joomla Eklentisi

Web dünyasına adım atıp “Site yapmak istiyorum ancak nereden başlayacağımı bilmiyorum” diye birilerine sorduğunuzda size bilgileri doğrultusunda yol göstereceklerdir. Bu yollardan biri belki de en kolayı “Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar”dan birini kullanmanız olacaktır. Bu yazılımlardan Türkiye’de en çok kullanılanları Joomla, Drupal, Moodle, ATutor, SMF Forum, WordPress…
Bu sistemler daha önceleri biraz güvensiz oldukları konusunda eleştiriler olmakla beraber zamanla kullanıcılarının artması ve denenerek açıklarının kapatılması ve her biri için çok fonksiyonel eklentilerin (Bileşen, Modül, Plugin vb.) üretilmesi ile birlikte bugün web dünyasında çok büyük bir yere sahiptir. Basit kişisel sitelerden tutun da çok fonksiyonlu kurumsal işlevsel sitelere kadar bir çok ihtiyaca cevap verebilir duruma gelen sistemler bu imkanlarını eklentileri sayesinde elde etmektedirler. Yazılımları temelde bir gövde olarak kabul edersek bunlar için hazırlanan eklentiler o gövdenin eli-ayağı, gözü-kulağı durumundadır. Kısacası Açık Kaynak Kodlu Web Yazılımları için üretilen eklentilerin işlevleri çok büyüktür. Adeta siteyi site yapan bunlardır diyebiliriz.

adım adım google analytics

silver530 | 18 April 2011 11:08

google‘ın bedava hizmetlerinden birisi olan analytics ile ziyaretçilerinizin sitenizde neler yaptıklarını takip edebilirsiniz.

google analytics
google analytics

sitenizin popüler olup olmadığını, en çok hangi sayfalarının izlendiğini nasıl öğrenebilirsiniz? Bedava sayaç servisleri var ama bunlar ayrıntılı istatistikler konusunda yetersiz kalıyor. ayrıca hosting şirketiniz de size bir istatistik programı sağlıyor olabilir. ancak sitenize ekleyeceğiniz küçük bir javascript koduyla daha fazla bilgi edinmeniz mümknün.

gelişmiş istatistik servisleri bu yöntemi kullanırlar ve ücretlidir. ama google’un servisi ücretsizdir. bu servisi kullanmak için kaydolmanız, ayar yapmanız ve verilen kodu sitenize eklemeniz yeterlidir.

bu yazımızda, google analytics’e kaydolup sitenize eklemeyi ve bu servisin raporlarının nasıl kullanıldığını anlatacağız.

ilk olarak google analytics sayfasına gidiniz. gmail hesabınızla giriş yapabilirisiniz.

google analytics
google analytics

Siteleriniz için flash eklentileri

ugurkn | 11 April 2011 10:26

Joomla, wordpress başta olmak üzere sitelerinizde ve facebook sayfanızda kullanabileceğimiz birçok slideshow, featured content tarzı eklenti mevcut ancak bunlar genelde isteğimizi karşılayamıyor. Bazılarının sunumu güzel olup kullanışlı olmuyor ya da istediğiniz görselliği sağlayamıyor.
Bir site buldum ki çeşit çeşit flash eklentilerini içinde barındırıyor. En güzel yanı ise seçtiğiniz eklentiyi kendinize göre düzenleyebiliyorsunuz.
Farklı seçeneklere göre genişlik ve yükseklik ayarını, arkaplan rengini, bekleme süresini ve görsel efektini, yazı geçişlerini, yazı/resim konumlarını ve daha birçok detayını kodlarla uğraşmadan site üzerinden düzenleyebiliyorsunuz.

Lafı daha fazla uzatmadan birkaç örnek ve ardından arşivin tamamını görelim:

flash 3d banner
flash 3d banner

Önizleme ve düzenleme

Joomla-Drupal-Worpress Karşılaştırması

asxes | 22 March 2011 11:19

Joomla -Wordpress-Drupal hangisi daha iyi?
Joomla -Wordpress-Drupal hangisi daha iyi?

İşiniz için bir web sitesi oluşturmak ufukta görünüyor ise,sizin için en iyi seçim hangi içerik yönetim sistemidir (CMS) merak ediyor olabilirsiniz.
Burada en yaygın olarak kullanılan üç CMS karşılaştırılacak.Sizde işinize hangisi yarar kararverebileceksiniz. Her üç de açık kaynak yazılımdır ,Her üçününde arkasında gelişmiş ve binlerce kullanıcıdan oluşan bir topluluk var.
Şimdiden söylemeliyim ki her derdinize derman olacak bir niteliğe sahip değil hiçbiri.

wordpress için doğru hosting seçimi

silver530 | 27 February 2011 15:09

wordpress sitesi kurmak için doğru bir barındırma alanı seçmenin faydaları

web siteleri, 24 saat boyunca devamlı çalışır durumda olan ve hızlı internet erişimine sahip sunucu adı verilen bilgisayarlarda tutulmaktadır.

datacenter
datacenter

en faydalı 13 joomla! eklentisi

silver530 | 20 February 2011 11:54

1 – virtuemart

sitenizi tam donanımlı online mağaza sistemine çevirmenizi sağlayacak bir eklenti. yani sitenizi tamamen alışveriş üzerine kurulu bir e-ticaret sitesine çevirebilirsiniz.

virtuemart
virtuemart

2 – xmap

site haritası oluşturabilirsiniz. bunu arama motorları tarafından desteklenen xml formatında yapıyor.

xmap
xmap

3 – idoblog

lişisel bir blog oalrak da kullanılabilir, site üyelerine blog açmak için de.

idoblog
idoblog