Tarih boyunca kendisine birçok isim yakıştırılmış olan, ancak en çok bilinen adı ile Jeanne d’Arc’dan, kullandığı öne sürülen imzaya dayanarak Jehanne olarak bahsedeceğim.

Emmanuel Frémiet tarafından yapılmış heykeli
Emmanuel Frémiet tarafından yapılmış heykeli

Tarihin bize anlattıklarına göre; mütevazi bir aile olan Jacques ve Isabelle d’Arc’ın kızı Jehanne, 6 Ocak 1412 tarihinde, Fransa’nın doğusunda bulunan Domremy kasabasında dünyaya gelmiştir. Doğduğu dönemde Fransa ile İngiltere arasındaki Yüzyıl Savaşları sürmekte, ve Fransa topraklarının çoğu İngilizlerin ya da İngiliz yanlısı güçlerin eline geçmiş bulunmaktadır.Jehanne yaklaşık 13 yaşındayken, St. Catherine, St. Margaret (inançları uğruna ölen eski dönem Hristiyan azizeleri) ve St. Michael’in (İncil’de, Şeytan’a karşı olan savaşta Cennet’in ordusunun komutanı olarak geçmektedir) kendisine göründüklerini söylemeye başlar. Sonraki açıklamalarında şu sözleri sarf edecektir: “Tanrı cesaretimi yönlendirmem için bana seslendiğinde, yaklaşık 13 yaşımdaydım. İlk duyduğumda çok korkmuştum. Bahçedeydim, yaz mevsimi ve öğle vaktiydi. Sesi 3. duyuşumda, sahibinin Tanrı değil, onun meleği olduğunu anladım.” Söylediğine göre; melekler ona inançlı olması, her gün kiliseye gitmesi gibi öğütler veriyor, bunların yanısıra da Fransa’yı İngiliz işgalinden kurtarak gücün kendisi olduğuna dair telkinlerde bulunuyordu.

Doğduğu varsayılan ev. Günümüzde müze olarak kullanılıyor.
Doğduğu varsayılan ev. Günümüzde müze olarak kullanılıyor.

Kısaca, tarihin Jehanne ile ilgili bize anlattıkları; Tanrı’nın ona ülkesini kurtarma görevini verdiği köylü çoban kızın, erkek kılığına girerek Fransa ordusunun başına geçtiği ve ülkeyi İngiliz işgalinden kurtardığı. Ancak sonunda İngilizler tarafından yakalanıyor ve cadılıkla itham ediliyor. 1431 yılında yakılarak öldürülüyor. Ölümünden yaklaşık 500 yıl sonra, 1920 yılında azize ilan ediliyor.Ancak, anlatılan tarih gerçeği ne kadar yansıtıyor?

İmzası
İmzası

L’Est Republicain gazetesinde çalışan Fransız gazeteci Marcel Gay konu üzerinde 10 yıldan uzun süre araştırma yaptıktan sonra, öğrendiklerini eski istihbarat servisi ajanı Roger Senzig’in bilgileri ile birleştiriyor ve ortaya L’Affaire Jeanne d’Arc (Jeanne d’Arc Dosyası) isimli kitap çıkıyor. Yazarların iddia ettikleri; tarihin Jehanne hakkında anlattıklarının oldukça önemli bir çoğunluğunun gerçeği yansıtmadığı.

L'affaire Jeanne d'Arc
L’affaire Jeanne d’Arc

Kitapta Jehanne’nin bilinen mütevazi geçmişinin bile şüpheli olduğundan bahsediliyor. Çoban kızı olarak bilinen Jehanne’nin, aslında Fransa kralının eşi Bavyeralı Isabeau‘nun gayrimeşru kızı olduğu, hiçbir zaman ilahi bir mesaj almadığı, çocukluğundan itibaren yoğun bir askeri eğitim aldığı, saray Fransızcasına sahip olduğu ve aldığı eğitim sonucu İngilizceyi de ana dili gibi konuşabildiği iddia ediliyor.Yazarlar, Jehanne tarafından yazılmış 19 mektubun 5 tanesinin gün yüzüne çıktığını ve bunların sadece 3 tanesinin Jehanne olarak imzalandığını, hiçbirinde d’Arc isminin yer almadığını belirtiyorlar. Çoban olduğu varsayılan Jehanne’in, Rouen’de yargılandığı mahkemedeki sözleri de gün yüzüne çıkartılıyor. Mahkemede hiçbir zaman koyun ya da benzer büyükbaş hayvan güdmediğini belirten Jehanne, nasıl oluyor da çoban olabiliyor. Kaldı ki, yabancı bir dilde kendisini nasıl bu denli iyi ifade edebiliyor..

Rouen'de hapsedildiği kule
Rouen’de hapsedildiği kule

Ayrıca yazarlar Jehanne’in ölümünü de tartışmalı buluyorlar. Bilinen; köylü kızı Jehanne’in İngilizler tarafından yakalanarak Engizisyon tarafından dinsizlikle suçlandığı ve 1431 yılında bir kazığa bağlanarak yakıldığı yönünde. Ancak kitap Jehanne’in İngilizler tarafından yakalandıktan sonra yine bir grup İngiliz askeri tarafından kaçırılarak kurtarıldığını, yerine başka bir kızın yakıldığını iddia ediyor. Jehanne’in 1436 yılından sonra bile Fransa’da Metz, Belçika’da Arlon, Almanya’da Köln ve ardından tekrar Fransa’da Orleans şehirlerinde ortaya çıktığına dair yüzlerce belge olduğunu öne sürülüyor. Ve son olarak, iddia edilene göre kutsal bakire Jehanne; 1436 yılında Fransız şövalye Robert des Armoises ile evleniyor ve kendini bir efsaneye devrediyor.Yazarların sayısız belgeye dayandığını ifade ederek söyledikleri; Jehanne’nin Fransız Krallığı’nın İngilizlere karşı uyguladığı psikolojik bir silah olduğu.”Efsane güzel, ancak gerçek efsaneden çok daha güzel” diyor Marcel Gay.Jehanne ile ilgili yazılmış binlerce kitap ve birçok film bulunuyor. Kanımca filmlerden en güzelleri 1957 yapımlı, Jean Seberg’in başrolde oynadığı Saint Joan ve 1999 yapımlı, Milla Jovovich’in başrolde oynadığı The Messenger: The Story of Joan of Arc.Diğer kaynaklar:http://joan-of-arc.org/joanofarc_biography.htmlhttp://www.stjoan-center.com/http://en.wikipedia.org/wiki/Joan_of_Archttp://www.biyografi.info/kisi/jeanne-d’arc