Nesim Levi Bayrakoğlu tarafından 1907 yılında İzmir’de Mithatpaşa’dan Halilrıfat Paşa Caddesi’ne gitmek için 150 den fazla merdiven çıkmak zorunda kalan insanlara kolaylık sağlamak için yaptırılan Tarihi Asansörönceleri su ile çalışırdı, günümüzde ise elektirikle çalışmakta.Ünlü oyuncu ve müzisyen Dario Moreno’nun doğduğu evin bulunduğu Dario Moreno Sokağı asansörün girişinin bulunduğu yerdir. Genellikle bi dönem Musevi vatandaşların oturduğu Sakız evler ve bu asansör sokağa olan ilgiyi arttırmaktadır. Asansörün mimari anlamda benzeri Lizbon’dadır.

Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından Sultan I. Ahmed’e hediye edilen Alman Çeşmesi Sultanahmet Meydanı`nda yer alır. (Çeşmenin üzerinde Almanya yazan yazı:”Alman Kaiser’i Wilhelm II 1898 yılı sonbaharında Osmanlıların hükümdarı haşmetlü Abdülhamid II nezdinde ziyaretinin şükran hatırası olarak bu çeşmeyi yaptırdı”)Bu çeşme Almanya’da hazırlanarak getirilmiştir.İmparatorun özel danışmanı Mimar Spitta tarafından çizilen çeşmeyi Mimar Schoele yapmıştır. (Alman Çeşmesi su kaçırıyor)

Sultanahmet At Meydanı’nda bulunan Yılanlı Sütun (Burmalı Sütun) çok eski bir eserdir. Şu an Yunanistan sınırlarında bulunan Delphi’den getirtilen Yılanlı Sütun Palatea Savaşı’nda öldürülen Persli askerlerin kalkanlarının eritilmesiyle yapılmıştır.Aslında kafaları tamam olan bu yılanların başları sonradan kaybolmuş yalnız sonradan bir tanesi bulunmuştur.(Arkeoloji Müzesi’nde) Bu birbirine dolanmış ve altın bir kazanın ayaklarını oluşturan Yılanlı Sütun’u İstanbul’a getirten kişi İmparator Konstantin’dir.( 324 yılında)

Sultanahmet Ve Civarının Farkında mıyız?Kanlı Kilise